Stań przy mnie 1986

Stand by Me

Czterech chłopców wyrusza na poszukiwanie ciała kolegi, który zginął zabity przez pociąg. Czeka ich długa i ciężka wędrówka przez las. Piętrzące się przed nimi trudności pokonują z desperacją i pełnym poświeceniem. Przy okazji bardzo wiele dowiadują się o sobie.

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 6 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Wil Wheaton
jako Gordie Lachance
River Phoenix
jako Chris Chambers
Corey Feldman
jako Teddy Duchamp
Jerry O'Connell
jako Vern Tessio
Kiefer Sutherland
jako Ace Merrill
Casey Siemaszko
jako Billy Tessio
Gary Riley
jako Charlie Hogan
Bradley Gregg
jako Eyeball Chambers
Jason Oliver
jako Vince Desjardins
Marshall Bell
jako Pan Lachance
Frances Lee McCain
jako Pani Lachance
Bruce Kirby
jako Pan Quidacioluo

Fabuła

Czterech chłopców wyrusza na poszukiwanie ciała kolegi, który zginął zabity przez pociąg. Czeka ich długa i ciężka wędrówka przez las. Piętrzące się przed nimi trudności pokonują z desperacją i pełnym poświeceniem. Przy okazji bardzo wiele dowiadują się o sobie. Anonimowy

Gatunek
Dramat, Przygodowy
Słowa kluczowe
przyjaciel, bliźniak, pogrzeb, szaleństwo zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1986-08-08 (świat), 2002-08-09 (dvd)
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
The Body (USA) (tytuł roboczy)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
89 minut
Budżet
8 000 000 USD

Recenzje

Powrót do krainy niewinności 10
  • 2007-01-05
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Czy można mieć jeszcze takich przyjaciół jak w wieku lat dwunastu? Po obejrzeniu Stań przy mnie znajdujemy odpowiedź na to pytanie.

Film wyreżyserowany przez Roba Reinera w 1986 roku, jest ekranizacją powieści Stephena Kinga pt. „Ciało”, a jego akcja toczy się w wypełnionych po brzegi magią latach 60-tych. Czwórka przyjaciół spotyka się regularnie w domku na drzewie, gdzie gra w karty, pali papierosy i czyta komiksy. Nasuwa się nam myśl, że takie życie to zwykła sielanka. Jednak chłopcy postanawiają wyruszyć w długą wyprawę wzdłuż torów, rzucając tym samym usystematyzowane dotychczas życie. Można to odebrać jako pierwszy, samodzielny krok w dorosłe życie.

Bohaterowie prezentują całkowicie odmienne charaktery i pomimo łączącej chłopców przyjaźni, wyraźnie widać hierarchię pomiędzy nimi, a także zróżnicowanie pod względem intelektu. Gordie Lachance (Wil Wheaton) to wrażliwy, spokojny nastolatek, który od najmłodszych lat pasjonuje się pisaniem opowiadań. Jego najlepszy przyjaciel Chris Chambers (River Phoenix) pochodzi ze złej rodziny i zgrywa twardziela co owocuje tym, że przewodzi całą grupą. Teddy Duchamp (Corey Feldman) to jednym słowem ekscentryk. Natomiast Vern Tessio (Jerry O’Connell) jest uosobieniem naiwności i tchórzostwa.

Fabuła jest oryginalna i wciągająca, a dialogi ciekawe. Dużą zaletą filmu jest też poczucie humoru, którego nie brakuje. Aktorzy zostali idealnie dopasowani wizualnie do granych przez siebie bohaterów, a samo ich odtworzenie nie pozostawia zastrzeżeń. I tu na szczególne uznanie zasłużył Corey Feldman, którego rola wymagała wiele wkładu.

Urok młodości przejawia się w każdej sekundzie trwania seansu, wracają wspomnienia, tracimy poczucie czasu, delektujemy się każdą sceną. Mało jest tak mądrych, a zarazem zabawnych filmów jak ten. Stań przy mnie to cudowna, niepowtarzalna i sentymentalna produkcja, która potrafi sprawić, że nasze troski znikają. Pomaga jej w tym, na co warto zwrócić uwagę, znakomicie dobrany soundtrack oddający piękno tamtych czasów. Fani książki pomimo wszystko nie powinni się zawieść na tej fantastycznej ekranizacji. Znacznie gorzej możemy się poczuć po obejrzeniu filmu. Zaczynają nas nurtować pytania. Dlaczego wszystko się kiedyś kończy? Dlaczego nawet najprawdziwsza przyjaźń może okazać się nie trwała? Pomimo tego, iż są to pytania popularne, nie próbujemy ich na co dzień zgłębiać tak dokładnie. Jest to film dla każdego, niezależnie od wieku. Daje nam szansę odnalezienia cząstki dzieciństwa, którą tak często nieodwracalnie gubimy.

10 z 11 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Dziadek Wila Wheatona występował w Wagon Train. Na prośbę babci Wila w dialogu została zawarta wzmianka o serialu. zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 10

Nevrast 2018-05-09

Niestety nie jest ceniony tak jak niektóre inne filmy na postawie prozy S. Kinga (Lśnienie, Skazani na Shawshank, Zielona Mila). Opowiadanie to jedno z najlepszych Kinga (w tym samym zbiorze co "Skazani na Shawshank – "Cztery pory roku), a film też jeden z lepszych.

Sebioslaw 2018-04-29 8

Film o małolatach, który skierowany jest do wiza dorosłego. Bardzo się cieszę, że pierwszy raz obejrzałem go po 40-stce, bo zapewne inaczej spojrzałem na tą produkcję. Na pewno bardziej dojrzale.

Mis_Koralgol 2016-03-03 10

Historia bardzo prosta, ale opowieść ma coś w sobie. Nie wiem czy to muzyka, czy naiwność bohaterów, czy zakończenie i podsumowanie. Ale film ma coś w sobie.
Na pewno warty obejrzenia.

Mrozikos667 2015-11-30 8

Nostalgicznie. Świetnie uchwycony moment między dzieciństwem i dorosłością. Nie wszystkie dzieciaki na równym poziomie.

Asmodeusz 2009-10-16 6

trohe inny king – Mistrz horroru tym razem w zupełnie innym klimacie, film raczej nudny, ale nie gustuje w dramatach

Współtworzą