Dobry, zły i brzydki 1966

Il buono, il brutto, il cattivo
Film

Trzecia i ostatnia część westernowej trylogii Sergia Leone. Joe i Tuco, dwaj sprytni bandyci, poznają miejsce ukrycia wojskowego skarbu. Niestety jeden z nich wie tylko, gdzie leży cmentarz, na którym ukryto złoto, a drugi zna tylko grób, gdzie go zakopano. Zmusza ich to do wspólnej podróży i wymuszonego sojuszu. Jednak… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Eli Wallach
jako Tuco
Clint Eastwood
jako Blondie
Lee Van Cleef
jako Angel Eyes / Sentenza
Aldo Giuffrè
jako Przywódca związków, alkoholik
Luigi Pistilli
jako Ojciec Pablo Ramirez
Rada Rassimov
jako Maria
Enzo Petito
jako Sprzedawca
John Bartha
jako Szeryf
Livio Lorenzon
jako Piekarz
Antonio Casale
jako Bill Carson / Jackson
Sandro Scarchilli
jako Zastępca szeryfa
Benito Stefanelli
jako Członek gangu Angel Eyes

Trzecia i ostatnia część westernowej trylogii Sergia Leone. Joe i Tuco, dwaj sprytni bandyci, poznają miejsce ukrycia wojskowego skarbu. Niestety jeden z nich wie tylko, gdzie leży cmentarz, na którym ukryto złoto, a drugi zna tylko grób, gdzie go zakopano. Zmusza ich to do wspólnej podróży i wymuszonego sojuszu. Jednak w czasie wędrówki okazuje się, że nie tylko oni chcą zakopanego złota, a wiedząc, gdzie ono jest, stają się celem bezwzględnego Sentenza. Asmodeusz

Gatunek
Western
Słowa kluczowe
morderstwo, przemoc, powieszenie, honor zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
1966-12-23 (świat), 2004-04-28 (dvd)
Wytwórnia
Produzioni Europee Associati (PEA)
Arturo González Producciones Cinematográficas, S.A (koprodukcja)
Constantin Film Produktion (koprodukcja) zobacz więcej
Kraj produkcji
Hiszpania, Włochy
Inne tytuły
The Good, the Bad and the Ugly
El bueno, el feo y el malo
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
161 minut
Budżet
1 200 000 USD
Wiadomości 2
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję. Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Czy wiesz, że? dodaj informacje
Ciekawostka

Na język polski film przetłumaczył Tomasz Beksiński. zobacz więcej

Ścieżka dźwiękowa zobacz więcej
The Story Of A Soldier
Kompozytor Tommie Connor
Komentarze do filmu 15
Dobry

Są na świecie dwa rodzaje ludzi – Ci, co kochają westerny Segio Leone, i drudzy – psubraty ;)

Skwar. Pot. Piach. Kaktusy. Rewolwery. Krew. Brud. Wojna. Śmierć. A pośród całej tej wrzawy trzej bandyci próbujący ondaleźć skarb zakopany na cmentarzu, gdzieś na zadupiu świata…

Co jest najlepsze? Tytuł i jego odniesienie w filmie. Już sam tytułsugeruje, ze mamy do czynienia z zaburzeniem konstrukcji fabularnej typowego westernu, gdzie zawsze istniały dwie strony – Dobro i Zło, które wzajemnie się zwalczały, ale bez siebie nie mogły funkcjonować. Taki schemat był w westernach Hawksa, taki schemta był w "Samo południe" Zinnemana, taki schemat był w Rio Bravo, wszędzie tak było. Dopiero Leone i Peckinpah postanowili zaburzyć tę oklepaną fabułkę. A Leone w Dobrym, Złym i Brzydkim dokonał tego w MISTRZOWSKI sposób ;)

Otóż Zły w tym filmie jest naprawdę zły. Angel Eyes Sentenza, mściwy i bezlitosny morderca, gotowy zabić całą rodzinę dla pieniędzy, a potem zamordować własnego pracodawcę.

Brzydki – też jest zły, choć to postać pełna sprzeczności, brawurowo zagrana przez Eli Wallacha (dla mnie – jedna z najlepszych rół w historii!). Z jednej strony razi jego fałszywość i obłuda, chciwość i chęć mordu. Z drugiej – pociesza nas i bawi jego rubaszność, poczucie humoru oraz przegromna charyzma. A także wzrusza nas jego historia, kiedy spotyka się z bratem. Ale w gruncie rzeczy, to też zła postać :)

I dochodzimy do głównej dramatis persone – Dobry. Taki z niego Dobry jak ze mnie ;). Gość wystawia do wiatru swojego kolegę, morduję ile wlezie, jest chytry i przebiegły. Czy tak powinna wyglądać sztandarowa postać westernu, która w prostej linii zastępuje tu dobrotliwego Szeryfa i ma przydomek "Dobry" ? Właśnie w tym tkwi cały urok i geniusz tego filmu – nie ma tu żadnego sztucznego patosu i moralizatorstwa, jest trzech psychopatów, jeden gorszy od drugiego ;)

Wspaniały western, śmiem twierdzić, że najlepszy w historii. W ogóle, wolę te poetyckie, powolne i nastrojowe westerny Leone od krwawych, dynamiczne zmontowanych masakierek Peckinpaha, no ale cóż, jeden woli piwo, drugi żyto.

Pozdrawiam, Dobry

murson1 Dobry 10

wg mnie to bardzo dobry western.Eastwood po raz kolejny pokazuje klase:PNajlepszy z dolaowej serii

dareczek50 8

Swietny ale dwie rzeczy mnie sie nie podobały za duzo było Wallacha Leone nie dał popisu Anielskiemu Oczku a druga rzecz koncowka wg mnie powinno zakonczyc sie tym ze Wallach zostaje powieszony a Eastwood nie wraca.Ogolnie wszystko było ok.

dareczek50 8

Klasyka świetne kino

dawidek98 7

Świetny film razem z niezapomnianą rolą Clinta Eastwooda i muzyką świętej pamięci już Ennio Morricone – te rzeczy zapadają w pamięć na zawsze.

pajki_filmaniak 10

arcydzieło!!!!!!!!!!

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
Sweet_Foxy
211 pkt.
2
yakuz
133 pkt.
3
antyle26
94 pkt.
4
Hsi_Nao
72 pkt.
5
Jankes
65 pkt.
6
stormm59
60 pkt.
7
jacks
58 pkt.
8
BigGiantHead
57 pkt.
Więcej informacji

Proszę czekać…