Dobry, zły i brzydki 1966

Il buono, il brutto, il cattivo

Podczas kulminacji wojny domowej tajemniczy rewolwerowiec (Clint Eastwood) włóczy się wokół zachodniej granicy. Nie ma domu, obowiązków i kompanów aż do momentu... kiedy spotyka dwóch nieznajomych (Eli Wallach i Lee Van Cleef), którzy są tak bezlitośni i samotni jak on. Złączeni przez przeznaczenie, trzej mężczyźni… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,
Eli Wallach
jako Tuco
Clint Eastwood
jako Blondie
Lee Van Cleef
jako Angel Eyes / Sentenza
Aldo Giuffrè
jako Przywódca związków, alkoholik
Luigi Pistilli
jako Ojciec Pablo Ramirez
Rada Rassimov
jako Maria
Enzo Petito
jako Sprzedawca
John Bartha
jako Szeryf
Livio Lorenzon
jako Piekarz
Antonio Casale
jako Bill Carson / Jackson
Sandro Scarchilli
jako Zastępca szeryfa
Benito Stefanelli
jako Członek gangu Angel Eyes

Podczas kulminacji wojny domowej tajemniczy rewolwerowiec (Clint Eastwood) włóczy się wokół zachodniej granicy. Nie ma domu, obowiązków i kompanów aż do momentu... kiedy spotyka dwóch nieznajomych (Eli Wallach i Lee Van Cleef), którzy są tak bezlitośni i samotni jak on. Złączeni przez przeznaczenie, trzej mężczyźni jednoczą siły, by wyśledzić skradzione złoto. Ale działanie w grupie nie leży w naturze takich bandytów o silnej woli. Wkrótce odkrywają, że największe wyzwanie dla nich to pozostanie czujnymi - i żywymi - kontynuując niebezpieczne poszukiwania w kraju ogarniętym wojną. Anonimowy

Gatunek
Western
Słowa kluczowe
morderstwo, przemoc, powieszenie, honor zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
1966-12-23 (świat), 2004-04-28 (dvd)
Wytwórnia
Produzioni Europee Associati (PEA)
Arturo González Producciones Cinematográficas, S.A (koprodukcja)
Constantin Film Produktion (koprodukcja) zobacz więcej
Kraj produkcji
Hiszpania, Włochy
Inne tytuły
The Good, the Bad and the Ugly
El bueno, el feo y el malo
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
161 minut
Budżet
1 200 000 USD
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Komentarze do filmu 9
Dobry

Są na świecie dwa rodzaje ludzi – Ci, co kochają westerny Segio Leone, i drudzy – psubraty ;)

Skwar. Pot. Piach. Kaktusy. Rewolwery. Krew. Brud. Wojna. Śmierć. A pośród całej tej wrzawy trzej bandyci próbujący ondaleźć skarb zakopany na cmentarzu, gdzieś na zadupiu świata…

Co jest najlepsze? Tytuł i jego odniesienie w filmie. Już sam tytułsugeruje, ze mamy do czynienia z zaburzeniem konstrukcji fabularnej typowego westernu, gdzie zawsze istniały dwie strony – Dobro i Zło, które wzajemnie się zwalczały, ale bez siebie nie mogły funkcjonować. Taki schemat był w westernach Hawksa, taki schemta był w "Samo południe" Zinnemana, taki schemat był w Rio Bravo, wszędzie tak było. Dopiero Leone i Peckinpah postanowili zaburzyć tę oklepaną fabułkę. A Leone w Dobrym, Złym i Brzydkim dokonał tego w MISTRZOWSKI sposób ;)

Otóż Zły w tym filmie jest naprawdę zły. Angel Eyes Sentenza, mściwy i bezlitosny morderca, gotowy zabić całą rodzinę dla pieniędzy, a potem zamordować własnego pracodawcę.

Brzydki – też jest zły, choć to postać pełna sprzeczności, brawurowo zagrana przez Eli Wallacha (dla mnie – jedna z najlepszych rół w historii!). Z jednej strony razi jego fałszywość i obłuda, chciwość i chęć mordu. Z drugiej – pociesza nas i bawi jego rubaszność, poczucie humoru oraz przegromna charyzma. A także wzrusza nas jego historia, kiedy spotyka się z bratem. Ale w gruncie rzeczy, to też zła postać :)

I dochodzimy do głównej dramatis persone – Dobry. Taki z niego Dobry jak ze mnie ;). Gość wystawia do wiatru swojego kolegę, morduję ile wlezie, jest chytry i przebiegły. Czy tak powinna wyglądać sztandarowa postać westernu, która w prostej linii zastępuje tu dobrotliwego Szeryfa i ma przydomek "Dobry" ? Właśnie w tym tkwi cały urok i geniusz tego filmu – nie ma tu żadnego sztucznego patosu i moralizatorstwa, jest trzech psychopatów, jeden gorszy od drugiego ;)

Wspaniały western, śmiem twierdzić, że najlepszy w historii. W ogóle, wolę te poetyckie, powolne i nastrojowe westerny Leone od krwawych, dynamiczne zmontowanych masakierek Peckinpaha, no ale cóż, jeden woli piwo, drugi żyto.

Pozdrawiam, Dobry

murson1 Dobry 10

wg mnie to bardzo dobry western.Eastwood po raz kolejny pokazuje klase:PNajlepszy z dolaowej serii

pajki_filmaniak 10

arcydzieło!!!!!!!!!!

ana481516 9

"You see, in this world there are two kinds of people my friend. Those with loaded guns, and those who dig."

Chemas 10

Wcześniej oceniałem ten film na 9, ale musiałem dać dychę. Majstersztyk !!! Już wiem na kim częściowo wzoruje się Tarantino. A może nie częściowo, ale w dużej mierze.
Ten film jest perfekcyjny, tu wszystko jest idealne, doskonale dobrana obsada ze znakomitym aktorstwem, idealna reżyseria, scenariusz, muzyka, zdjęcia, montaż, scenografia. Co tu dużo mówić i pisać, arcydzieło.

mirob1 8

To co lubie – W niedziele Leone Eastwood i zajefajny western

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

yakuz
133 punkty
Hsi_Nao
72 punkty
Jankes
65 punktów
stormm59
60 punktów
BigGiantHead
57 punktów
jacks
50 punktów
pzak
35 punktów
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dzwiękowa

Fabuła

Multimedia

Proszę czekać…