Pokłosie
2012
Franciszek Kalina (Ireneusz Czop) po latach emigracji przyjeżdża do Polski, zaalarmowany wiadomością, że jego młodszy brat (Maciej Stuhr) popadł w konflikt z mieszkańcami swojej wsi. Po przyjeździe odkrywa, że przyczyną jest mroczna tajemnica sprzed lat. Skłóceni od lat bracia próbują dojść prawdy. Prowadzone przez nich… zobacz więcej
-
7.2 139 głosów g. -
Oceń ten film Twoja ocena -
- Reżyseria
- Władysław Pasikowski
- Scenariusz
- Władysław Pasikowski
- Aktorzy
- Maciej Stuhr, Ireneusz Czop, Zbigniew Zamachowski
- 11 lubi
- 7 chce obejrzeć. obejrzy
- 2 nagrody i 5 nominacji zobacz więcej
Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun
Zobacz wszystkie 17 zdjęć
ZdjęciaZobacz pełną obsadę
ObsadaMaciej Stuhr
Ireneusz Czop
Zbigniew Zamachowski
Danuta Szaflarska
Jerzy Radziwiłowicz
Wojciech Zieliński
Danuta Borsuk
Waldemar Walisiak
Andrzej Mastalerz
Anita Poddębniak
Magdalena Gnatowska
Ryszard Ronczewski
Fabuła
Franciszek Kalina (Ireneusz Czop) po latach emigracji przyjeżdża do Polski, zaalarmowany wiadomością, że jego młodszy brat (Maciej Stuhr) popadł w konflikt z mieszkańcami swojej wsi. Po przyjeździe odkrywa, że przyczyną jest mroczna tajemnica sprzed lat. Skłóceni od lat bracia próbują dojść prawdy. Prowadzone przez nich śledztwo zaostrza konflikt, który przeradza się w otwartą agresję. Ujawniona tajemnica odciśnie tragiczne piętno na życiu braci i ich sąsiadów. opis dystrybutora
Szczegóły
- Premiera
- 2012-11-09 (kino), 2012-05-11 (świat), 2013-03-22 (dvd)
- Dystrybutor
- Monolith Films
- Wytwórnia
-
Polski Instytut Sztuki Filmowej (współfinansowanie)
Canal+ Polska (koprodukcja)
Apple Film Production - Kraj produkcji
- Polska, Holandia, Rosja, Słowacja
- Inne tytuły
- Aftermath (USA) (tytuł międzynarodowy)
- Wiek
- od 15 lat
- Czas trwania
- 107 minut
Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość
Recenzje
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzjęCzy wiesz, że?
Wywiad z Ireneuszem Czopem — - Jak dostał Pan rolę Franciszka w Pokłosiu? O to należałoby chyba zapytać reżysera. Miałem przyjemność poznać Władysława Pasikowskiego dość dawno. Tuż po studiach zagrałem w jego filmie Słodko-gorzki. Potem spotkaliśmy się na planie serialu Glina. Być może te doświadczenia wspólnej pracy miały znaczenie przy ostatecznej decyzji obsadowej. Zanim jednak dostałem tę... zobacz więcej
Komentarze 23

7/10 – "Pokłosie" to film, który najlepiej obejrzeć jak najmniej o nim wiedząc, co jest ciężkie do wykonania zważywszy na szum jaki się wokół niego utrzymuje. Radzę przed seansem nie czytać żadnych recenzji i opinii (także tej). Szum o domniemanej "antypolskości" spowodował, że właściwie od początku wiedziałem jak cała historia się zakończy, co trochę mi popsuło seans. Co do samej antypolskości, to moim zdaniem bardziej antypolskie są komentarze, które zarzucają ją filmowi Pasikowskiego.
Abstrahując od ideologii i "wartości" filmu, jesto to bardzo mocne, "brudne" kino, jakiego w Polsce brakuje. To połączenie thrilleru z kryminałem, który budową bardzo przypomina choćby serial "True Detective" – całość bardzo dobrze się ogląda.
Świetnie zostały oddane realia wsi, zarówno scenografia, jak i gra aktorów drugo- i trzecioplanowych były bardzo dobre, w porywach nawet genialne ( na wielkie brawa zasługują zwłaszcza aktorzy-staruszkowie). Co do aktorów pierwszoplanowych, miałem duży problem z M. Stuhrem, kompletnie nie pasuje do roli chłopa, przez co jego rola nie była w ogóle wiarygodna. Świetnie wypadł za to Ireneusz Czop i szkoda, że to dotychczas jego najbardziej znana rola, bo ma duże możliwości.
Ogółem "Pokłosie" to bardzo solidne, dobrze zrealizowane praktycznie pod każdym względem kino, które powinien obejrzeć każdy nie sugerując się opiniami, a po obejrzeniu wydać własną.
Jeśli przed filmem widniałby napis: "Wydarzenia przedstawione filmie są fikcyjne i nie mają za zadania nikogo obrażać ani szkalować", dałbym mu 5, a tak jest 2.
[10/10] Doskonały, Idealny! – Prawdziwe Polskie Kino !!! Oby tak dalej. Polecam.
Niesamowicie dobry film. Ciężki, mocny i rewelacyjnie zagrany. Przerażająca atmosfera grozy i mordu.
Temat trudny – i wielki szacun dla Pasikowskiego , że podjął się go przedstawić , chociaż zapewne wiedział jaką burzę tym filmem wywoła.
Film naprawdę bardzo dobry , ale domyślam się , że "prawdziwym Polakom" ciężko go będzie zaakceptować.