Pokłosie 2012

Franciszek Kalina (Ireneusz Czop) po latach emigracji przyjeżdża do Polski, zaalarmowany wiadomością, że jego młodszy brat (Maciej Stuhr) popadł w konflikt z mieszkańcami swojej wsi. Po przyjeździe odkrywa, że przyczyną jest mroczna tajemnica sprzed lat. Skłóceni od lat bracia próbują dojść prawdy. Prowadzone przez nich… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Maciej Stuhr
jako Józef Kalina
Ireneusz Czop
jako Franciszek Kalina, brat Józefa
Zbigniew Zamachowski
jako Sierż. Włodzimierz Nowak
Danuta Szaflarska
jako Zielarka
Jerzy Radziwiłowicz
jako Proboszcz
Wojciech Zieliński
jako Antek, brat Justyny
Danuta Borsuk
jako Bufetowa
Waldemar Walisiak
jako Taksówkarz
Andrzej Mastalerz
jako Janusz Pawlak, ksiądz
Anita Poddębniak
jako Sklepowa
Magdalena Gnatowska
jako Kobieta w sklepie
Ryszard Ronczewski
jako Franciszek Sudecki

Franciszek Kalina (Ireneusz Czop) po latach emigracji przyjeżdża do Polski, zaalarmowany wiadomością, że jego młodszy brat (Maciej Stuhr) popadł w konflikt z mieszkańcami swojej wsi. Po przyjeździe odkrywa, że przyczyną jest mroczna tajemnica sprzed lat. Skłóceni od lat bracia próbują dojść prawdy. Prowadzone przez nich śledztwo zaostrza konflikt, który przeradza się w otwartą agresję. Ujawniona tajemnica odciśnie tragiczne piętno na życiu braci i ich sąsiadów. opis dystrybutora

Gatunek
Thriller, Dramat
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
2012-11-09 (kino), 2012-05-11 (świat), 2013-03-22 (dvd)
Dystrybutor
Monolith Films
Wytwórnia
Polski Instytut Sztuki Filmowej (współfinansowanie)
Canal+ Polska (koprodukcja)
Apple Film Production
Kraj produkcji
Polska, Holandia, Rosja, Słowacja
Inne tytuły
Aftermath (USA) (tytuł międzynarodowy)
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
107 minut
Wiadomości 1
Dawid Rydzek krytyk

Pasikowski „Pokłosiem” kłuje w oczy i godzi w nasz honor. Stawia bohaterów i widzów przed faktem, którego wolelibyśmy nie znać. I właśnie to w „Pokłosiu” przeraża. przeczytaj recenzję

Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Czy wiesz, że? dodaj informacje
Ciekawostka

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w lipcu 2011 roku. zobacz więcej

Pressbook

Możliwe spoilery Wywiad z Pawłem Edelmanem, autorem zdjęć — - Scenariusz Pokłosia czekał długo na sfilmowanie. Jak i kiedy dołączył Pan do projektu? Jak wiadomo, każdy sukces ma wielu ojców, a więc i ja mam wrażenie, ze już całe wieki temu rozmawialiśmy z Władkiem o niezliczonych polskich kompleksach czy traumach, które mogłyby być tematem przewodnim scenariusza, a potem filmu. Kiedy przeczytałem pierwszą wersje Pokłosia,... zobacz więcej

Komentarze do filmu 29
dawidek98 8

Garstka ludzi złych, może skrzywdzić nie tylko swe ofiary, ale także cały swój naród. Budować zasady, moralność oraz wzajemne poszanowanie można jedynie na prawdzie, która mimo że trudna, wyznacza wartość nie do przecenienia. Wartość ta, stanowi o wielkości danego narodu, który potrafi zmierzyć się z każdym ciężarem w sposób nad wyraz szlachetny. Ważne jest zatem to, co potrafiliśmy uczynić 10 lipca 2001 roku w kontekście wydarzeń w Jedwabnem oraz ważny jest także ten film – polski film.

con_desiros 6

Może być ! – Jeden z mądrzejszych filmów jaki ostatnio wyprodukowali nasi filmowcy …Dobrze zrobiony z dobrą obsadą … Sama prawda i tylko prawda ….

Marac 9

Łoborze! Żydki Polakuf szkalujo! [9/10] |||
Co na to Chrystus Król Polski? Jak on może zezwalać na oczernianie Narodu Wybranego?!
A tak serio to film jest rewelacyjny – chyba najlepszy Pasikowskiego. Gęsta atmosfera, rewelacyjna gra aktorska, ważna tematyka. Szczur jest moim zdaniem znakomity i świetnie gra wiejskiego buraka.

Chemas Marac 8

@Marac Popieram Twoje zdanie. Muszę koniecznie ten film sobie odświeżyć, ale wiem, że zapadł mi głęboko w pamięć, po obejrzeniu. Mocne kino i niestety prawdziwe.

bizarre 7

7/10 – "Pokłosie" to film, który najlepiej obejrzeć jak najmniej o nim wiedząc, co jest ciężkie do wykonania zważywszy na szum jaki się wokół niego utrzymuje. Radzę przed seansem nie czytać żadnych recenzji i opinii (także tej). Szum o domniemanej "antypolskości" spowodował, że właściwie od początku wiedziałem jak cała historia się zakończy, co trochę mi popsuło seans. Co do samej antypolskości, to moim zdaniem bardziej antypolskie są komentarze, które zarzucają ją filmowi Pasikowskiego.
Abstrahując od ideologii i "wartości" filmu, jesto to bardzo mocne, "brudne" kino, jakiego w Polsce brakuje. To połączenie thrilleru z kryminałem, który budową bardzo przypomina choćby serial "True Detective" – całość bardzo dobrze się ogląda.
Świetnie zostały oddane realia wsi, zarówno scenografia, jak i gra aktorów drugo- i trzecioplanowych były bardzo dobre, w porywach nawet genialne ( na wielkie brawa zasługują zwłaszcza aktorzy-staruszkowie). Co do aktorów pierwszoplanowych, miałem duży problem z M. Stuhrem, kompletnie nie pasuje do roli chłopa, przez co jego rola nie była w ogóle wiarygodna. Świetnie wypadł za to Ireneusz Czop i szkoda, że to dotychczas jego najbardziej znana rola, bo ma duże możliwości.
Ogółem "Pokłosie" to bardzo solidne, dobrze zrealizowane praktycznie pod każdym względem kino, które powinien obejrzeć każdy nie sugerując się opiniami, a po obejrzeniu wydać własną.

Justyna007 10

[10/10] Doskonały, Idealny! – Prawdziwe Polskie Kino !!! Oby tak dalej. Polecam.

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

2
jacks
67 pkt.
3
nathalie
53 pkt.
4
Beznickowy
40 pkt.
5
agatkar16
32 pkt.
6
wietwia
30 pkt.
7
krzysztofek1003
18 pkt.
8
fredaser
6 pkt.
Więcej informacji

Proszę czekać…