Pokłosie 2012

Franciszek Kalina (Ireneusz Czop) po latach emigracji przyjeżdża do Polski, zaalarmowany wiadomością, że jego młodszy brat (Maciej Stuhr) popadł w konflikt z mieszkańcami swojej wsi. Po przyjeździe odkrywa, że przyczyną jest mroczna tajemnica sprzed lat. Skłóceni od lat bracia próbują dojść prawdy. Prowadzone przez nich… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 17 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Maciej Stuhr
jako Józef Kalina
Ireneusz Czop
jako Franciszek Kalina, brat Józefa
Zbigniew Zamachowski
jako Sierż. Włodzimierz Nowak
Danuta Szaflarska
jako Zielarka
Jerzy Radziwiłowicz
jako Proboszcz
Wojciech Zieliński
jako Antek, brat Justyny
Danuta Borsuk
jako Bufetowa
Waldemar Walisiak
jako Taksówkarz
Andrzej Mastalerz
jako Janusz Pawlak, ksiądz
Anita Poddębniak
jako Sklepowa
Magdalena Gnatowska
jako Kobieta w sklepie
Ryszard Ronczewski
jako Franciszek Sudecki

Fabuła

Franciszek Kalina (Ireneusz Czop) po latach emigracji przyjeżdża do Polski, zaalarmowany wiadomością, że jego młodszy brat (Maciej Stuhr) popadł w konflikt z mieszkańcami swojej wsi. Po przyjeździe odkrywa, że przyczyną jest mroczna tajemnica sprzed lat. Skłóceni od lat bracia próbują dojść prawdy. Prowadzone przez nich śledztwo zaostrza konflikt, który przeradza się w otwartą agresję. Ujawniona tajemnica odciśnie tragiczne piętno na życiu braci i ich sąsiadów. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Thriller

Szczegóły

Premiera
2012-11-09 (kino), 2012-05-11 (świat), 2013-03-22 (dvd)
Dystrybutor
Monolith Films
Wytwórnia
Polski Instytut Sztuki Filmowej (współfinansowanie)
Canal+ Polska (koprodukcja)
Apple Film Production
Kraj produkcji
Polska, Holandia, Rosja, Słowacja
Inne tytuły
Aftermath (USA) (tytuł międzynarodowy)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
107 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Czy wiesz, że?

Pressbook

Wywiad z Ireneuszem Czopem — - Jak dostał Pan rolę Franciszka w Pokłosiu? O to należałoby chyba zapytać reżysera. Miałem przyjemność poznać Władysława Pasikowskiego dość dawno. Tuż po studiach zagrałem w jego filmie Słodko-gorzki. Potem spotkaliśmy się na planie serialu Glina. Być może te doświadczenia wspólnej pracy miały znaczenie przy ostatecznej decyzji obsadowej. Zanim jednak dostałem tę... zobacz więcej

Komentarze 23

bizarre 2015-03-02 7

7/10 – "Pokłosie" to film, który najlepiej obejrzeć jak najmniej o nim wiedząc, co jest ciężkie do wykonania zważywszy na szum jaki się wokół niego utrzymuje. Radzę przed seansem nie czytać żadnych recenzji i opinii (także tej). Szum o domniemanej "antypolskości" spowodował, że właściwie od początku wiedziałem jak cała historia się zakończy, co trochę mi popsuło seans. Co do samej antypolskości, to moim zdaniem bardziej antypolskie są komentarze, które zarzucają ją filmowi Pasikowskiego.
Abstrahując od ideologii i "wartości" filmu, jesto to bardzo mocne, "brudne" kino, jakiego w Polsce brakuje. To połączenie thrilleru z kryminałem, który budową bardzo przypomina choćby serial "True Detective" – całość bardzo dobrze się ogląda.
Świetnie zostały oddane realia wsi, zarówno scenografia, jak i gra aktorów drugo- i trzecioplanowych były bardzo dobre, w porywach nawet genialne ( na wielkie brawa zasługują zwłaszcza aktorzy-staruszkowie). Co do aktorów pierwszoplanowych, miałem duży problem z M. Stuhrem, kompletnie nie pasuje do roli chłopa, przez co jego rola nie była w ogóle wiarygodna. Świetnie wypadł za to Ireneusz Czop i szkoda, że to dotychczas jego najbardziej znana rola, bo ma duże możliwości.
Ogółem "Pokłosie" to bardzo solidne, dobrze zrealizowane praktycznie pod każdym względem kino, które powinien obejrzeć każdy nie sugerując się opiniami, a po obejrzeniu wydać własną.

rolnik_postepowy 2014-03-25 2

Jeśli przed filmem widniałby napis: "Wydarzenia przedstawione filmie są fikcyjne i nie mają za zadania nikogo obrażać ani szkalować", dałbym mu 5, a tak jest 2.

Justyna007 2013-08-09 10

[10/10] Doskonały, Idealny! – Prawdziwe Polskie Kino !!! Oby tak dalej. Polecam.

simonperch 2013-05-13 9

Niesamowicie dobry film. Ciężki, mocny i rewelacyjnie zagrany. Przerażająca atmosfera grozy i mordu.

bodek75 2013-04-07 8

Temat trudny – i wielki szacun dla Pasikowskiego , że podjął się go przedstawić , chociaż zapewne wiedział jaką burzę tym filmem wywoła.
Film naprawdę bardzo dobry , ale domyślam się , że "prawdziwym Polakom" ciężko go będzie zaakceptować.

juskowiak bodek75 2013-04-07 3

a tym kim jestes? "Polakom" pisz z dużej literki.

Anonimowy bodek75 2013-04-10

Nie lubię polskich filmów ale ten jeszcze w miarę ujdzie.

Współtworzą