Oko w oko z życiem 1998

Buffalo '66

Billy Brown jest życiowym rozbitkiem. Właśnie wychodzi z więzienia, po odsiedzeniu wyroku. Po drodze porywa napotkaną dziewczynę imieniem Layla, którą chce wykorzystać do swojego planu. Razem z nią jedzie do swoich rodziców i udają przed nimi małżeństwo. Okazuje się też, że Billy chce się zemścić na swoim rywalu z dzieciństwa,… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 10 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Vincent Gallo
jako Billy Brown
Christina Ricci
jako Layla
Ben Gazzara
jako Jimmy Brown
Mickey Rourke
jako Bukmacher
Rosanna Arquette
jako Wendy Balsam
Anjelica Huston
jako Jan Brown
Kevin Pollak
jako Sprawozdawca sportowy

Fabuła

Billy Brown jest życiowym rozbitkiem. Właśnie wychodzi z więzienia, po odsiedzeniu wyroku. Po drodze porywa napotkaną dziewczynę imieniem Layla, którą chce wykorzystać do swojego planu. Razem z nią jedzie do swoich rodziców i udają przed nimi małżeństwo. Okazuje się też, że Billy chce się zemścić na swoim rywalu z dzieciństwa, którego obwinia za swoje zmarnowane życie. majron

Gatunek
Komedia, Dramat, Romans

Szczegóły

Premiera
1998-01-21 (świat)
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Buffalo - Rocznik 66 (Polska)
Czas trwania
110 minut

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Komentarze 1

Avatar square 200x200

Redox 2013-09-23 8

Niesamowity film – Vincent Gallo kojarzył mi się zawsze z nadęciem artystycznym. Jednak "Buffalo ’66" nie można przypiąć w żadnym miejscu tego proporczyka. Skromny, jakże prosty film, oparty na kilu dłuższych scenach z dialogami i ciekawie wplecionymi w nie retrospekcjami (i jedną, ważną dla fabuły imaginacją).

Świetnie obsadzona Christina Ricci w roli przypadkowo spotkanej dziewczyny. Naprawdę wczuła się w klimat opowiadanej historii i rzeczywiście czuć chemię między nią a odtwórcą głównej roli, Vincentem Gallo. Osiemnastoletnia wówczas aktorka mówi rodzicom Billy’ego w jednej ze scen, że jej postać ma 28 lat. Kupiłem tę dziesięcioletnią różnicę czasu. Nie jestem pewien czy jakby dzisiaj miał powstać taki film jakakolwiek z młodych aktorek udźwignęłaby tą rolę.

Spoilery

Zakończenie to jednak największy pozytywny element filmu. Kiedy już widz czuje, że lekko depresyjny klimat filmu zmierza ku końcowi, Billy wybiera inny scenariusz. Natknąłem się na opinie, że gdyby film był krótszy o te kilka minut (tzn. nie zawierałby dalszej sceny porzucenia planu zabójstwa mężczyzny w klubie) byłby po prostu lepszy. Ciężko się z tym zgodzić, bo taki finał to zastrzyk pozytywnej energii. To taki "Good Will Hunting" w wersji bardziej surowszej.

Końcowe napisy dopełnia świetna piosenka zespołu YES zatytułowana "Sweetness". Świetnie tu pasowała i dzięki niej nie wyłączałem filmu w trakcie napisów.

8/10

Współtworzą