Pojedynek na szosie 1971

Duel

Komiwojażer David Mann przemierza samotnie wynajętym samochodem szosy na pustkowiach. W pewnym momencie spostrzega w lusterku podążającą za nim ciężarówkę-cysternę. Mann zaczyna przyspieszać, mimo to nie udaje mu się zbyt oddalić od kolosa. Przeciwnie, z każdą chwilą jego przeciwnik jest coraz bliżej. Mann czuje jego oddech na… zobacz więcej

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 9 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Dennis Weaver
jako David Mann
Eddie Firestone
jako Właściciel baru
Gene Dynarski
jako Mężczyzna w barze
Tim Herbert
jako Pracownik stacji benzynowej
Charles Seel
jako Stary mężczyzna
Alexander Lockwood
jako Stary mężczyzna w samochodzie
Amy Douglass
jako Stara kobieta w samochodzie
Shirley O'Hara
jako Kelnerka
Lucille Benson
jako Dama w Snakeramie
Carey Loftin
jako Kierowca ciężarówki
Dale Van Sickel
jako Kierowca samochodu
Lou Frizzell
jako Kierowca autobusu

Fabuła

Komiwojażer David Mann przemierza samotnie wynajętym samochodem szosy na pustkowiach. W pewnym momencie spostrzega w lusterku podążającą za nim ciężarówkę-cysternę. Mann zaczyna przyspieszać, mimo to nie udaje mu się zbyt oddalić od kolosa. Przeciwnie, z każdą chwilą jego przeciwnik jest coraz bliżej. Mann czuje jego oddech na plecach. Rozpoczyna się wyścig na śmierć i życie. opis dystrybutora

Gatunek
Thriller, Akcja

Szczegóły

Premiera
1971-11-10 (świat), 2004-10-14 (dvd)
Wytwórnia
Universal Television
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
90 minut
Budżet
450 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Zabawa w kotka i myszkę. 9

Film z 1971 roku to tak naprawdę pierwszy wielki przebłysk geniuszu Stevena Spielberga. Dzięki Szczękom wszedł do grona najlepszych reżyserów na świecie, jednak to Pojedynek na szosie przetarł drogę Stevenowi do nakręcenia historii o krwiożerczym rekinie. Gdyby nie fakt, iż został stworzony na potrzeby telewizji, a nie kin, może to właśnie ten obraz stałby się dziełem o światowej renomie.

Opowiedziana historia jest na samym początku dość błaha. David (Weaver) wyrusza w podróż służbową przez amerykańskie pustkowia. Słucha muzyki, podziwia widoki oraz tankuje swój pojazd na stacji benzynowej. Monotonię brutalnie przerywa psychopata uzbrojony w... ciężarówkę. Morderca chce pozbawić życia Davida. Zaczyna się zabawa w kotka i myszkę między Davidem i Goliatem na bezkresnych drogach USA.

Opowieść jak na tamte, jak i obecne, czasy jest bardzo oryginalna. Film stał się źródłem wielu nawiązań i naśladowań w najnowszych produkcjach. Spielberg rozwinął tutaj swój idealny kunszt, jeżeli chodzi o stopniowanie napięcia. Sztukę tę podtrzymał w Szczękach. W Pojedynku na szosie zamiast wielkiego rekina ludojada mamy ogromną ciężarówkę, która wyłania się zza zakrętu równie szybko i złowieszczo co ludojad z wody.

Czym zawinił David? Czy właściwie czymś w ogóle zawinił? Psychopata nie zadaje sobie takich pytań. Jego ofiara jest przypadkowa, a sam pojedynek jest ogromnie zacięty i emocjonujący. Wydawać by się mogło, że nie można pokazać pełnego akcji i napięcia thrillera bez rozbuchanych pościgów i wielkich wybuchów. Otóż jeżeli ma się pomysł i wizję na jego wykonanie, nic nie stoi na przeszkodzie. Akcja toczy się na pustkowiu. Za oknem prawie ciągle te same krajobrazy. Nic się nie zmienia. Nagle do tego świata wjeżdża rozjuszona ciężarówka, która niczym czołg taranuje wszystko na swojej drodze. Spielberg umiejętnie dozuje zaskoczenie i przerażenie. Ruchy kamery są skadrowane w taki sposób, aby pokazać ciężarówkę jako uosobienie żywej maszyny do zabijania. Widzimy na ekranie to, co powinniśmy. Nic nie odwraca naszej uwagi od głównego tematu.

David na początku jest równie przerażony i zaskoczony, co sam widz. Kiedy jednak omal nie zostaje wepchnięty wprost pod koła pociągu, rozumie, że musi walczyć o swoje życie. Zachowanie kierowcy jest niewytłumaczalne, ale bardzo przemyślane i inteligentne. Rozgrywa ten pojedynek niczym strateg planujący kolejny ruch na szachownicy.

Reżyseria Spielberga sprawia, że uczestniczymy w akcji już od samego początku. Jesteśmy niczym dwunasty zawodnik drużyny piłkarskiej. Z ogromnym przejęciem śledzimy poczynania kierowców, zastanawiając się, jaki będzie kolejny ruch mordercy i jak można się od niego uwolnić.

Genialny thriller trzymający w napięciu jak mało który. Nie potrzebujący wybuchów i wymyślnych pościgów, aby wciągnąć i zainteresować widza tą zapierającą dech w piersiach uliczną potyczką.

1 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 2

Anonimowy 2008-08-09

Rewelacyjny!! – Ten wczesny film Spielberga został pierwotnie zrealizowany jako 73 – minutowy film telewizyjny. Jego pełnometrażowa wersja odniosła wielki sukces w kinach całego świata. Pomysł z życia wzięty, jak zapewnia autor scenariusza Richard Matheson – i doskonała realizacja zapewniły miejsce Spielbergowi w czołówce młodych talentów Hollywood. Film posiadający ogromna dawkę niesamowitego napięcia 10/10

Hessus666 Anonimowy 2011-09-20 7

Klasyka chociaż musze przyznać, że kiedyś robił na mnie większe wrażenie niż obecnie. 7/10

Współtworzą