Obcy - 8 pasażer Nostromo 1979

Alien

Siedmiu ludzi, statek kosmiczny i czający się gdzieś w jego odmętach potwór rodem z najgorszych koszmarów.

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 260 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Tom Skerritt
jako Dallas
Sigourney Weaver
jako Ripley
Veronica Cartwright
jako Lambert
John Hurt
jako Kane
Ian Holm
jako Ash
Yaphet Kotto
jako Parker
Bolaji Badejo
jako Obcy
Helen Horton
jako Matka
Eddie Powell
jako Obcy

Fabuła

Załoga statku kosmicznego Nostromo, zaintrygowana tajemniczymi sygnałami z opustoszałej planety, odkrywa na miejscu dziwną formę życia. Nie wiedzą, że jedynym jej celem jest całkowita destrukcja rodzaju ludzkiego. Jeden za drugim, po kolei, wszyscy członkowie załogi giną zamordowani przez Obcego. Zostaje tylko Ripley, która doprowadza do wybuchowego finału. Czechu

Gatunek
Horror, Sci-Fi
Słowa kluczowe
robot, krew, helikopter, kosmos zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1980 (kino), 1979-05-25 (świat), 2001-03-21 (dvd)
Dystrybutor
Syrena Films
Wytwórnia
Brandywine Productions
Twentieth Century-Fox Productions
Kraj produkcji
Wielka Brytania, USA
Inne tytuły
Obcy - 8. pasażer "Nostromo" (Polska) (alternatywna pisownia)
Star Beast (USA) (tytuł roboczy)
Obcy - 8 Pasażer "Nostromo" (Polska) (alternatywna pisownia)
Obcy, ósmy pasażer Nostromo (Polska) (alternatywna pisownia)
Alien: The Director's Cut (USA)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
117 min / wer. reż.: 116 minut
Budżet
11 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 21 wiadomości

Recenzje

Spotkanie z obcą cywilizacją... 10

Obcy - 8 pasażer Nostromo należy do najlepszych filmów fantastyczno-naukowych, jakie kiedykolwiek zostały stworzone w historii kina. Ośmielę się go podnieść do rangi legendy horroru science fiction. Film ogląda się świetnie mimo upływu 28 lat od daty produkcji. Atmosfera filmu wyreżyserowanego przez Scotta, zbliżona jest do klasycznych filmów grozy, okraszona jest znakomitymi efektami specjalnymi, a postać Obcego, którą zaprojektował sam wielki rysownik H.R. Giger, przeraża. „Obcy” to film arcydzieło. Najlepszy film Scotta... i najlepszy film z gatunku s-f wszechczasów. Oglądałam go około 25 razy i nadal uważam, że ma najlepszy klimat ze wszystkich kosmicznych filmów grozy. Postać Obcego, bezwzględnego i okrutnego monstrum jest najlepiej wykreowanym potworem filmowym, jakiego kiedykolwiek stworzono. Niezapomniane, mroczne kino s-f z 1979, 117 minut grozy i świetnych efektów specjalnych.

Film opowiada o pierwotnym lęku, który łączy elementy science fiction i horroru. Reżyser Ridley Scott wniósł do filmu niezwykłą wizję i realizm. Klaustrofobiczne wnętrza statku ”Nostromo”, chłód przestrzeni kosmicznej, aura tajemnicy i wrogości spowijająca niezbadaną planetę - wszystko to przedstawiono na ekranie z niesamowitym rozmachem i wyczuciem realizmu. Alien jest swego rodzaju archetypem złego najeźdźcy z kosmosu, o którym rozpisywano się od czasów "Wojny światów" Wellsa, a w filmie użyto tego motywu wiele razy. Ukazuje walkę pomiędzy piękną (Sigourney Weaver) a bestią (Obcy). Z tego pojedynku tylko jedna strona ma szansę wyjść zwycięsko, jednak cena przetrwania jest olbrzymia.

Gdy oglądałam ten film pierwszy raz byłam zachwycona każdym elementem. Wszystko łączyło się w spójną całość bez widocznych niedociągnięć. Wizja techniki i komputerów może dziś wyglądać trochę archaicznie - dawne komputery, mrugające lampki, broń bez dopalaczy, jednak wszystko to układa się w wielce realną wizję. Kompletnie nie czułam tu braku przewidywania, w którą stronę rozwinie się i podąży technika w przyszłości. Jednak twórcy zaskoczyli mnie tworząc androida - sztucznego człowieka, który okazał się jednak szpiegiem zatrudniającej załogę korporacji. W filmie użyto sprawdzonej, starej metody ukazywania potwora w horrorach – na początku możemy przyjrzeć się jedynie fragmentom obcego, od czasu do czasu mignie nam zamazana, ocieniona sylwetka. Dopiero w scenie głównej jest nam dane ujrzeć przerażającą bestię. Klimat filmu kształtują kapiąca woda, wycieki, unoszący się zapach potu i krwi. Nie ma tu postaci, która miałaby ułożoną fryzurę, czy perfekcyjny makijaż. Wszystkie szczegóły dopracowano perfekcyjnie. Kosmos sprawia wrażenie pustego i po seansie patrzyłam na niebo z pewnym przerażeniem.

Uznanie należy się również scenografom za stworzenie wizji obcego statku kosmicznego, czy też niegościnnej planety. A sam statek „Nostromo” zrobiony jest tak realistycznie, że miałam wrażenie, że naprawdę mógłby działać. „Obcy – 8 pasażer ‘Nostromo’” to fantastyczny film, który ukazuje najbardziej prawdopodobną wizje przyszłości. Twórcy wytyczyli nowe horyzonty w dziedzinie filmów s-f / horror i dlatego film jest w gronie najlepszych filmów, jakie kiedykolwiek ujrzały światło dzienne. W "Obcym" największą rolę gra niedopowiedzenie, nie ukazanie do końca postaci potwora i brak przesady w pokazywaniu makabrycznych detali rozrywania ciał. To przykre, że już nie kręcą tak dobrych horrorów. Wszak to mój ulubiony gatunek filmowy.

10 z 17 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Zaprojektowany przez H. R. Gigera Obcy miał oczy, jednak by wzbudzić w widzach jeszcze większe przerażenie, usunięto je. zobacz więcej

Pressbook

Możliwe spoilery O filmie — Obcy - 8 pasażer Nostromo - legendarny horror science fiction, przez wielu uznawany za najbardziej przerażający film w historii kina - powraca na ekrany kin w wersji specjalnej, którą reżyser Ridley Scott (Gladiator, Hannibal) wzbogacił o nowe, nigdy dotąd nie oglądane na dużym ekranie sceny oraz cyfrowo odnowiony obraz i dźwięk. We współpracy ze studiem Twentieth... zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 16 powiązanych

Komentarze 30

LoAnn 2018-06-18 10

Klimat przykuwa do ekranu, powolne tempo, idealny, a kiedyś to już w ogóle musiał szokować. :)

JakubWyklety 2012-11-28 9

Oceniam na 9, a mógłbym dać choćby 6. Kogo to obchodzi? Obcy to obcy. Jakoś nikt się nie śpieszy, żeby oceniać papieża w skali 1-10.

drfalck 2012-10-18

Alien Virtual Print – Zdobyłem taką wersję, trwa 2,19 minut, jeszcze nie oglądałem. Ktoś to już widział ??

master602 2011-11-26 10

10/10 – rewelacja

Redox 2011-06-13 9

9/10 -

Ostatnimi czasy w naszym kinie popularne stały się klimaty klaustrofobiczne. Nie trzeba daleko szukać – "Pogrzebany", który jakiś czas temu wyświetlany był w polskich kinach czy "Diabeł", gdzie grupka ludzi skazanych jest na siebie w windzie. Zastanawiacie się czemu akurat od tego motywu rozpoczynam dywagacje? Otóż nigdzie indziej nie znajdziecie i nie poczujecie tak surowego klimatu izolacji jak właśnie w tym filmie twórcy "Gladiatora". Dramat bohaterów filmu polega na tym, że nie mogą uciec od podmiotu wywołujące lęki, czyli po prostu tytułowego obcego, muszą stawić temu czoła. I to jest tutaj najlepsze! Nie sama walka z obcą formą życia jest najciekawsza, ale obserwowanie zachowań postaci, które stają w obliczu zagrożenia i zdają sobie sprawę, że nikt im nie pomoże. Ich krzyku nit nie usłyszy…

Nie będę pisał jakim to wielkim klasykiem jest "Obcy", że czołówka najlepszych horrorów, filmów sci-fi – też nie. Każdy przedszkolak o tym wie, więc powtarzani tego nie miałoby sensu. Film bardzo szybko uzyskał taki status przez wysublimowaną reżyserię Scotta, który w późniejszych latach pokazał powtórnie, że w swoim fachu jest niezrównany. To powolne budowanie klimatu całej opowieści, klimatu odosobnienia, izolacji daje o sobie znać już od pierwszych minut filmu. Potem następuje bum w postaci sceny "narodzin" pierwszego obcego. Sekwencja, która przeszła niewątpliwie do pop-kultury, nawet sparodiowana w komedii Mela Brooksa "Kosmiczne jaja", na pewno zostaje w pamięci przez dłuższy czas. Kulminacja rośnie, obcy zaczyna siać postrach, członkowie załogi umierać. Brzmi jak standardowy slasher, nie? Pewnie dzisiaj wielu współczesnych widzów takim mianem może go określić (dodadzą do tego rzecz jasna ogarniającą nudę i senny klimat w negatywnym słowa tego znaczeniu), ale precyzja w budowaniu narastającego napięcia i dążenia do nieuchronnej konfrontacji z monstrum definitywnie pozwalają jednoznacznie odrzucić to określenie co do filmu Scotta.

Warto na koniec wspomnieć o polskim podtytule Ósmy pasażer Nostromo, który spowodował dodanie przez dystrybutorów innych państw (m.in. Danii czy Finlandii) do swoich tytułów tą frazę. Patrząc dzisiaj co polscy dystrybutorzy wyprawiają z tytułami, takie proste dodanie prostego, ale wymownego podtytułu, którego użyli także inne państwa urasta do rangi sukcesu.

Quagmire Redox 2011-06-13 10

Z tym tytułem to taki średni sukces bo tak jak ostatnio pisałem ósmym pasażerem jest kot, a kochany kosmiczny stworek jest dopiero dziewiąty :)

Jana Redox 2011-06-13 9

Przedszkolaki raczej takich filmów nie oglądają (a przynajmniej nie powinny), więc wiedzy na ten temat nie mają:) A "Obcy" jest klasykiem SF, chociaż dzisiaj wydaje się to truizmem!. Co tyczy zaś tytułów i ich tłumaczeń, tudzież podtytułów… długo by o tym można! Alternatywa jest taka: albo jest piękny, albo jest wierny:) Jedno i drugie zwykle nie idą ze sobą w parze! Mimo że liczy ponad 30 lat, a "środki technicznego wyrazu" przez te 3 dekady radykalnie się zmieniły, film ciągle robi wrażenie!

Współtworzą