Amistad 1997

Amistad jest nazwą statku transportującego niewolników do Nowego Świata w 1839 roku. Pasażerami są Afrykańczycy, którzy zostali uprowadzenia i zakuci w kajdany w ładowni statku. Podczas morskiej podróży przez Atlantyk, Cinque, który uprzednio był wodzem w afrykańskim plemieniu prowokuje bunt i wspólnie z innymi przejmują… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 23 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Morgan Freeman
jako Theodore Joadson
Nigel Hawthorne
jako Martin Van Buren
Anthony Hopkins
jako John Quincy Adams
Djimon Hounsou
jako Cinque
Matthew McConaughey
jako Roger Sherman Baldwin
David Paymer
jako John Forsyth, sekretarz
Pete Postlethwaite
jako Holabird
Stellan Skarsgård
jako Tappan
Razaaq Adoti
jako Yamba
Anna Paquin
jako Królowa Izabella II
Tomas Milian
jako Calderon

Fabuła

Amistad jest nazwą statku transportującego niewolników do Nowego Świata w 1839 roku. Pasażerami są Afrykańczycy, którzy zostali uprowadzenia i zakuci w kajdany w ładowni statku. Podczas morskiej podróży przez Atlantyk, Cinque, który uprzednio był wodzem w afrykańskim plemieniu prowokuje bunt i wspólnie z innymi przejmują kontrolę nad statkiem. Kontynuują rejs w nadziei, że znajdą pomoc kiedy trafią na ląd. Zamiast tego, gdy osiągają wybrzeże Stanów Zjednoczonych zostają uwięzieni jako zbiegli niewolnicy. Nie znają angielskiego i wydaje się, że ich los jest przesądzony za zamordowanie swoich oprawców, kiedy prawnik o abolicjonistycznych przekonaniach decyduje się zając ich sprawą, argumentując, że są wolnymi obywatelami innego państwa, a nie niewolnikami. Sprawa w rezultacie opiera się o Sąd Najwyższy, gdzie John Quincy Adams wygłasza imponującą i elokwentną mowę obrończą prowadzącą do uwolnienia aresztantów. Yasha

Gatunek
Thriller, Dramat, Historyczny
Słowa kluczowe
krew, morderstwo, nadzieja, sadyzm zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1998-02-27 (kino), 1997-12-04 (świat), 2010-09-02 (dvd)
Dystrybutor
ITI Cinema
Wytwórnia
DreamWorks SKG
Home Box Office (HBO) (współpraca produkcyjna)
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
155 minut
Budżet
40 000 000 USD

Recenzje

Walka o wolność. 8

W 1993 roku Steven Spielberg nakręcił pierwszą część Parku Jurajskiego. Kontrapunktem dla tej produkcji była wstrząsająca Lista Schindlera. Cztery lata później reżyser E.T powraca do świata dinozaurów, kręcąc równocześnie Amistad. Film jest równie poruszający co historia mordowanych Żydów. Mamy też podwójny dowód, jak wszechstronnym reżyserem jest Spielberg.

Film jest oparty na autentycznej historii niewolników przewożonych na hiszpańskim statku "La Amistad". Latem 1839 roku, w sztormową noc przy wybrzeżu Kuby, 53 czarnoskórych niewolników uwolniło się z kajdan. Dowodzeni przez Cinque wszczęli bunt. Wymordowali załogę i przejęli kontrolę. Teraz chcą wrócić do domu. Podróż okaże się jednak o wiele dłuższa, niż oczekiwali.

Pierwsze minuty filmu to istne zejście lawiny. Niczym u Hitchcocka, Spielberg ukazuje odbicie statku "La Amistad" (rzeź niewolników). Walka jest rozpaczliwa i niezwyklej brutalna. Kadry są świetnie skomponowane, a kamera jest tam, gdzie być powinna.

Czarnoskórzy niewolnicy wyrzynają w pień całą załogę statku, pozostawiając przy życiu dwóch Hiszpanów. W tym momencie film traci swoje szaleńcze tempo. Przed nami sześciotygodniowa podróż do Afryki. Do domu. Niestety wszystko kończy się niepowodzeniem. Niewolnicy zostają złapani i trafiają do więzienia, natomiast ich historia - do sal sądowych.

Fabuła przenosi się na ląd, a konkretnie do sądu. W tej części mamy typowe dla tego miejsca filmowe rozwiązania. Długie batalie toczone przez adwokatów. Każdy przedstawia swoje racje. Nie każdy jednak chce uwolnić przybyszów z Afryki. Po ich stronie staje prawdziwa hollywoodzka śmietanka. Freeman i Hopkins to przecież najwyższa półka. Nie można zapomnieć o Matthew McConaughey'u, którego osobiście nie podejrzewałem o tak dobrą grę. Ta cześć filmu jest dla dojrzalszych kinomaniaków, dla których niestraszne są długie monologi oraz zero akcji.

Można by pomyśleć, że film będzie się dłużył do końca seansu. Nic bardziej mylnego. Oto poznajemy od początku historię Cinque (Hounsou). Przyznać trzeba, że owa historia jest naprawdę wstrząsająca. Złapie za serce każdego, kto ma w sobie choć trochę ludzkich uczuć. Ja osobiście nie zapomnę do końca życia topienia nagich mężczyzn i kobiet. Coś strasznego. Zakończenia filmu do końca nie znamy (chyba, że ktoś zna tą historię z podręczników). Przecież tę historię napisało samo życie.

Myślę, że był to jeden z lepszych filmów tamtych lat. Wstrząsający i prawdziwy. Uważam go także za "tylko dobry" obraz. Nie jest najlepszym w karierze reżysera, ale i nie najgorszym. Jak już wcześniej wspomniałem, trzeba być dojrzałym odbiorcą, by sprostać wymogom tego filmu. Na samym końcu pozostaje wielki smutek i żal. Dowiadujemy się bowiem z napisów, jak dalej potoczyły się losy Cinque. Po raz kolejny możemy się utwierdzić w przekonaniu, że życie jest niesprawiedliwe.

0 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Zdjęcia do filmu realizowano od 18 lutego do 30 kwietnia 1997 roku. zobacz więcej

Pressbook

Ożywianie przeszłości — Przenosząc historię "Amistadu" na ekran filmowcy chcieli stworzyć autentyczną scenerię dla rozgrywających się wydarzeń. Spielberg zgromadził utalentowany, kreatywny zespół w skład którego wchodzili: autor zdjęć Janusz Kamiński - nagrodzony Oscarem za zdumiewające czarne-białe zdjęcia do Listy Schindlera, scenograf - Rick Carter nominowany do Oscara za Forresta... zobacz więcej

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Współtworzą