Plaga 2007

The Reaping

Katherine Winter i jej zespół od lat udowadniają, że rzekome cuda i objawienia pojawiające się co jakiś czas w różnych częściach świata, to tylko oszustwa lub zjawiska łatwe do racjonalnego wyjaśnienia. Pewnego dnia trafiają do małego miasteczka w Teksasie, nawiedzanego przez kolejne biblijne plagi. O dziwo tym razem nie da się… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 33 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Hilary Swank
jako Katherine Winter
David Morrissey
jako Doug
Idris Elba
jako Ben
AnnaSophia Robb
jako Loren
Stephen Rea
jako Ojciec Costigan
William Ragsdale
jako Szeryf Cade
John McConnell
jako Burmistrz Brooks
David Jensen
jako Jim Wakeman
Yvonne Landry
jako Brynn Wakeman
Samuel Garland
jako William Wakeman
Myles Cleveland
jako Kyle Wakeman
Andrea Frankle
jako Maddie McConnell

Fabuła

Katherine Winter i jej zespół od lat udowadniają, że rzekome cuda i objawienia pojawiające się co jakiś czas w różnych częściach świata, to tylko oszustwa lub zjawiska łatwe do racjonalnego wyjaśnienia. Pewnego dnia trafiają do małego miasteczka w Teksasie, nawiedzanego przez kolejne biblijne plagi. O dziwo tym razem nie da się ich wyjaśnić i na pewno nie są oszustwem. Asmodeusz

Gatunek
Horror, Dramat
Słowa kluczowe
sen, krew, zemsta, morderstwo zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2007-05-11 (kino), 2007-04-03 (świat), 2007-10-19 (dvd)
Dystrybutor
Warner Bros.
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
96 minut
Budżet
40 000 000 USD

Recenzje

To mógł być dobry film. Mógł, bo takie nadzieje dawał sam pomysł i pierwsze kilka minut filmu. 3

Może nawet kilkanaście. Niestety, jak ostatnio zwykle ma to miejsce, nie wyszło to, co zamierzano. Albo - co gorsza - wyszło. I boli jeszcze bardziej to, że takich filmów będzie więcej.

Główna bohaterka, młoda i piękna Katherine (Hilary Swank) jest naukowcem, wykładowcą uniwersyteckim, demaskatorką cudów. Nawet napisała o tym książkę. W Boga oczywiście nie wierzy, dlatego nie może wierzyć i w cuda, które zawsze mają dla niej naukowe wytłumaczenie. Katherine wierzyła, była nawet zapamiętałą misjonarką, ale kiedy jej rodzina ginie złożona w ofierze podczas plagi zarazy w Afryce (swoją drogą, kto zabiera 12-letnie dziecko na tereny objęte zarazą?!), dziewczyna traci wiarę i podejmuje swą popartą kompleksową i szeroką wiedzą naukową krucjatę. Kiedy Katherine staje w obliczu kolejnego „cudu”, a ściślej pojawienia się pierwszej z plag egipskich (po szczegóły odsyłamy do Biblii), waha się, ale kiedy słyszy, że mała dziewczynka ma stać się ofiarą linczu, zgadza się rozwiązać zagadkę. Jedzie więc do miasteczka o nazwie Heaven (jakże by inaczej) i... zaczyna się. Film jest aż nadto przewidywalny. Skoro była jedna plaga, to muszą pojawić się następne. Więc się pojawiają - jak na porządny dopust boży przystało. Akcja jest prosta, brak jej klimatu, atmosfery. Realia miasteczka są sztuczne, plastikowe. Bohaterowie z kolei - nieprzekonujący i płascy. A Katherine chyba najbardziej - targana sprzecznościami, kiedy jej niezłomna, zaciekła niewiara wystawiana jest na próbę, targana wizjami i koszmarami sennymi, gdzie przeszłość splata się z niezrozumiałymi do końca scenami.

Mógł to być dobry film. Można było w nim pokazać mechanizmy, jakie żądzą wiarą we współczesnym świecie. Można było ukazać zagrożenia wynikające z fanatyzmu religijnego, z dorabiania „ideologii” do zdarzeń, których się nie rozumie. Można było obnażyć zafałszowanie współczesnych „wierzących”, tak ochoczo nawołujących do morderstwa dziecka, którego rodzina jest niechciana w „idealnej” społeczności. Jednak - mimo tylu możliwości - powstał płytki, schematyczny horror, jakich w ostatnich latach Hollywood produkuje coraz więcej. Zaprzepaszczono dobry pomysł i nakręcono papkę dla nastolatków, w której - wyjątkowo - nie giną wszystkie postaci (a te, które giną, tym razem nie giną z rąk psychopatycznego mordercy). Mamy za to kolejną wariację na temat mrocznego, satanistycznego kultu w spokojnym i niewinnym amerykańskim miasteczku. Ile już było takich filmów? Trudno zliczyć. Ile jeszcze będzie? Cała nadzieja w Bogu, że niewiele. Bo w to, że już żadnego, nawet najgorliwiej wierzący nie są w stanie uwierzyć.

Autor recenzji: Mariusz „Orzeł” Wojteczek

3 z 5 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 16

Justyna007 2013-04-08 7

[7/10] Dobry – Ciekawy, zaskakujący, Trzymający w napięciu. Polecam.

zinnn 2008-04-10 5

można – ale nie trzeba

bAArt 2008-02-04

?! – 6/10

ale może mi ktoś odpowiedzieć na pytanie: kto zabił księdza?
skoro dziewoja była z tych dobrych, a wszyscy inni nie mieli mocy to kto zabił księdza?
bezsens.

laptok 2007-09-11

Film dobry ale nie wspanialy – Dobra fabula, dobre aktorstwo niezle sie oglada (moja dziewczyna byla caly czas pod napieciem – bala sie) ale jednak czegos brakowalo. Co nie znaczy wcale zeby nie ogladac. Polecam.

roomwrexham 2007-08-30 7

PLAGA (2007) – zdjęcia- świetne,
efekty specjalne- świetne,
muzyka- świetna,
temat odkurzony,stary jak świat,walka dobra ze zlem,
film nie najgorszy, wyświechtany scenariusz i tyle,
zobaczenie tego filmu to nie strata czasu,
ale do kina na niego nieposzedlbym, to pewne,
mimo to polecam na mały ekran,osądźcie sami.

Zobacz wszystkie 4 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
kurzy roomwrexham 2007-08-30

hm.. padaka (2007).

regoat roomwrexham 2009-01-14 10

potwierdzam, film fajny. warto obejrzec

Jankes roomwrexham 2009-07-24 7

Nie jest to mistrzostwo świata, ale można zobaczyć, popieram przedmówcę.

Asmodeusz roomwrexham 2010-06-15 6

do pewnego momentu zapowiadało sie rewelacyjnie, jednak im dalej tym nastrój się pogarszał, ogólnie film na 6/10

Współtworzą