World Trade Center 2006

Nicolas Cage i Michael Pena (Crash: Misto gniewu) wcielają się w role dwóch strażaków, Johna McLoughlina i Willa Jimeno, którzy na skutek wydarzeń z 11 września 2001 roku zostają uwięzieni w budynku WTC. Zobacz historię najgorszego dnia w historii USA widzianego oczami dwóch mężczyzn walczących o życie i ich kochających żon (zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 180 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Maria Bello
jako Donna McLoughlin
Anthony Piccininni
jako JJ Mc Loughlin
Connor Paolo
jako Steven Tobler
Alexa Gerasimovich
jako Erin McLoughlin
Morgan Flynn
jako Caitlin McLoughlin
Michael Peña
jako Oficer William J. Jimeno
Armando Riesco
jako Antonio Rodrigues
Jay Hernandez
jako Dominick Pezzulo
Nicolas Cage
jako Sierżant John McLoughlin
Nick Damici
jako Por. Kassimatis
Jude Ciccolella
jako Inspector Fields
William Mapother
jako Thomas

Fabuła

Nicolas Cage i Michael Pena (Crash: Misto gniewu) wcielają się w role dwóch strażaków, Johna McLoughlina i Willa Jimeno, którzy na skutek wydarzeń z 11 września 2001 roku zostają uwięzieni w budynku WTC. Zobacz historię najgorszego dnia w historii USA widzianego oczami dwóch mężczyzn walczących o życie i ich kochających żon (Maria Bello i Maggie Gyllenhaal). opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Historyczny
Słowa kluczowe
krew, zemsta, przyjaciel, terroryzm zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2006-10-06 (kino), 2006-08-31 (świat), 2007-09-11 (dvd)
Dystrybutor
UIP - United International Pictures
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
September (USA) (tytuł roboczy)
Untitled Oliver Stone/September 11 Project (USA) (tytuł roboczy)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
125 minut
Budżet
63 000 000 USD

Recenzje

Poważny temat, odważni twórcy 7
  • 2009-08-26
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Chyba cały świat pamięta wtorek, 11 września 2001 roku. To właśnie w ten dzień w nowojorskie wieże World Trade Center uderzyły dwa samoloty pasażerskie, opanowane przez terrorystów. Film opowiada historię kilkorga policjantów, którzy podczas akcji ratunkowej zostają przywaleni gruzem z zawalających się budynków. Od tej pory każdy z nich walczy o życie i stara się pomagać partnerom.

Długo nie powstawał film, który opowiadałby o zamachu dokonanym 11 września. Media milczały na ten temat, pokazywano jedynie wydarzenia z Iraku, gdzie rozpoczęła się prawdziwa wojna. Owszem, realizowano dokumenty, robiono analizy zamachu, jednak żaden z hollywoodzkich twórców nie chciał sięgać po tak ważny i drażliwy temat z obawy przed tym, że zostanie w filmie zbytnio zbagatelizowany. Ale wreszcie po pięciu latach do projektu przystąpił znany z świetnych filmów, takich jak "Pluton" czy "Męska gra", Oliver Stone.

Nie ukazał jednak dosłownie i obrazowo dokonanego zamachu, a jedynie oparł scenariusz na relacjach osób uczestniczących w tamtych wydarzeniach, które skupiały się na walce o przetrwanie w zawalonych budynkach. Ale to filmu nie psuje, wręcz przeciwnie, nadaje mu kolorytu. Fantastyczną robotę wykonał operator Seamus McGarvey, który, dodając klaustrofobiczny klimat filmowi, przyciemnił zdjęcia, a jedynie gdzieniegdzie widać przebłyski światła z zewnątrz, co daje w znakomity efekt odcięcia od świata.

Dobrą kreację nareszcie stworzył Nicolas Cage, który po kilku latach dołowania w gorszych filmach powrócił w wielkim stylu, podobnie jak reżyser, po klęsce "Aleksandra". Wracając do Cage'a, oschły i dbający o podwładnych sierżant McLoughlin w jego wykonaniu to po prostu aktorstwo na najwyższym poziomie. Dzielnie partnerują mu Jay Hernandez jako Pezzulo oraz Michael Pena w roli oficera Jimeno. Na uwagę zasługują także Maria Bello i Maggie Gyllenhaal, odtwórczyni ról żon uwięzionych po gruzami bohaterów. Ich rozpacz i niepewność są niemal jak autentyczne reakcje kobiet drżących o życie małżonków.

Całości dopełnia też nastrojowa, choć rzadko brzmiąca muzyka. Przy scenariuszu także raczej nic bym nie poprawiał, choć to najsłabsza strona tego filmu. A scena zawalenia się dwóch wież po prostu wbiła mnie w fotel. Znakomita robota speców od efektów specjalnych i montażystów. Ogółem mówiąc, od strony realizacyjnej filmowi niczego nie brakuje. Jak mówiłem, nieco gorzej z fabułą, jednak jej drobne słabości są przyćmiewane przez aktorów, którzy naprawdę przejęli się swoimi rolami. Rzadko spotykane jest aż takie zaangażowanie, szczególnie wśród hollywoodzkich aktorów. To mnie jednocześnie zdziwiło i podniosło na duchu, tak jak i cały film.

0 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Pressbook

Opowieść o odwadze i przetrwaniu — Willa ani mnie nigdy nie interesowało opowiedzenie naszej historii, ale czuliśmy, że jesteśmy to winni wszystkim ludziom, których straciliśmy tamtego dnia", mówi sierżant PAPD John McLoughlin. "My tylko przekazujemy historię wszystkich ludzi, którzy poświęcili się tamtego dnia. Nie wątpię, że filmowcy chcieli okazać szacunek i oddać hołd ofiarom. zobacz więcej

Komentarze 16

Maciek_Przybyszewski 2012-09-10 7

To nie jest kolejny film dla… – To nie jest kolejny film dla… no właśnie – kogo? Nie dla młodzieży czy dzieciaków, bo nie ma akcji? Nie dla starszych, bo jest za bardzo wzruszający? Nie dla Polaków, bo u nas nic się nie zawali? Można tak wymieniać i wymieniać. Według mnie to film dla wszystkich. To nie jest tylko historia oparta na faktach. To historia o sile ludzi. O chęci przetrwania, chęci pomagania, chęci obrony kraju i o tym, że razem jesteśmy silni. Są tu drażniące sceny, jak choćby żołnierz weteran jadący pomagać przy ratowaniu ofiar zamachu, a w rezultacie głoszący, że trzeba to pomścić itd. Ale głębiej się zastanawiając czy my Polacy mamy tak zaszczepioną miłość do ojczyzny, że byśmy się zdecydowali na taki krok?? Warto zobaczyć ten film, bo to nie jest kolejny film dla nikogo.

pablo75 2010-04-09 9

8/10 – Co ja zrobię,że lubię takie filmy:)) Na pewno trzeba ten film obejrzeć,bo na pewno każdy z nas pamięta tamten dzień-11 września… Czas jakby się zatrzymał w miejscu. Film pokazuje ludzi,którzy podążyli z pomocą tym,którzy przebywali akurat w WTC i jednocześnie sami znaleźli się w śmiertelnej pułapce. Zakończenie bardzo wzruszające. Polecam!!!

Iqqa 2009-05-29 7

Pomnik z taśmy filmowej – To jeden z niewielu filmów, gdzie patos, heroizm, patriotyzm, bohaterstwo i tym podobne wartości przez duże W są… na miejscu, wskazane jest wręcz dopompować je do większych, niż zazwyczaj rozmiarów. Film podtrzymuje mit, w który chcę wierzyć. Chcę wierzyć, że wtedy świat stał się jednością. Świat się zmienił.

Film pomija, jak świat zmienił się od następnego poranka, jest przy jednym wątku – ludzkim dramacie. Nie komentuje, nie ocenia, lecz upiększa i stawia w lepszym świetle zwykłego człowieka. Bo o ludziach, którzy uczestniczą w takich wydarzeniach, którzy już z nich nie wracają mówi się tylko pięknie. Bo film portretuje marzenie – jednej Ameryki, jednego świata i jednego społeczeństwa. Filmowi strażacy i policjanci są lepszą i piękniejszą wersją nas samych – lepszego człowieka. Nie można z tego kpić, nie można krytykować. Krytykować pięknej wizji, która nigdy się nie spełni, a która paradoksalnie podczas takich tragedii jest najbliższa urzeczywistnieniu.

Nie można nie pamiętać, że 11 września 2001 roku żyło się tylko jednym, że widziało się to samo, co widział człowiek na innych kontynentach. Widział cały świat. Cały świat przeżywał to samo. Film jest piękniejszą wersją tego wydarzenia. Sprawia, że te ponad 3000 osób nie jest już statystyką, lecz pojedynczymi ludźmi. Hołdem dla każdego z nich z osobna.

pablo75 Iqqa 2010-04-09 9

Pięknie napisane!!! Zgadzam się w zupełności!!!

Papa28 2008-02-20 7

7/10 – Czasami wzruszajacy, czasami nudny. Ogolnie troche lepiej niz przecietnie. O samym WTC nie ma za wiele, duzo o ofiarach wsrod policjantow i innych sluzb. Mozna obejrzec ale nie spodziewajcie sie rewelacji.

Czechu 2007-01-20 7

7/10 – czasami nudny, bez rewelacji, ale można zobaczyć.

Jankes Czechu 2009-09-14 7

I Czesław trafił w samo sedno 7/10, jednak pomimo wszystko należy zobaczyć co tam się wtedy stało.

Współtworzą