Wszystko o mojej matce 1999

Todo sobre mi madre

Manuela (Cecilia Roth) mieszka sama z dorastającym synem Estebanem, który interesuje się literaturą. Pisze opowiadanie o swojej mamie, zatytułowane "Wszystko o mojej matce". Zapisuje go w notesie, z którym nigdy się nie rozstaje. Następnego dnia kończy siedemnaście lat. Z okazji urodzin idą następnego dnia do teatru na "Tramwaj… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zdjęcia Zobacz wszystkie 10 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Cecilia Roth
jako Manuela
Eloy Azorín
jako Esteban
Marisa Paredes
jako Huma Rojo
Penélope Cruz
jako Siostra Rosa
Candela Peña
jako Nina
Fernando Fernán Gómez
jako Ojciec Rosy
Antonia San Juan
jako La Agrado
Rosa María Sardà
jako Matka Rosy
Toni Cantó
jako Lola, La Pionera

Fabuła

Manuela (Cecilia Roth) mieszka sama z dorastającym synem Estebanem, który interesuje się literaturą. Pisze opowiadanie o swojej mamie, zatytułowane "Wszystko o mojej matce". Zapisuje go w notesie, z którym nigdy się nie rozstaje. Następnego dnia kończy siedemnaście lat. Z okazji urodzin idą następnego dnia do teatru na "Tramwaj zwany pożądaniem". Oboje - matka i syn - uwielbiają Humę Rojo (Marisa Paredes), aktorkę, która gra Blanche Dubois. Gdy wychodzą z teatru pada deszcz. Esteban chce poprosić Humę o autograf. Mimo ulewy Manuela i Esteban czekają przed wyjściem dla aktorów, kryjąc się przed deszczem w bramie. Matka zamyślona, milcząca przygląda się spadającym kroplom... opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Komedia
Słowa kluczowe
przyjaciel, sztuka, pogrzeb, miłość zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1999-10-01 (kino), 1999-04-08 (świat), 2003-03-14 (dvd)
Dystrybutor
Gutek Film
Wytwórnia
El Deseo (koprodukcja)
Renn Productions (koprodukcja)
France 2 Cinéma (koprodukcja) zobacz więcej
Kraj produkcji
Hiszpania, Francja
Inne tytuły
All About My Mother (tytuł międzynarodowy)
Tout sur ma mère (Francja)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
101 minut

Recenzje

Czerń i biel to nie jedyne kolory życia 8

Kino bez Almodovara byłoby tym czym słoń bez trąby. Przynajmniej ja nie potrafię sobie tego wyobrazić. Utwierdza mnie w tym przekonaniu jeden z najlepszych obrazów tego reżysera "Wszystko o mojej matce".

Na pozór zwykła historia o miłości, rozpaczy, ucieczce przed samotnością. Po pierwsze to nie jest film (zresztą jak większość dzieł Almodovara) do obejrzenia dla relaksu i zabicia czasu. Już po kwadransie nachodzą nas myśli o nie jednoznaczności ludzkich zachowań, uczuć. Jednych to odrzuci innych zachwyci (często spotykane w twórczości hiszpańskiego reżysera środowisko transwestytów i transseksualistów). Taki jest Almodovar.

Minimum środków maximum treści. Prosty w przekazie obraz z elementami metaforycznymi. Płaczące niebo i płacząca matka, "Tramwaj zwany pożądaniem", etc. Delikatna muzyka, która nie przeszkadza, a wręcz bardziej nas wkręca w film. A przede wszystkim aktorstwo. Młodziutka Penelope Cruz, która gra jakby robiła to już pół wieku. Trudno jest pisać o filmie wybitnym. Najprościej byłoby określić wszystko jednym słowem - świetne. Mnie jednak zabrakło Barcelony, w której dzieje się niemal cała akcja. W jednej czy w dwóch scenach pojawia się to cudowne miasto. Tego mi zabrakło, ale to oczywiście moja subiektywna ocena.

Tym, którzy widzieli chociaż jeden film Almodovara nie trzeba polecać "Wszystko o mojej matce". Ci, którzy nie widzieli powinni go zobaczyć. Almodovar jest teraz trendy, choćby z tego powodu. Ale to nie jest główny powód. "Wszystko o mojej matce" to piękny, wzruszający film, który daje dużo do myślenia i podobnie jak inne obrazy Hiszpana, pokazuje, że świat jest kolorowy a nie czarno-biały.

1 z 4 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Film został nakręcony w okresie od 5 października do 28 listopada 1998 roku. zobacz więcej

Komentarze 2

Avatar square 200x200

Maciek_Przybyszewski 2009-07-16 8

A gdyby tak u nas… – Wzruszająca historia opowiedziana w specyficzny dla Hiszpana sposób. My też potrafimy opowiadać takie historie, ale czy w taki sposób. Czy potrafimy tak otwarcie zmierzyć się z kwestiami transseksualizmu, prostytucji, miłości w kontekście samotności, szczęścia, wyborów życiowych?

Roger 2007-09-26 10

Świetny film – Jak dla mnie najlepszy film Almodovara.

Współtworzą