Igła 1981

Eye of the Needle

Oparta na doskonałej powieści Kena Folletta tajemnica stanowi mechanizm napędzający stan niepewności, koncentrujący się wokół związku pomiędzy genialnym szpiegiem a odważną kobietą - przy ważacych się losach świata. Anglicy znają go jako Fabera, natomiast przez rodaków jest postrzegany, jako lojalny i niebezpieczny szpieg,… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zdjęcia Zobacz wszystkie 14 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Donald Sutherland
jako Heinrich "Henry" Faber
Stephen MacKenna
jako Porucznik
Philip Martin Brown
jako Billy Parkin
Kate Nelligan
jako Lucy
George Belbin
jako Ojciec Lucy
Faith Brook
jako Matka Lucy
Barbara Graley
jako Matka Davida
George Lee
jako Posterunkowy
Arthur Lovegrove
jako Peterson
Colin Rix
jako Oliphant
Barbara Ewing
jako Pani Garden

Fabuła

Oparta na doskonałej powieści Kena Folletta tajemnica stanowi mechanizm napędzający stan niepewności, koncentrujący się wokół związku pomiędzy genialnym szpiegiem a odważną kobietą - przy ważacych się losach świata. Anglicy znają go jako Fabera, natomiast przez rodaków jest postrzegany, jako lojalny i niebezpieczny szpieg, znany jako "Igła". W drodze powrotnej do Niemiec, statek Fabera rozbija się w pobliżu wyspy. Bohater zaprzyjaźnia się z Lucy, piękną Angielką, która mieszka tu ze swoją rodziną. Samotna i lekceważona przez zgorzkniałego, kalekiego meża, Lucy ulega urokowi tajemniczego nieznajomego, nie wiedzac, że jest on zdrajcą, zdecydowanym zapobiec inwazji. Ale kiedy wybucha ich namietność, Lucy poznaje brutalną prawdę. Anonimowy

Gatunek
Thriller, Wojenny

Szczegóły

Premiera
1981-07-24 (świat), 2003-01-13 (dvd)
Kraj produkcji
Wielka Brytania
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
112 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Komentarze 1

ZSGifMan 2019-05-15 8

Widziałem wiele lat temu, bardzo dobry film szpiegowski starej szkoły filmowej, klasyka gatunku i każdy powinien zobaczyć!
Sam film zrobiony porządnie, choć akcja momentami się ślimaczy, są pewne zwroty, lecz przez większość czasu widz doświadcza stagnacji oraz zwolnienia tempa. Klimat w filmie jest ewidentnie brytyjski, widzimy malownicze zamglone tereny południowo-wschodniej Anglii. Pomimo morderstw film jest z gatunku dżentelmeńskich, gdyż trupy są konsekwencją działań około wojennych.

     

  [ S P O I L E R Y ! ]

     

Film nie uchronił się od drobnych wpadek i ja sam wyłapałem ze dwie: pierwsza to, gdy w pociągu trwa zaciemnienie i Igła zmuszony do ucieczki z niego wyskakuje trafia na małą rozdzielnię, która… jest oświetlona lampką na ścianie, a z okien wprost leje się światło ze środka budynku. To co to za zaciemnienie? :) Druga to klif i miejsce zrzutu nieszczęsnego kulawego męża, gdy zrzuca go w końcu po długiej walce Igła, ten spada niemal pionowo na skąpane morzem skały w wąskiej zatoczce bez dojścia. Gdy później żona idzie na spacer z synkiem, prowadzi tam o dziwo szlak 'widokowy' i znalazłszy zwłoki swego męża spogląda w stronę zbocza, to okazuje się, że dzieli je spora odległość od miejsca w którym jest ciało i dzielą je głazy, skały i trawa, których wcześniej patrząc z góry… tam nie było!
A te odrąbywane palce robią takie samo brrr! wrażenie teraz jak i te ponad trzydzieści lat temu ;)

Film oczywiście godny polecenia, każdy powinien zobaczyć taką klasyczną pozycję.
     

Współtworzą