Obcy - Decydujące starcie 1986

Aliens

Oficer Ellen Ripley - jedyny ocalały członek załogi statku kosmicznego Nostromo zaatakowanego przez Obcego - zostaje odnaleziona po 57 latach dryfowania w przestrzeni kosmicznej. Wraz z oddziałem specjalnym przybywa teraz na skolonizowaną przez ludzi planetę, z którą z niewiadomych przyczyn zerwał się kontakt.Tam czeka na nich… zobacz więcej

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 188 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Sigourney Weaver
jako Ellen Ripley
Carrie Henn
jako Rebecca "Newt" Jorden
Michael Biehn
jako Kpr. Dwayne Hicks
Lance Henriksen
jako Bishop
Paul Reiser
jako Carter Burke
Bill Paxton
jako Szer. Hudson
William Hope
jako Por. Gorman
Jenette Goldstein
jako Szer. Vasquez
Al Matthews
jako Sierż. Apone
Mark Rolston
jako Szer. Drake
Ricco Ross
jako Szer. Frost
Colette Hiller
jako Kpr. Ferro

Fabuła

Oficer Ellen Ripley - jedyny ocalały członek załogi statku kosmicznego Nostromo zaatakowanego przez Obcego - zostaje odnaleziona po 57 latach dryfowania w przestrzeni kosmicznej. Wraz z oddziałem specjalnym przybywa teraz na skolonizowaną przez ludzi planetę, z którą z niewiadomych przyczyn zerwał się kontakt.Tam czeka na nich nie tylko jeden potwór ale tysiące ! Czechu

Gatunek
Sci-Fi, Horror, Akcja
Słowa kluczowe
sen, robot, krew, izolacja zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1990-08-12 (kino), 1986-07-18 (świat), 2001-03-21 (dvd)
Wytwórnia
Twentieth Century Fox Film Corporation
Brandywine Productions
SLM Production Group
Kraj produkcji
USA, Wielka Brytania
Inne tytuły
Alien 2 (USA) (tytuł roboczy)
Alien II (USA) (tytuł roboczy)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
137 min/ wer. spec.: 154 minut
Budżet
18 500 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 6 wiadomości

Recenzje

Aliens - najlepszy z serii, kamień milowy S-F 10
  • 2006-12-01
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Jeden z najbardziej klimatycznych filmów jakie kiedykolwiek obejrzałem. Napięcie, akcja, klimat zagrożenia grupy ludzi na opuszczonej planecie. Film który obejrzałem po raz pierwszy z ogromnym dreszczem emocji, jednak uczucie to pozostaje przy każdym kolejnym obejrzeniu tego filmu. Mistrzowsko pokazana i opisana dialogami rasa Obcych, z ich zwierzęcą agresją nieskrępowaną nawet w calu uczuciami nienawiści. Niewiarygodne dopracowanie detali broni, mundurów, lokacji i pojazdów. Efekty specjalne na bardzo wysokim poziomie i to coś, czego zabrakło w kolejnej części filmu. Polecam szczególnie wersję reżyserską, ze scenami pominiętymi w wersji kinowej, które z jednej strony wyjaśniają i uwierzytelniają całość filmu - vide: sceny wysłania kolonistów do statku obcych, a także dodają smaku całości jak np. sceny z ustawianiem automatycznych robotów stróżujących. Klasyka kina S-F stworzona za jedyne 18 mln dolarów przyniosła ogromny zysk. Pod pewnymi względami lepszy od Ósmego Pasażera Nostromo, lepiej zarysowane postaci, lepsze dialogi i efekty specjalne. Obsada dobrana po prostu świetnie, tu wymienię rolę Billa Paxtona jako szeregowego Hudsona, którego gra i dialogi dodają humoru, ale i pokazują jak szybko zmienia się człowiek w obliczu ogromnego zagrożenia. Nie do przeoczenia jest także rola Cartera Burke'a (w tej roli Paul Reiser), czarnego charakteru, nie wiadomo, jak powiedziano w filmie, czy nie gorszego od obcych "ponieważ oni nie zabijają się dla pieniędzy" i jego smutny koniec. Napięcie nie opuszcza widza ani przez chwilę, począwszy od pierwszych scen filmu kiedy sprawdzana jest kapsuła Ellen Ripley (tu polecam dobrego subwoofera) do końcowej walki z Królową obcych. Film który każdy fan S-F powinien zobaczyć. Myślę że nie raz... ;)

3 z 6 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Wszyscy marines (z wyjątkiem Hicksa) mają takie same imiona, jak grający ich aktorzy. zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 8 powiązanych

Komentarze 20

Avatar square 200x200

Maciek_Przybyszewski 2010-06-30 9

Ulubiona scena – Każdy ma swoje ulubione sceny w danym filmie. Moją w "dwójce" jest chwila podpalania jaj. Dlaczego? Po prostu podoba mi się.

Edith 2009-07-21 8

8/10 – Zdecydowanie najlepsza część ze wszystkich. Nawet lepsza od pierwszej:)

Zobacz wszystkie 7 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
justangel Edith 2009-07-21 7

A jak dla mnie zdecydowanie słabszy od jedynki. Do pierwszej części z przyjemnością wracam, a dwójkę widziałam raz i mi wystarczy. Brakuje mi tutaj klimatu niepewności kim/czym jest "dodatkowy pasażer" na Nostromo.

Darth_Artur Edith 2009-07-21 7

> justangel o 2009-07-21 19:52 napisał:
> A jak dla mnie zdecydowanie słabszy od jedynki. Do pierwszej części z
> przyjemnością wracam, a dwójkę widziałam raz i mi wystarczy. Brakuje mi tutaj
> klimatu niepewności kim/czym jest "dodatkowy pasażer" na Nostromo.

Dokładnie.
Jedynka ma atmosferę tajemniczości i jest bardziej, hmmm… artystyczna. A dwójka to rzeźnia, fakt faktem że ma parę fajnych motywów, ale jednak to nie to.

justangel Edith 2009-07-21 7

Swoją drogą Cameron chyba ma tendencje do robienia wszystkiego większym niż jest:) Takie kino "efekciarskie", wielu się podoba, ale do mnie jednak nie do końca przemawia. Niezłe efekty specjalne jak na tamte czasy, obcego zresztą też udało im się ładnie zrobić (choć nie wiem czy ładnie w tym przypadku do właściwe słowo), ale moim zdaniem nie o te efekty chodzi.

Darth_Artur Edith 2009-07-21 7

Już to chyba pisałem w wątku przy Obcy 4, że Cameron wziął jedynkę i pomnożył przez dziesięć.
Efekty nie są najważniejsze, ale np. design, scenografia itp. są ważne przy obcym. To co było było pokazane w pierwszej części obcego utworzyło pewien kanon sci-fi. Wygląd Nostromo, jego wnętrza to jest dla mnie wzór i ideał jeśli chodzi o wygląd pomieszczeń w SF. Oczywiście dla kogoś, kto się nie interesuje SF to raczej nie istotne:) I w ogóle generalnie poza jedną sceną w obcym nie widać po nim że to stary film, ma specyficzny styl, ale nie wygląda przestarzale.

justangel Edith 2009-07-21 7

> Darth_Artur o 2009-07-21 20:12 napisał:
>I w ogóle generalnie poza jedną sceną w obcym nie widać po
> nim że to stary film, ma specyficzny styl, ale nie wygląda przestarzale.

Otóż to!

regoat Edith 2009-12-28 10

jednak to, to koledzy. tajemnica została odkryta w jedynce wiec co tu mogli jeszcze ukrywać :D – obcy, kwas, wybuchający brzuch

klimat – świetny, nawalanka – wyborna.

najlepszy z serii.

szczotmaster Edith 2011-02-12 8

Jakoż nie ocekam zapałem do oglądania Obcego, część jest bardzo dobra. Alen – bardzo ładnie zrobiony, realistycznie, gdy pierwszy raz oglądałem go o pierwszej w nocy, nie raz sie przestraszyłem. Wiele efektów specjalnych, wspaniała gra aktorska, James Cameron postarał się i zrobił coś bardzo dobrego co będzie widnieć na ekranach TV bardzo długo. Alien – na pewno o wielę lepszy o dzisiejszego "Avatar’a". Trzeba przyznać film bardzo dobry, ale czy najlepszy film na świecie ? Nie ! Dlatego ja mu daję 8/10. Ale ocena chyba bardziej przełożyła się na to, że wolę serię " Predator".

JaQb9331 2009-05-11

Najlepszy – Moim zdaniem to najlepsza część "Obcego", moge oglądać ten film w kółko i nigdy mi się nie znudzi.

Zobacz wszystkie 3 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
Czechu JaQb9331 2009-05-11 10

Dla mnie też przez pewien czas była to najlepsza część, ale ostatnio "Przebudzenie" jakoś mi bardziej do gustu przypadło:)

KoKlusz JaQb9331 2009-05-11

> Czechu o 2009-05-10 22:49 napisał:
> Dla mnie też przez pewien czas była to najlepsza część, ale ostatnio
> "Przebudzenie" jakoś mi bardziej do gustu przypadło:)

Żartujesz, prawda?

Czechu JaQb9331 2009-05-11 10

> KoKlusz o 2009-05-11 21:40 napisał:
> Żartujesz, prawda?

A jednak:). Może dlatego, że za dużo już oglądałem tą część, mi trochę zbladła, ale nie twierdzę, że ta część jest gorsza, nawet ją wyżej oceniłem niż "Przebudzenie":), ale mam teraz takie odczucia, może przesilenie:)

Asmodeusz 2009-04-27 10

no fakt – Może i pierwszy był taki genialny nie przecze jak dla mnie 9/10 ale dwójka jest lepsza i daje 10/10

Flames23 2008-10-01 10

Prawda – Prawda jest taka że większość osób kojarzy lub bedzie kojarzyc serie – Alien, właśnie z tą częścią, a dlaczego?! ponieważ to dzięki (zacytuję z opini "Otchłan")) "nowym rozwiązaniom technicznym i wspaniałym zdjęciom" James Cameron, stworzył drugą jakże udaną część Obcego która w latach 80 wywołała wielkie WOW!!!!! ale czad!!!, widziałes to!?!! WOW!!! – wsród widzów. Należy jednak pamiętać że to Ridley Scott [Obcy- 8 pasażer Nostromo] jest jego prawdziwym ojcem. Czapki z głów!. Klasyk SF.

Współtworzą