Obcy - Decydujące starcie 1986

Aliens

Druga część filmu Ridleya Scotta Obcy - 8 pasażer Nostromo. Ripley - jedyna ocalała uczestniczka wyprawy kosmicznej, która przez pięćdziesiąt lat w stanie hibernacji błąkała się samotnie w przestrzeni kosmicznej, musi powrócić na planetę zamieszkiwaną przez potwory. Wszelki kontakt z utworzoną tam w międzyczasie kolonią ziemską… zobacz więcej

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 190 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Sigourney Weaver
jako Ellen Ripley
Carrie Henn
jako Rebecca "Newt" Jorden
Michael Biehn
jako Kpr. Dwayne Hicks
Lance Henriksen
jako Bishop
Paul Reiser
jako Carter Burke
Bill Paxton
jako Szer. Hudson
William Hope
jako Por. Gorman
Jenette Goldstein
jako Szer. Vasquez
Al Matthews
jako Sierż. Apone
Mark Rolston
jako Szer. Drake
Ricco Ross
jako Szer. Frost
Colette Hiller
jako Kpr. Ferro

Fabuła

Druga część filmu Ridleya Scotta Obcy - 8 pasażer Nostromo. Ripley - jedyna ocalała uczestniczka wyprawy kosmicznej, która przez pięćdziesiąt lat w stanie hibernacji błąkała się samotnie w przestrzeni kosmicznej, musi powrócić na planetę zamieszkiwaną przez potwory. Wszelki kontakt z utworzoną tam w międzyczasie kolonią ziemską został utracony. Dziewczynie towarzyszą żołnierze z grupy "kosmicznych marines" i przedstawiciele kompanii, która budowała kolonię. Czechu

Gatunek
Sci-Fi, Horror, Akcja
Słowa kluczowe
sen, robot, krew, izolacja zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1990-08-12 (kino), 1986-07-18 (świat), 2001-03-21 (dvd)
Wytwórnia
Twentieth Century Fox Film Corporation
Brandywine Productions
SLM Production Group
Kraj produkcji
USA, Wielka Brytania
Inne tytuły
Alien 2 (USA) (tytuł roboczy)
Alien II (USA) (tytuł roboczy)
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
137 min/ wer. spec.: 154 minut
Budżet
18 500 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 6 wiadomości

Recenzje

Aliens - najlepszy z serii, kamień milowy S-F 10
  • 2006-12-01
  • napisana przez Areck
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Jeden z najbardziej klimatycznych filmów jakie kiedykolwiek obejrzałem. Napięcie, akcja, klimat zagrożenia grupy ludzi na opuszczonej planecie. Film który obejrzałem po raz pierwszy z ogromnym dreszczem emocji, jednak uczucie to pozostaje przy każdym kolejnym obejrzeniu tego filmu. Mistrzowsko... pokaż więcej

3 z 6 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Toaletę z Boeinga 707 wykorzystano w filmie jako łazienkę w mieszkaniu Ripley. zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 8 powiązanych

Komentarze 23

Edith 8

8/10 – Zdecydowanie najlepsza część ze wszystkich. Nawet lepsza od pierwszej:)

Zobacz wszystkie 7 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
justangel Edith 7

A jak dla mnie zdecydowanie słabszy od jedynki. Do pierwszej części z przyjemnością wracam, a dwójkę widziałam raz i mi wystarczy. Brakuje mi tutaj klimatu niepewności kim/czym jest "dodatkowy pasażer" na Nostromo.

Darth_Artur Edith 7

> justangel o 2009-07-21 19:52 napisał:
> A jak dla mnie zdecydowanie słabszy od jedynki. Do pierwszej części z
> przyjemnością wracam, a dwójkę widziałam raz i mi wystarczy. Brakuje mi tutaj
> klimatu niepewności kim/czym jest "dodatkowy pasażer" na Nostromo.

Dokładnie.
Jedynka ma atmosferę tajemniczości i jest bardziej, hmmm… artystyczna. A dwójka to rzeźnia, fakt faktem że ma parę fajnych motywów, ale jednak to nie to.

justangel Edith 7

Swoją drogą Cameron chyba ma tendencje do robienia wszystkiego większym niż jest:) Takie kino "efekciarskie", wielu się podoba, ale do mnie jednak nie do końca przemawia. Niezłe efekty specjalne jak na tamte czasy, obcego zresztą też udało im się ładnie zrobić (choć nie wiem czy ładnie w tym przypadku do właściwe słowo), ale moim zdaniem nie o te efekty chodzi.

Darth_Artur Edith 7

Już to chyba pisałem w wątku przy Obcy 4, że Cameron wziął jedynkę i pomnożył przez dziesięć.
Efekty nie są najważniejsze, ale np. design, scenografia itp. są ważne przy obcym. To co było było pokazane w pierwszej części obcego utworzyło pewien kanon sci-fi. Wygląd Nostromo, jego wnętrza to jest dla mnie wzór i ideał jeśli chodzi o wygląd pomieszczeń w SF. Oczywiście dla kogoś, kto się nie interesuje SF to raczej nie istotne:) I w ogóle generalnie poza jedną sceną w obcym nie widać po nim że to stary film, ma specyficzny styl, ale nie wygląda przestarzale.

justangel Edith 7

> Darth_Artur o 2009-07-21 20:12 napisał:
>I w ogóle generalnie poza jedną sceną w obcym nie widać po
> nim że to stary film, ma specyficzny styl, ale nie wygląda przestarzale.

Otóż to!

regoat Edith 10

jednak to, to koledzy. tajemnica została odkryta w jedynce wiec co tu mogli jeszcze ukrywać :D – obcy, kwas, wybuchający brzuch

klimat – świetny, nawalanka – wyborna.

najlepszy z serii.

szczotmaster Edith 8

Jakoż nie ocekam zapałem do oglądania Obcego, część jest bardzo dobra. Alen – bardzo ładnie zrobiony, realistycznie, gdy pierwszy raz oglądałem go o pierwszej w nocy, nie raz sie przestraszyłem. Wiele efektów specjalnych, wspaniała gra aktorska, James Cameron postarał się i zrobił coś bardzo dobrego co będzie widnieć na ekranach TV bardzo długo. Alien – na pewno o wielę lepszy o dzisiejszego "Avatar’a". Trzeba przyznać film bardzo dobry, ale czy najlepszy film na świecie ? Nie ! Dlatego ja mu daję 8/10. Ale ocena chyba bardziej przełożyła się na to, że wolę serię " Predator".

Adrenochrom

Najlepsza część serii o obcym, James Cameron poszedł w dobra stronę stawiając duży nacisk an akcję. W porównaniu do części pierwszej tu mamy film akcji, a nie horror. Polecam zwłaszcza wersje reżyserską.

Camizi 8

Podzielam opinię, że część druga jest trochę lepsza od pierwszej. Klimat ciągle jest, a starcie z królową wymiata. Efekty specjalne nadal robią wrażenie. Ba, w dobie wszechobecnej komputerowej sztuczności docenia się je jeszcze bardziej. Majstersztyk gatunku. 8+

JakubWyklety 9

Marines szatkowani przez obcych, na zawsze w mym sercu. Gdyby jeszcze nie ta dziewczynka. I Komandosi trochę za wolno kojarzą.

Maciek_Przybyszewski 9

Ulubiona scena – Każdy ma swoje ulubione sceny w danym filmie. Moją w "dwójce" jest chwila podpalania jaj. Dlaczego? Po prostu podoba mi się.

Współtworzą