Pies andaluzyjski 1929

Un Chien andalou

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Obsada Zobacz pełną obsadę

Simone Mareuil
jako Młoda dziewczyna
Pierre Batcheff
jako Mężczyzna
Luis Buñuel
jako Mężczyzna w prologu
Salvador Dalí
jako Seminarzysta
Robert Hommet
jako Młody mężczyzna
Marval
jako Seminarzysta
Fano Messan
jako Hermafrodyta
Jaime Miravilles
jako Seminarzysta

Fabuła

Dodaj pierwszy opis

Gatunek
Krótkometrażowy, Fantasy, Niemy

Szczegóły

Premiera
1929-06-06 (świat)
Kraj produkcji
Francja
Inne tytuły
An Andalusian Dog (USA)
Wiek
od 18 lat
Czas trwania
16 minut

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Komentarze 6

Avatar square 200x200

Darth_Artur 2009-07-16 8

Jakaś recka, albo coś? – Zna ktoś może adres jakiejś strony gdzie była by jakaś recenzja albo analiza tego filmu? Ja coś tam szukałem ale znalazłem tylko krótkie teksty, które raczej mało mówią. Bo sam z siebie nie dojdę do żadnych konstruktywnych wniosków, a to raczej nie jest film który się tak zostawia i zapomina.

Zobacz wszystkie 3 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
CoRey Darth_Artur 2009-07-19 10

Ale co tu analizować? Sam Buñuel mówił, że to czysty surrealizm i odcinał się od jakichkolwiek interpretacji swojego dzieła. W trakcie tworzenia razem z Dalim spisywali sobie jakieś głupie, szalone pomysły i im mniej sensu miały tym były lepsze ;-). Pisał tak w swoim Ostatnim Tchnieniu tak jak i w wielu wypowiedziach. Można doszukiwać się jakichś tam freudowskich podtekstów, tylko po co.

Film raczej nie jest takim typowym dziełem artystycznym, ogląda się go raczej jako ciekawostkę, nie wzbudza jakichś wielkich wzlotów duchowych ;-), mimo to jest wiekopomny pod względem znaczenia dla kina, zawiera kilka kultowych scen i jest niejako wizytówką surrealistycznego kina. Ja oceniłem go na 10, mimo że nie wracam do niego, bo nie ma do czego :).

Darth_Artur Darth_Artur 2009-07-19 8

Nie czytałem żadnych wypowiedzi twórców, więc nie wiedziałem że mówili, że to tylko tak:) Gdzieś tylko czytałem o nim i ludzie pisali o symbolice niektórych scen, więc myślałem, że cały film coś przekazuje. Dzięki za odpowiedź.

CoRey Darth_Artur 2009-07-23 10

"Yet most critics desire to increase our comprehension and ability to access the film through interpretation. As the film is made by a surrealist, psychoanalysis comes to the fore as an interpretative method. Yet interpretation is ultimately pointless. The most effective manner in which to appreciate the film is to allow the images to seduce, to watch with your eyes and emotions and not to seek an explanation."

Cały tekst – polecam ogólnie stronę:
http://archive.sensesofcinema.com/contents/cteq/01/12/chien.html

srebrny 2006-06-16

PLAKAT ALE BURAK – cO to ma byc za plakat to avatar z jakiegos forum jak sie nie myle

Współtworzą