Myszy i ludzie 1992

Of Mice and Men

Lennie (John Malkovich), dobroduszny olbrzym o umyśle dziecka, podróżuje wraz ze swoim kompanem, próbując znaleźć pracę w czasach Wielkiego Kryzysu.

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 9 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

John Malkovich
jako Lennie Small
Gary Sinise
jako George Milton
Ray Walston
jako Candy
Casey Siemaszko
jako Curley
Sherilyn Fenn
jako Żona Curley'a
John Terry
jako Slim
Richard Riehle
jako Carlson
Alexis Arquette
jako Whitt
Joe Morton
jako Oszust
Joe D'Angerio
jako Jack
Tuck Milligan
jako Mike

Fabuła

Lennie (John Malkovich), dobroduszny olbrzym o umyśle dziecka, podróżuje wraz ze swoim kompanem, próbując znaleźć pracę w czasach Wielkiego Kryzysu. Alpinus

Gatunek
Dramat
Słowa kluczowe
przyjaźń, samotność, depresja, na podstawie powieści zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1992-12-31 (kino), 1992-09-16 (świat)
Wytwórnia
Metro-Goldwyn-Mayer (MGM)
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
115 minut

Recenzje

Dramat szarych ludzi 10

Kiedy parę ładnych lat temu przeczytałam książkę Johna Steinbecka Myszy i ludzie, byłam zszokowana. Długo rozpamiętywałam niemal każde słowo. Zafascynowało mnie to, że w tak maleńkiej książeczce (niemal opowiadaniu) można zawrzeć taką głębię, tyle poruszających treści. Dowiedziawszy się, że powstał film na jej podstawie, postanowiłam jak najprędzej przekonać się, czy sprostał wyzwaniu, jakie postawił autor.

Historia jest w sumie prosta. Dwaj mężczyźni – George (Gary Sinise) i Lennie (John Malkovich) przemierzają kraj w poszukiwaniu pracy. Marzy im się własny dom i małe gospodarstwo oraz niezależność finansowa. Wydaje się, że to nic wielkiego, jednak w ich przypadku to marzenie niemalże nieosiągalne. Lennie to postawny mężczyzna, "silny jak byk", ale niestety o umyśle małego i naiwnego dziecka. George musi go pilnować na każdym kroku, ponieważ nieświadomy niczego "olbrzym" nie potrafi panować nad swoją ogromną siłą oraz nad emocjami. To sprawia, że nie udaje im się nigdzie zagrzać miejsca ani dorobić maleńkiej sumy, o której marzą.

Gary Sinise nakręcił bardzo prosty film za pomocą niewyszukanych środków. Powstała piękna i tragiczna historia o przyjaźni, przywiązaniu i odpowiedzialności, zgodna z duchem prozy Steinbecka. Film jest bardzo wierny książce i zdecydowanie traktuję to jako jedną z bardzo wielu jego zalet. Największym atutem jest tu jednak aktorstwo. John Malkovich jako Lennie Small zasługuje, moim zdaniem, na wszelkie nagrody i tytuły. Jest jednocześnie wielkim i silnym mężczyzną oraz małym bezbronnym dzieckiem, które płacze, gdy nie dostaje tego, czego chce. Na jego twarzy i w jego gestach uwidacznia się wspaniały spektakl. Taka gra to prawdziwe mistrzostwo świata, uczta dla oka każdego kinomaniaka. Zupełnie inną postacią jest George, grany przez Gary’ego Sinise’a. To człowiek prawy, który poświęcił całe swoje życie i wszystkie możliwości, jakie ono przed nim stawia dla opieki nad Lenniem. Ma świadomość tego, co mógłby osiągnąć, ale zdaje sobie również sprawę, że Lennie nie poradziłby sobie bez jego pomocy. Wyrzeka się więc własnych korzyści w imię trudnej przyjaźni.

Film spełnił moje nadzieje w stu procentach. Nie spodziewałam się, że można tak wiernie przenieść na ekran to, co opisał John Steinbeck, jednocześnie nie gubiąc po drodze głębi i wymowy książki. Myszy i ludzie to film wzruszający i wstrząsający. To małe i skromne arcydzieło, które pozostanie w Waszych myślach na długo i z całą pewnością wzbudzi niejedną refleksję nad tragicznym losem zwykłych, prostych ludzi.

2 z 3 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 1

Avatar square 200x200

pablo75 2010-03-29 9

Rewelacyjny!!! – To jest jeden z tych filmów,które uwielbiam:)) Film podobny do filmu "Rain Man". Świetne aktorstwo,piękne widoki…

Współtworzą