Quo Vadis 2001

Starożytny Rzym, czasy cezara Nerona. Winicjusz, młody patrycjusz, zakochuje się w pięknej Ligii, córce poległego w bitwie barbarzyńskiego wodza i chce uczynić ją swoją nałożnicą. Dla Ligii, chrześcijanki, oznacza to ciężki grzech i hańbę. Petroniusz, wuj Winicjusza, esteta i znawca sztuk, z którego zdaniem liczy się… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,
Paweł Deląg
jako Marek Winicjusz
Magdalena Mielcarz
jako Ligia Kallina
Bogusław Linda
jako Petroniusz
Michał Bajor
jako Neron
Jerzy Trela
jako Chilonides Chilon
Franciszek Pieczka
jako Szymon / Św. Piotr
Krzysztof Majchrzak
jako Tygellinus, dowódca pretorianów Nerona
Rafał Kubacki
jako Ursus, sługa Ligii
Andrzej Tomecki
jako Glaukos, chrześcijanin
Jerzy Nowak
jako Kryspus, chrześcijanin
Zbigniew Waleryś
jako Paweł z Tarsu / Szaweł
Agnieszka Wagner
jako Poppea Sabina, żona Nerona

Starożytny Rzym, czasy cezara Nerona. Winicjusz, młody patrycjusz, zakochuje się w pięknej Ligii, córce poległego w bitwie barbarzyńskiego wodza i chce uczynić ją swoją nałożnicą. Dla Ligii, chrześcijanki, oznacza to ciężki grzech i hańbę. Petroniusz, wuj Winicjusza, esteta i znawca sztuk, z którego zdaniem liczy się Neron, próbuje pomóc siostrzeńcowi w zdobyciu dziewczyny. Po nieudanej próbie porwania Ligii Winicjusz zostaje ranny i przebywa w chrześcijańskim domu. Opiekuje się nim Ligia, której Rzymianin też nie jest obojętny. Nauka chrześcijańska robi na Winicjuszu coraz większe wrażenie. Podczas nieobecności cezara w Rzymie wybucha pożar. Winicjusz wraca pośpiesznie do miasta, by odnaleźć Ligię. Wkrótce też przyjmuje chrzest z rąk apostoła Piotra. W Rzymie wybuchają groźne rozruchy. By uspokoić wzburzenie tłumów, Neron oskarża chrześcijan o wzniecenie pożaru. Chrześcijanie są mordowani, więzieni, rozrywani na arenach przez dzikie zwierzęta. Wśród uwięzionych znajduje się Ligia... Anonimowy

Gatunek
Historyczny, Kostiumowy, Dramat, Romans
Słowa kluczowe
szaleństwo, miłość, na podstawie powieści, wiara zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
2001-09-14 (kino), 2001-08-30 (świat), 2003-03-03 (dvd)
Dystrybutor
Syrena Films
Kraj produkcji
Polska, USA
Inne tytuły
Quo Vadis? (alternatywna pisownia)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
170 minut
Budżet
18 000 000 USD
Wiadomości 1
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję. Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Czy wiesz, że? dodaj informacje
Pressbook

Możliwe spoilery "Quo vadis" w muzyce — Natychmiast po ukazaniu się powieści wielu kompozytorów wykorzystało temat książki dla własnych utworów. W 1901 r. włoski kompozytor G. Bezzi wystawił w Ankonie operę pod takim tytułem. W Madrycie podobnie postąpił Ruperto Chapi. Największą popularność zdobyła jednak opera Quo vadis Jean Nougeues'a (libretto Henri Cain). Prapremiera odbyła się w Nicei 10 lutego... zobacz więcej

Komentarze do filmu 7
dawidek98 1

Największa żenada 2001 roku zaraz po "Gulczas, a jak myślisz?".

dareczek50 5

Ależ ta Magda seksowna

antybohater 1

to był ciężki rok dla wycieczek szkolnych

wietwia 2

Porażka – Totalna klęska polskiego kina! Patrząc teraz na budżet aż zakipiałem z gniewu, jeszcze bardziej, niż przed wielu laty, kiedy wychodziłem z seansu :). Jestem ciekaw jak odebrał ten gniot Jan Paweł II, który był jednym z pierwszych widzów. Nigdzie nie udało mi się znaleźć jego opinii o tym "dziele". I takie "coś" i za takie pieniądze wyszło spod ręki reżysera "Pociągu" i "Faraona"? Aż trudno uwierzyć.

Lucas_B

Tandeta – Pożar Rzymu wyglądał jakby się paliła stara pusta stodoła… Scena zrealizowana beznadziejnie. Filmowcy się nie popisali.

Edith Lucas_B 7

Tak dlatego nie zasługuje na 8pkt. Ale 7 jak najbardziej tak. W scenie pożaru najbardziej raziła mnie sztuczność płomieni i belki spadające podczas gdy Winicjusz jedzie koniem i szuka Ligii. Sztuczne jakieś. Ale ogólnie film nie jest zły.

Asmodeusz Lucas_B 5

niestety ale polska produkcja nie dorównała nawet wersji z 1951 roku

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
arksi
280 pkt.
2
Redox
40 pkt.
3
piotrek681
40 pkt.
4
Qinka
24 pkt.
6
Asmodeusz
21 pkt.
7
opatrznik
12 pkt.
8
Czejen71
8 pkt.
Więcej informacji

Proszę czekać…