Życzenie śmierci 1974

Death Wish

Spokojny i zrównoważony architekt, po zamordowaniu jego żony i córki przeistacza się w bezwzględnego zabójcę.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,
Charles Bronson
jako Paul Kersey
Hope Lange
jako Joanna Kersey
Vincent Gardenia
jako Frank Ochoa
Steven Keats
jako Jack Toby
William Redfield
jako Sam Kreutzer
Stuart Margolin
jako Ames Jainchill
Stephen Elliott
jako Komisarz policji
Kathleen Tolan
jako Carol Toby
Jack Wallace
jako Hank
Fred J. Scollay
jako Prokurator okręgowy
Chris Gampel
jako Ives
Robert Kya-Hill
jako Joe Charles

Wstrząsającym impulsem do działalności nowojorskiego biznesmena Paula Kerseya (Charles Bronson), była brutalna napaść młodocianych bandytów, którzy bestialsko zgwałcili jego żonę i córkę. Kiedy pierwsza z nich umiera, a druga zapada w chorobę psychiczną, Kersey - widząc bezradność policji - zaczyna przemierzać z rewolwerem ulice Nowego Jorku i likwidować nocami każdego rzezimieszka, który staje na jego drodze. opis dystrybutora

Gatunek
Akcja, Dramat, Kryminał
Słowa kluczowe
zemsta, morderstwo, policja, przemoc zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
1974-07-24 (świat), 2004-03-30 (dvd)
Wytwórnia
Dino De Laurentiis Company
Paramount Pictures
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
The Sidewalk Vigilante (USA) (tytuł roboczy)
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
93 minut
Budżet
3 000 000 USD
Wiadomości 1
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję. Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Czy wiesz, że? dodaj informacje
Ciekawostka

W filmie ginie jedenaście osób, dziesięć z rąk głównego bohatera Paula Kerseya granego przez Charlesa Bronsona. zobacz więcej

Wpadka

W scenie, kiedy Kersey zostaje okradziony w metrze, ma ze sobą dużą, brązową torbę na zakupy. W następnej scenie, kiedy opuszcza wagon, siatki już nie ma. Ta sama torba na zakupy jest później widoczna na komisariacie. zobacz więcej

Komentarze do filmu 11
Maciek_Przybyszewski 8

Klasyka kina sensacyjnego – Charles Bronson w najwyższej formie. Przemyślany scenariusz i wartka akcja. Poza tym świetny film sensacyjny. Jak na kino lat 70-tych mocne i ostre kino, które nawet dziś robi wrażenie brutalnością i realizmem.

dawidek98 7

Charles Bronson, legenda kina akcji, zagrał w tym filmie bardzo dobrze. A co do filmu byłby on jeszcze lepszy, gdyby nie beznadziejne zakończenie. Uważam, że goście, którzy okaleczyli na początku filmu rodzinę i przymuszali kobietę do gwałtu powinni pójść siedzieć za kratki. Tymczasem nic takiego wogóle nie miało miejsca. Jeff Goldblum jaki młody – aż miło na niego popatrzeć w tym filmie. Dzisiaj wymiar sprawiedliwości też nie działa tak jak powinien – do więzienia idą czasami Ci, co nie powinni, powinni byli cieszyć się wolnością (vide: Tomasz Komenda). Czas nie był stracony, jednakże uważam że do wyższej oceny czegoś zabrakło. Ale i tak daje jak najbardziej radę.

dareczek50 7

Najważniejszą wartością dodaną tego filmu jest dla mnie niesamowity klimat Nowego Jorku lat 70-tych. Oglądałem ten film w jakości HD i naprawdę robi to wrażenie. Nawet najlepszy film dzisiaj robiony nie odda tych wszystkich drobnostek i niuansów, które zobaczymy w tym filmie, wtedy kręconym. Od reklam ulicznych począwszy, poprzez charakterystyczne ubiory "policjantów" i "bandytów", aż po wygląd cukierniczki :) Co do treści to klasyczna historia mściciela, ale nie w postaci bezsensownej jatki tylko z głębszym przesłaniem. Przesłaniem, że człowiek doprowadzony do bezsilności, wobec niemocy służb powołanych do walki z przestępcami jest w stanie sam zacząć wymierzać sprawiedliwość. Na minus zasługuje jednak w mojej ocenie brak właściwego realizmu w zakresie psychologii. Nie widać , żeby gościu specjalnie cierpiał po tym co mu się przytrafiło, a ostatnia scena maksymalnie tandetna. Twórcy chyba nie do końca wiedzieli czy ma to być dramat kryminalny czy lekki film akcji. I na koniec moja opinia co do samej idei wymierzania sprawiedliwości na własną rękę. W prawdziwym życiu, ZAWSZE kończy się to źle dla wymierzającego i całego jego otoczenia, a najczęściej chcą robić to ludzie, którzy sami nie mają czystego sumienia. W więzieniach próbują krzywdzić przestępców seksualnych wszyscy inni. Dlaczego ? Bo w taki sposób próbują się dowartościować w swoich oczach i oczach społeczeństwa, zapominając np. o tym, że sami odebrali komuś życie lub zdrowie.

Chemas dareczek50 8

@dareczek50 nic dodać, nic ująć.

pajki_filmaniak 7

dobra rola Bronsona film stary ale jary

Khaosth 8

Klasyka kina zemsty. Bardziej jednak niż na wyłapywaniu zbirów skupiający się na micie współczesnego szeryfa i zasadności zemsty (z oczywistą konkluzją dla ’70)

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
Jankes
506 pkt.
2
Madman
307 pkt.
4
Redox
50 pkt.
5
kaskader
45 pkt.
6
PSchem
20 pkt.
7
oldrich
8 pkt.
8
Camizi
8 pkt.
Więcej informacji

Proszę czekać…