Starsza pani znika 1938

The Lady Vanishes

W trakcie podróży pociągiem, młoda dziewczyna Iris Henderson poznaje starszą kobietę, panią Froy. Pasażerki zaprzyjaźniają się. W pewnym momencie Iris zapada w śpiączkę. Gdy się budzi, okazuje się, że starsza pani zniknęła i nikt z pasażerów jej nie widział. Dziewczyna jest w pełni przekonana, że pani Froy istnieje naprawdę i… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zdjęcia Zobacz wszystkie 8 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Margaret Lockwood
jako Iris Matilda Henderson
Michael Redgrave
jako Gilbert Redman
Paul Lukas
jako Dr Hartz z Pragi
May Whitty
jako Panna Froy, guwernantka
Cecil Parker
jako Eric Todhunter
Linden Travers
jako Pani Margaret Todhunter
Naunton Wayne
jako Caldicott
Basil Radford
jako Charters
Mary Clare
jako Baronowa Isabel Nisatona
Emile Boreo
jako Boris, kierownik hotelu
Googie Withers
jako Blanche
Sally Stewart
jako Julie

Fabuła

W trakcie podróży pociągiem, młoda dziewczyna Iris Henderson poznaje starszą kobietę, panią Froy. Pasażerki zaprzyjaźniają się. W pewnym momencie Iris zapada w śpiączkę. Gdy się budzi, okazuje się, że starsza pani zniknęła i nikt z pasażerów jej nie widział. Dziewczyna jest w pełni przekonana, że pani Froy istnieje naprawdę i postanawia odszukać ją na własną rękę. Anonimowy

Gatunek
Romans, Komedia, Thriller
Słowa kluczowe
morderstwo, anglia, nóż, pianino zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1938-11-01 (świat), 2004-04-05 (dvd)
Kraj produkcji
Wielka Brytania
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
97 minut

Recenzje

Jasna strona Alfreda Hitchcocka 6

Panorama ośnieżonych gór, lesiste zbocza, a pośród nich cicha, mała stacyjka. Tak zaczyna się film Alfreda Hitchcocka „Starsza pani znika”. Mistrz suspensu i tajemnicy tym razem zrealizował film z lekkim przymrużeniem oka. I dobrze. Film ogląda się świetnie. Mimo, że nie ma akcji zrywającej beret z głowy widza. Minimalistyczna, niemal teatralna scenografia tworzy cudowny klimat. Akcja dzieje się w karczmie, w pociągu (głównie), częściowo na stacji kolejowej i tak naprawdę to są jedyne plany, na których toczy się akcja. Scenografia może nas momentami śmieszyć, gdyż widać, że duże plany to po prostu makiety. Już ujęcie przedstawia wielką makietę miasteczka z nieruchomymi co prawda postaciami, ale za to z jadącym samochodem.

Charakterystyczna gra aktorów z przedwojennej szkoły brytyjskiej nie męczy. Aktorzy dziś już niepamiętani, grają dobrze. Zgrabnie budują klimat grozy jak i sprawdzają się w scenach humorystycznych. Mimo, iż postacie nie są może wyraźnie zarysowane, a wątki poboczne dotyczące ich życia są płytkie, nie przeszkadza to w dobrym odbiorze filmu. Muzyka nie przeszkadza ani nie męczy. Słychać ją w tle i tylko czasami mamy wrażenie, że ciut za głośno brzmią niektóre dźwięki. Ale taki jest urok starych filmów.

Nie mogę nie wspomnieć o kilku drobnych wpadkach w filmie. Co jakiś czas może zauważyć pewne nieścisłości. Jedną z nich jest na przykład napisane na szybie nazwisko tytułowej Starszej Pani. Bohaterka zapisuje je na środku szyby, a w dalszej scenie, gdy pojawia się ono po raz kolejny, jest na samym jej dole.

Mimo tego film ogląda się przyjemnie. Polecam wszystkim, którzy kochają Hitchcocka oraz tym, którzy go nie znają a chcieliby poznać.

3 z 4 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Współtworzą