Tylko dla najlepszych 1993

Only the Strong

Louis Stevens, żołnierz służb specjalnych US Army walczących w Brazylii z kartelem narkotykowym, poznaje nową , nieznaną sztukę walki. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych wykorzystuje ją w zmaganiach z gangami narkotykowymi, które opanowały Miami.

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Obsada Zobacz pełną obsadę

Mark Dacascos
jako Louis Stevens
Stacey Travis
jako Dianna
Geoffrey Lewis
jako Kerrigan
Paco Christian Prieto
jako Silverio
Todd Susman
jako Cochran
Richard Coca
jako Orlando
Roman Cardwell
jako Shay
Ryan Bollman
jako Donovan
Christian Klemash
jako Eddie
Joselito 'Amen' Santo
jako Joselito, nauczyciel Luisa
John Fionte
jako Cervantes

Fabuła

Louis Stevens, żołnierz służb specjalnych US Army walczących w Brazylii z kartelem narkotykowym, poznaje nową , nieznaną sztukę walki. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych wykorzystuje ją w zmaganiach z gangami narkotykowymi, które opanowały Miami. opis dystrybutora

Gatunek
Sztuki walki, Akcja, Dramat
Słowa kluczowe
przemoc, walka, taniec, trening zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1993-08-27 (świat)
Wytwórnia
August Entertainment
Davis-Films
Freestone Pictures
Kraj produkcji
USA, Francja
Inne tytuły
Street Fighters (tytuł niezdefiniowany)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
99 minut
Budżet
6 000 000 USD

Recenzje

Capoeira, Dacascos i kopanina w stylu lat 90-tych. 4

Kiedyś (mniej więcej początek 21 stulecia) szedłem przez jeden z parków w rodzinnym mieście i zobaczyłem grupkę ludzi ubranych na biało. Stali w kręgu i grali na dziwnych instrumentach. Dwie osoby stały w środku kręgu i ni to tańczyły, ni to walczyły w rytm muzyki. Nie miałem pojęcia, co to jest. Tak mniej więcej wyglądał mój pierwszy kontakt z capoeirą.

W miarę upływu czasu dowiadywałem się o tej sztuce walki coraz więcej. Niestety nie miałem częstej okazji, żeby oglądać popisy wojowników capoeiry. Filmy sztuk walki pokazywały głównie kung fu w różnych odmianach, kickboxing czy boks (wyjątek to kilka scen w "Krwawym sporcie"). Dopiero nie dawno trafiłem na stary (1993) film gdzie bohaterowie walczą, wykorzystując tę sztukę.

Nie jest to kino martial arts, które należy do klasyki. Nie jest też to kino dobre. Przeciętny film, w którym kopniaki i pięści rozwiązują problemy.

Scenariusz oparty na schemacie: przyjeżdża dobry i pomaga innym zrobić porządek. Zdjęcia i przedstawienie walk charakterystyczne dla filmów tego gatunku z tamtych lat. Jest to zaleta, gdyż dziś mało kiedy mamy możliwość podziwiania pojedynków z oddalenia, tak, że widać w całości bijących się. Obecnie dominują zbliżenia i widzimy raczej jakąś szarpaninę, a nie piękno danej sztuki walki. O grze aktorów wypowiadać się nie ma co. Grają tak jak powinni w tego typu produkcji. Nie muszą grać, jak w pewnej reklamie "całym sobą". Wystarczy, że poruszają się w rytm muzyki i kopią wysoko. Warto dodać, że jest to jeden z pierwszych filmów Marka Dacascosa, w którym gra główną rolę. Z ciekawostkę warto nadmienić, że w epizodzie wystąpił kontrowersyjny Frank Dux, który również odpowiadał za choreografię walk.

Jeżeli nie macie co zrobić z kilkudziesięcioma minutami, a chcecie sobie przypomnieć jak kręciło się filmy sztuk walki w latach 90-tych ubiegłego wieku to spokojnie możecie obejrzeć ten film. Jeżeli spodziewacie się czegoś na miarę choćby "Krwawego sportu", zawiedziecie się. Jeśli chcecie zobaczyć coś innego niż kung fu czy kickboxing to "Tylko dla najlepszych" jest właśnie takim filmem.

3 z 7 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Film został nakręcony w okresie od 26 października do 21 grudnia 1992 roku. zobacz więcej

Komentarze 2

Jose0 2009-08-24 10

Tylko dla najlepszych – Dopiero niedawno obejrzałem ten film, ale po obejrzeniu go zakochałem się w nim. Świetna gra Marka Dacascosa, oraz jego uczniów. Film ten pokazał, że nawet z najgorszych przestępców, zdemoralizowanych gnoi, można zrobić miłych, uczynnych, pomocnych nastolatków. Zbędna według mnie była śmierć jednego z uczniów, który jako jedyny, nie był do końca zdemoralizowany.

Film ten obrazuje prawdziwe życie w USA ; narkotyki, rozboje, strzelaniny. Wszystko zostało świetnie odwzorowane.

Muzyka była po prostu boska, aktorzy grali wprost bezbłędnie, jak w rzeczywistości. Świetna była walka Luisa z kuzynem Silverio, która pokazała czym naprawdę jest Capoeira. Połączenie muzyki, rytmu, ze sztuką walki.

Film był na prawdę świetny, wszystkim serdecznie polecam!

Maciek_Przybyszewski 2009-08-11 4

Capoeira we wczesnych latach 90-tych – Dopiero niedawno obejrzałem ten film. Jestem mile zaskoczony, że już na początku lat 90-tych XX wieku powstały filmy z capoeirą w tle. Szukam innych tytułów może ktoś przy okazji zna i podpowie?

Współtworzą