Adaptacja 2002

Adaptation.

Po sukcesie scenariusza Charlie otrzymuje propozycję - ma przygotować filmową adaptację opartej na faktach książki Susan Orlean. Nieoczekiwany chaos wprowadza w życiu Charliego brat bliźniak, żywiołowy i nieco ekscentryczny Donald. Chce również zostać scenarzystą filmowym, zapisuje się na kurs pisania scenariuszy i wprowadza do… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 25 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Nicolas Cage
jako Charlie i Donald Kaufman
Meryl Streep
jako Susan Orlean
Chris Cooper
jako John Laroche
Cara Seymour
jako Amelia Kavan
Tilda Swinton
jako Valerie
Ron Livingston
jako Marty
Brian Cox
jako Robert McKee
Maggie Gyllenhaal
jako Caroline Cunningham
Jim Beaver
jako Tony
Judy Greer
jako Alice, kelnerka
Litefoot
jako Russell
Doug Jones
jako Augustus Margary

Fabuła

Po sukcesie scenariusza Charlie otrzymuje propozycję - ma przygotować filmową adaptację opartej na faktach książki Susan Orlean. Nieoczekiwany chaos wprowadza w życiu Charliego brat bliźniak, żywiołowy i nieco ekscentryczny Donald. Chce również zostać scenarzystą filmowym, zapisuje się na kurs pisania scenariuszy i wprowadza do Charliego. Anonimowy

Gatunek
Dramat, Komedia

Szczegóły

Premiera
2003-04-25 (kino), 2002-12-06 (świat), 2003-11-15 (dvd)
Dystrybutor
Vision
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
The Orchid Thief (USA) (tytuł roboczy)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
114 minut
Budżet
19 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Adaptacja, czyli ABC jak napisać scenariusz filmowy opisujący pisanie scenariusza filmowego 8
  • 2006-11-13
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Możliwe spoilery Charlie Kaufman to scenarzysta filmu "Być jak John Malkovich". Jest on również autorem scenariusza do "Adaptacji", który napisał wraz z bratem Donaldem. I co najważniejsze, głównym bohaterem tego filmu jest sam Charlie Kaufman.

W czasie realizacji "Być jak John Malkovich" Kaufman otrzymuje propozycję napisania scenariusza na podstawie książki Susan Orlean "Złodziej orchidei". Sam scenarzysta zakłada z góry, że nie stworzy jakiejś komercyjnej szmiry, ale ambitny film o kwiatach. Co ważniejsze, książka Orlean opowiada o jej prawdziwych przeżyciach i spotkaniach z Johnem Laroche. Są to bardziej luźne zapiski, niż utwór powiązany wątkami czy silnie zakreślonymi głównymi postaciami. Tak więc przed Charliem stoi niezły orzech do zgryzienia, z którym nie daje sobie rady, nie jest w stanie napisać adaptacji "Złodzieja orchidei".

W "Adaptacji" fikcja miesza się z rzeczywistością (tak samo jak w filmie o Malkovichu). Widać jak autor nabija się z samego siebie. Filmowy scenarzysta to łysy, grubawy, zakompleksiony indywidualista, który ma problemy z kobietami. Jego ukochana zrywa z nim, Charlie swoje fantazje seksualne przeżywa w myślach, bojąc się podejść czy to do kelnerki w barze, czy też samej Susan Orlean. Na dodatek jego brat bliźniak takich problemów nie ma, w dodatku też zaczyna pisać scenariusz - komercyjnego thrillera. I co najgorsze, wszyscy zachwycają się tym gniotem, proponując mu nakręcenie tego obrazu.

Już samo określenie gatunku "Adaptacji" przysparza kłopoty. Mamy tutaj elementy komedii, dramatu, ba - nawet kina akcji. To obraz, który wymyka się ustalonym kanonom. Tak naprawdę trudno powiedzieć, o czym jest "Adaptacja". Ścieżki prowadzące do esencji całości, co chwila zacierają się. Można rzec, że to obraz o pasji, pasji pisania, namiętności, pragnienia zdobycia, ale to za mało, a być może jest to błędne myślenie. "Adaptacja" to gra, którą prowadzą z nami twórcy filmu.

W rolę Charliego i jego brata Donalda wcielił się Nicolas Cage i jest to chyba pierwsza tak dobra rola tego aktora od czasu "Zostawić Las Vegas". W postaci zakompleksionego scenarzysty nie ma nic z bohaterskiego macho, w jakiego aktor wcielał się od pewnego czasu. Susan Orlean gra Meryl Streep udowadniając, że należy do czołówki światowych gwiazd kina. Johna Laroche zagrał Chris Cooper, którego rolę uhonorowano Oscarem.

W ciągu roku w Ameryce kręci się setki komercyjnych papek. Na szczęście powstaje tam też kilka, kilkanaście bardziej ambitnych pozycji. Taką pozycją jest "Adaptacja", lekko zakręcona zabawa scenarzysty Charlie’go Kaufmana i reżysera Spike’a Jonze’a.

2 z 6 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 5

TCksp 2009-12-23 2

Nuda! – Nie da sie tego oglądać, sam zastanawiam się jakim cudem dobrnęłem do końca?!

master602 2009-02-24 3

3/10 – stawiam 3 tylko dla tego że zagrał nicolas cage reszta flaki z olejem

Redox master602 2009-12-23 7

Znakomity film. Wprost nieziemski. Klimatem podobny do naszego "Dnia świra", ale raczej obraz Jonze’a bije go na głowę. Historia zakompleksionego scenarzysty bardzo dobrze skonstruowana, z wyważonym napięciem i specyficznym czarnym humorem.

Świetnie sfilmowany, zagrany film. Więcej takich panie Jonze.

7/10

PS. Polecam poczytać ciekawostki na imdb o tym filmie :)

Kuba_S master602 2009-12-23 8

Stanę w obronie tego filmu. Nicolas faktycznie, zagrał świetną [podwójnie świetną :) ] rolę. Ale same rozterki Kaufmana naprawdę dają do myślenia. Zresztą nie mówię już o smaczkach – którym dla mnie były niewątpliwie wstawki z planu zdjęciowego Being John Malkovich! No i naprawdę bardzo dobra rola Chrisa Coopera!

Odi 2006-11-14

Cienko – Dla mnie nuda, sredniak. Dobra podwojna rola Cage’a ale jeden aktor filmu nie czyni.

Współtworzą