Dogma 1999

Dwaj upadli aniołowie zostają wykopani z Nieba i skazani na wieczny pobyt na ziemi padole. Do władz niebieskich docierają jednak słuchy, że banici będą próbowali użyć podstępu, by sforsować bramę Św. Piotra. Na ziemi pojawia się więc wysłannik niebios, by oznajmić nie bardzo bogobojnej Bethany, iż została wybrana by… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,
Ben Affleck
jako Bartelby
Matt Damon
jako Loki
Linda Fiorentino
jako Bethany
Jason Lee
jako Azrael
Salma Hayek
jako Serendipity
Jason Mewes
jako Jay
Brian O'Halloran
jako Reporter
Kevin Smith
jako Cichy Bob
Alan Rickman
jako Metatron
George Carlin
jako Kardynał Ignatius Glick

Dwaj upadli aniołowie zostają wykopani z Nieba i skazani na wieczny pobyt na ziemi padole. Do władz niebieskich docierają jednak słuchy, że banici będą próbowali użyć podstępu, by sforsować bramę Św. Piotra. Na ziemi pojawia się więc wysłannik niebios, by oznajmić nie bardzo bogobojnej Bethany, iż została wybrana by powstrzymać parę skrzydlatych łotrów przed powrotem do raju. Bethany wyrusza więc ich śladem. Na swej drodze spotka mnóstwo zakręconych typów nieziemskiego pochodzenia: dwójkę wyluzowanych proroków (Jay i Cichy Bob), trzynastego apostoła, nadgorliwego demona i niebiańską piękność. Tymczasem aniołowie zaczynają rozrabiać. opis dystrybutora

Gatunek
Fantasy, Komedia, Przygodowy
Słowa kluczowe
krew, zemsta, morderstwo, przemoc zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
2000-12-08 (kino), 1999-05-21 (świat), 2004-01-12 (dvd)
Dystrybutor
Prestige Pictures
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Bearclaw (USA) (fałszywy tytuł roboczy)
God (USA) (tytuł roboczy)
Wiek
od 18 lat
Czas trwania
130 minut
Budżet
10 000 000 USD
Marcin Knyszyński krytyk

"Dogma" wzbudziła olbrzymie kontrowersje. Była szeroko oprotestowywana a pod kinami gromadziły się tłumy z transparentami. Ba, Kevin Smith też brał w nich udział trzymając napis "Dogma is dog shit!" przeczytaj recenzję

Mateusz Nawrocki użytkownik
  • 7

Niewinna satyra przeczytaj recenzję

Czy wiesz, że? dodaj informacje
Ciekawostka

Zdjęcia kręcono w okresie od 9 marca 1998 do 4 czerwca 1998. zobacz więcej

Ścieżka dzwiękowa zobacz więcej
Still
Wykonawcy Alanis Morissette
Kompozytor Alanis Morissette
Komentarze do filmu 10
kim666 10

The best – Polecam gorąco ten film wszystkim, którzy potrafią odszyfrować komizm słowny i sytuacyjny oraz przyrównać to do tego co się teraz dzieje w Państwach "wiary".

justangel kim666 8

Również ten film polecam.
Pokręcona historia, nietuzinkowi bohaterowie (bardzo dobrze zagrani – i tak jak nie lubię Afflecka i Damona to tutaj spisali się naprawdę bardzo dobrze), abstrakcyjne sytuacje, spora dawka humoru.

mysza_007 kim666 6

hmmm….dziwne…nie wiedziałem , że masz poczucie humoru…….hehehe……..;p

agf kim666

Jedna z najlepszych komedii. Brawa za fabułę, humor i grę aktorską :)

Redox 6

6/10 – Takie trochę rozczarowanie… Lubię kino Smitha, jego poczucie humoru, ale tutaj jakoś czułem natłok pomysłów, gagów, dialogów. Postacie całkiem ciekawe, choć może kilka bym wywalił – Matta bardzo lubię, ale tutaj miał niestety niewiele ciekawego do zagrania. A Jay i Bob jak zwykle trzymają formę :)

Trophy Redox 6

Dobre było jak Jay prowadził samochód.

- Na jakim biegu jedziesz?
- Biegu?

Zgadzam się, że lekkie rozczarowanie. Być może za drugim razem go bardziej docenię. Zobaczymy…

Magic Redox 9

Nie mogę się z wami zgodzić, ale nie będę przekonywał do swoich racji, ponieważ każdy powinien mieć swoje zdanie. Ja osobiście bardzo ubawiłem się na Dogmie i chętnie wracam do filmu. Wszystkie gagi, dużo dialogów (jak w każdym filmie Smitha) jest tu właśnie atutem (podkreślam że dla mnie). Ktoś kto podchodzi do wiary bardzo poważnie nie będzie zachwycony poczuciem humoru twórców filmu. Jak dla mnie film 9/10.

zoarna 10

Takie typowo amerykańskie pojmowanie wiary – Nie jest to, film dla większości katolików, ale ludziom myślącym może dać temat do zastanowienia się nad uczynkami, wiarą, nad zjawiskami otaczającego świata. Odpowiedzieć na pytanie czy Bóg może mieć poczucie humoru i czy jest miłością i wybaczeniem. Film w sposób groteskowy próbuje odpowiedzieć na te pytania. Moim zdaniem film nie jest komedią w dosłownym znaczeniu tego słowa, ale jest kolejną inną niż europejska wizją wiary i dlatego jest ciekawostką, którą warto obejrzeć. Dodatkowym atutem jest obsada aktorska, a szczególnie gra Matta Damona.

Trophy zoarna 6

Gra aktorska bardzo dobra. Ciekawe postaci. Scenariusz mnie trochę zmęczył tymi antykatolickimi tekstami. Musiałam oglądać w trzech częściach, ponieważ nie dawałam rady. Kiedyś na pewno do niego wrócę i jeszcze lepiej przyswoję.

Karina85 9

bardzo zabawny – świetna fabuła,usmiałam się niesamowicie szczególnie jak gównianemu demonowi psikneli sprajem na brzydkie zapachy,hehe:)

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

2
Matejsoner11
165 pkt.
3
Kristo
100 pkt.
4
kaskader
70 pkt.
5
Redox
59 pkt.
6
jacks
52 pkt.
7
Magic
44 pkt.
8
Spoke
31 pkt.
Więcej informacji

Proszę czekać…