Lawrence z Arabii 1962

Lawrence of Arabia

Oparta na faktach epopeja o heroicznych wyczynach T.E. Lawrence'a (Peter O'Toole), romantycznego bohatera, który jako oficer armii brytyjskiej wpłynął na losy Arabii. Podczas pierwszej wojny światowej służący na Bliskim Wschodzie Lawrence zdołał zjednoczyć zwaśnione plemiona Beduinów i utworzyć z nich partyzancką… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Peter O'Toole
jako T.E. Lawrence
Alec Guinness
jako Książe Feisal
Anthony Quinn
jako Auda abu Tayi
Jack Hawkins
jako Gen. Lord Edmund Allenby
Omar Sharif
jako Sherif Ali
José Ferrer
jako Turecki bej
Anthony Quayle
jako Płk Brighton
Claude Rains
jako Pan Dryden
Arthur Kennedy
jako Jackson Bentley
Donald Wolfit
jako Gen. Sir Archibald Murray
I.S. Johar
jako Gasim
Gamil Ratib
jako Majid

Oparta na faktach epopeja o heroicznych wyczynach T.E. Lawrence'a (Peter O'Toole), romantycznego bohatera, który jako oficer armii brytyjskiej wpłynął na losy Arabii. Podczas pierwszej wojny światowej służący na Bliskim Wschodzie Lawrence zdołał zjednoczyć zwaśnione plemiona Beduinów i utworzyć z nich partyzancką armię. Pod jego wodzą Arabowie odnieśli wiele wspaniałych zwycięstw i przepędzili Turków ze swojej ojczyzny. Po wejściu na ekrany w roku 1962 Lawrence z Arabii odniósł wielki sukces, zdobywając 7 Oscarów (najlepszy film, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, muzyka, dźwięk). Anonimowy

Gatunek
Przygodowy, Biograficzny, Dramat, Wojenny
Słowa kluczowe
bunt, pogrzeb, szaleństwo, wojsko zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
1962-12-10 (świat), 2005-01-12 (dvd)
Wytwórnia
Horizon Pictures (II)
Roundabout Entertainment (postprodukcja)
Kraj produkcji
Wielka Brytania
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
216 min/ wer. reż.: 228 minut
Budżet
15 000 000 USD
Wiadomości 3
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję. Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Czy wiesz, że? dodaj informacje
Ciekawostka

Film zajmuje – wg Brytyjskiego Instytutu Filmowego (BFI – British Film Institute) – 3. miejsce w setce najlepszych brytyjskich filmów wszech czasów. zobacz więcej

Komentarze do filmu 5
Levi 10

Nic nowego nie napiszę.Technicznie bezbłędny aktorstwo O’Toole wybitne i do tego świetna nastrojowa muzyka.Wad nie widzę(bo jestem ślepy i noszę okulary).

dawidek98 Levi 10

@Levi Najlepszy film 1962 roku. Kocham ten film, mimo że widziałem tylko dwa razy.

dawidek98 10

Najlepszy film lat sześćdziesiątych ex aequo z "2001: Odyseją kosmiczną" Stanleya Kubricka. Peter O’Toole, Alec Guinness i Anthony Quinn zagrali swoje życiowe, przewspaniałe kreacje. Muzyka Maurice’a Jarre’a jest w tym monumentalnym arcydziele po prostu fenomenalna – idealnie komponowała się z konkretnymi scenami oraz sytuacją u poszczególnych bohaterów. Ten film mogę wprost chwalić w nieskończoność i oglądać. Prawdziwy Thomas Edward Lawrence byłby bardzo dumny z jego epopei nakręconej w 1962 roku. Mam nadzieję, że tam w zaświatach podziękował ekipie filmu za bardzo wierne oddanie jego życia, a zarazem jego udział w walce w tak zwanej kampanii synajsko-palestyńskiej. Zauważcie państwo, że film zaczyna i kończy się jazdą pojazdem. W pierwszej scenie główny bohater jedzie motorem, a w ostatniej jeepem. Orgazm u człowieka gwarantowany. Oglądanie tego filmu to sam seks – ponadczasowe, fajne, a zarazem nieśmiertelne dzieło. Nie szkodzi, że został nakręcony w przestarzałym Technicolorze, bo tematyka filmu, a zarazem cała główna otoczka (scenografia, aktorstwo, muzyka, zdjęcia, a zarazem brawurowo wykonane kostiumy) dają nam przeczucie obcowania z naprawdę galaktycznym arcydziełem. Gdybym poleciał do Jordanii, to bardzo chętnie odwiedziłbym Akabę, tak często wymienianą przez bohaterów, albo Kair w Egipcie. Człowiek aż czuje, że znajduje się z Lawrence’m w tych miejscach, w których on był. Naprawdę, bardzo, ale to bardzo mi się podobało. Nawet udźwiękowienie a zarazem efekty się nic a nic nie zestarzały i mam nadzieję, że kolejne pokolenia będą się zakochiwały w tym doskonałym i majestatycznym dziele sztuki. W dodatku reżyserem tego filmu jest mój świętej pamięci imiennik. Davidzie Lean, wiedz że Twoim filmom dzisiejsi reżyserzy nigdy nie dorównają. Statyści, aktorzy drugoplanowi to byli wręcz genialni pomocnicy wielkiej trójcy aktorów grających główne role. Siedem Oscarów aż dostał, co świadczy o tym jak wieczne jest to widowisko. Od pierwszej do ostatniej minuty filmu ciarki na ciele ma się murowane! Polecam dosłownie każdemu, nawet temu, kto nie interesuje się kinematografią czy I wojną światową (1914-1918). Remake tego fenomenu mi się absolutnie nie widzi, bo Lawrence z Arabii jest tylko i wyłącznie jeden.

PoppinTom 7

Świetne zdjęcia, mistrzowskie kreacje, ciekawa historia, niezłe udźwiękowienie i magia pierwszych filmów w technicolorze. Nieco się zestarzał tematyką.

Garret_Reza_fdb 8

N, powtórka. Człowiek odmieniony przez pustynię. Cztery godziny mija strasznie przyjemnie. Na blogu ranking filmów 1962 roku :)

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
antyle26
245 pkt.
2
Hsi_Nao
102 pkt.
3
jacks
86 pkt.
4
Aloy
58 pkt.
5
Perfik
48 pkt.
6
piotrek681
24 pkt.
7
kaskader
19 pkt.
8
Kolaborantka
16 pkt.
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…