Szczęki 1975

Jaws

U wybrzeży Long Island pojawia się rekin - ludojad. Urlopowiczów ogarnia panika. Doświadczony łowca rekinów, znany ichtiolog oraz szef miejscowej policji podejmują próbę rozprawienia się z potworem...

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 89 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Roy Scheider
jako Szeryf Martin Brody
Robert Shaw
jako Quint
Richard Dreyfuss
jako Matt Hooper
Lorraine Gary
jako Ellen Brody
Murray Hamilton
jako Burmistrz Larry Vaughn
Carl Gottlieb
jako Ben Meadows
Jeffrey Kramer
jako Deputowany Leonard "Lenny" Hendricks
Susan Backlinie
jako Chrissie Watkins
Jonathan Filley
jako Tom Cassidy
Chris Rebello
jako Michael Brody
Jay Mello
jako Sean Brody
Lee Fierro
jako Pani Kintner

Fabuła

U wybrzeży Long Island pojawia się rekin - ludojad. Urlopowiczów ogarnia panika. Doświadczony łowca rekinów, znany ichtiolog oraz szef miejscowej policji podejmują próbę rozprawienia się z potworem... Anonimowy

Gatunek
Thriller
Słowa kluczowe
krew, helikopter, naukowiec, policja zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1990-12-31 (kino), 1975-06-20 (świat), 2005-09-08 (dvd)
Wytwórnia
Zanuck/Brown Productions
Universal Pictures (niewymieniony w czołówce)
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
124 minut
Budżet
8 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 2 wiadomości

Recenzje

Kamień milowy 9

Tym oto filmem Steven Spielberg rozpoczął swój wielki marsz po sławę i uznanie na całym świecie. W roku 1975 wkroczył do panteonu największych reżyserów wszech czasów. Szczęki to pierwszy blockbuster, który zarobił na całym świecie blisko 450 milionów dolarów. Świetny wynik nawet dziś. Dlaczego thriller Spielberga zyskał tak niezwykłe uznanie i stał się jednym z najsłynniejszych filmów światowej kinematografii?

Po pierwsze dlatego, iż film przedstawia realne zagrożenie. A w każdym razie zagrożenie, które masowemu odbiorcy wydaje się prawdopodobne. W filmie bowiem mamy do czynienia z wielkim rekinem ludojadem, który nęka gości atlantyckiego kurortu Amity. Szef policji Brody (Scheider) domaga się zamknięcia plaży i ogłoszenia alarmu, jednak chciwy burmistrz bagatelizuje problem, ponieważ nie chce odstraszyć turystów. Kiedy drapieżnik atakuje ponownie, nie ma już odwrotu. Trzeba stanąć oko w oko z bestią. Łowy rozpoczyna Quint (Shaw), który za 10 tysięcy dolarów obiecuje schwytać rybę, a wraz z nim Brody oraz ichtiolog Hooper (Dreyfuss).

Drugim powodem popularności Szczęk jest sam główny bohater - olbrzymi żarłacz biały. Ogromny, szybki z nieprawdopodobnym węchem stał się najdoskonalszą maszyną do zabijania.

I po trzecie: ta historia mogła się przytrafić każdemu z nas. Jedyne, co trzeba było zrobić, to korzystać z kąpieli na ciepłej plaży, by stać się ofiarą ludojada czającego się w morskich głębinach.

Szczęki to do dziś niedościgniony wzór kina grozy z umiejętnie dozowanym napięciem, mistrzowskim montażem i sławnym motywem muzycznym Johna Williamsa, który rozbrzmiewał w momencie, gdy z wody wyłaniała się trójkątna płetwa. Ponoć niektórzy widzowie podczas seansu wychodzili z kina, gdyż nie wytrzymywali ciągle narastającego napięcia. Do dziś film zajmuje 44. miejsce na liście pięćdziesięciu najbardziej kasowych filmów w historii kina, przy czym jest jednym z dwóch filmów nakręconych w latach 70.

Warto z tego miejsca wspomnieć o wydanej trzy lata temu płycie z okazji upływu trzydziestu lat od premiery filmowej. Box zawiera film z odświeżonym obrazem i dźwiękiem oraz ponad 3 godziny materiałów dodatkowych. Wstyd nie mieć tego tytułu w swojej kolekcji. Wszak to kamień milowy w przemyśle filmowym, jak i w karierze samego Stevena Spielberga.

1 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Paul Newman ubiegał się o jedną z ról. zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 7 powiązanych

Komentarze 8

Redox 2016-02-11

Zaskakujące jak nowoczesnymi środkami Spielberg nakręcił ten film. To chyba jeden z tych starszych tytułów, które nigdy się nie zestarzeją. 8/10

pajki_filmaniak 2019-06-19 9

najlepszy horror mojego dzieciństwa

Sebioslaw 2017-04-29 8

Klasyka, która zapoczątkowała wysyp przeróżnych anakond i innych ludożerców. Swoisty kanon gatunku.

Trophy 2010-01-22 7

Genialny, klasyk – Innej oceny niż 10, dać nie potrafię.
Oto właśnie chodzi w takich klasykach, następnego dnia po obejrzeniu, nie kwestionujemy jego wielkości.

Asmodeusz Trophy 2010-08-12 9

jeden z najlepszych horrorów z udziałem zwierząt, ale i ogólnie rewelacyjny, doskonała fabuła, klimat i oczywiśćie siekane mięsko

emsie 2006-06-21 10

Klasyka mistrzów :) – Uwielbiam ten film i zawsze pomimo jego wieeeeeeelkieeeeeej naiwności stawiam na półce (oczywiście po uprzednim – kolejnym obejrzeniu) w rzędzie z moimi kilkoma ulubionymi tytułami. Historia ta prosta, banalna, wręcz śmieszna ale jakże genialnie zrealizowana. Popis trójki wspaniałych aktorów, ze świecącym triumfy w latach 70, a obecnie zapomnianym Royem Schreiderem, genialnym jak zawsze Robertem Shawem i stanowiącym dla niego opozycje Richardem Dreyfussem. O genialności tego filmu stanowi niesamowita umiejętność dawkowania przez twórców suspensu, który potrafi do dziś jeżyć włosy na głowie (scena gdy Hooper gubi ząb zawsze od lat przeraża mnie w tym samym stopniu choć wiem już kiedy się jej spodziwać:)). Wspaniałych momentów jest wieeele, jak choćby scena "pojedynku" na blizny i niebo z deszczem meteorytów. W sumie więcej nie pisze, bo znowu zbiera się we mnie ochote by obejrzeć Jaws’a i trzech jego pogromców. Pozdrawiam wszystkich fanów tegoż DZIAŁA:) Emsie:)

Ronaldinho emsie 2006-09-23 10

Co prawda to prawda, to klasyka, której można dać tylko 10/10.

Anonimowy emsie 2008-08-09

Daaaaaa Ten klasyczny już, nowoczesny horror S. Spielberg zrobił mając zaledwie 27 lat. Doskonała reżyseria, rewelacyjne efekty specjalne. Oscar za niezwykle przejmującą i potęgującą napięcie muzykę Johna Williamsa. Doskonała gra aktorów.

Współtworzą