Piła II 2005

Saw II

Młody mężczyzna budzi się w zamkniętym pomieszczeniu na fotelu dentystycznym. Z przerażeniem stwierdza, że wokół jego szyi przymocowane jest jakieś urządzenie. W stojącym nieopodal telewizorze zostaje odtworzone nagranie. Na ekranie widać marionetkę (Jigsaw). Urządzenie na jego szyi to maska śmierci, która zamknie się, gdy… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 39 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Shawnee Smith
jako Amanda
Franky G
jako Xavier
Glenn Plummer
jako Jonas
Dina Meyer
jako Kerry
Emmanuelle Vaugier
jako Addison
Beverley Mitchell
jako Laura
Erik Knudsen
jako Daniel
Tim Burd
jako Obi
Lyriq Bent
jako Rigg
Noam Jenkins
jako Michael
Tony Nappo
jako Gus
Vincent Rother
jako Joe

Fabuła

Młody mężczyzna budzi się w zamkniętym pomieszczeniu na fotelu dentystycznym. Z przerażeniem stwierdza, że wokół jego szyi przymocowane jest jakieś urządzenie. W stojącym nieopodal telewizorze zostaje odtworzone nagranie. Na ekranie widać marionetkę (Jigsaw). Urządzenie na jego szyi to maska śmierci, która zamknie się, gdy minie wyznaczony czas (pokazany na liczniku), a zamocowane w jej wnętrzu kolce zmiażdżą mu twarz. Marionetka daje mu wskazówkę – klucz do maski jest ukryty tuż pod jego okiem. Niedługo potem okazuje się, że Michael nie jest jedyną ofiarą Jigsawa. Psychopata zamyka kilka osób w domu, w którym czycha na nich wiele okrucieństw. Mają grać z Jingsawem w chorą grę, rozwiązać, co ich łączy, odkryć dlaczego to właśnie oni zostali zamknięci i spróbować współpracować ze sobą, lub... umrzeć. Anonimowy

Gatunek
Horror
Słowa kluczowe
krew, morderstwo, sadyzm, policja zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2006-01-06 (kino), 2005-10-28 (świat), 2006-03-27 (dvd)
Dystrybutor
Kino Świat
Wytwórnia
Twisted Pictures
Evolution Entertainment
Got Films zobacz więcej
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Piła 2 (Polska) (tytuł TV)
Saw 2
Wiek
od 18 lat
Czas trwania
93 minut
Budżet
4 000 000 USD

Recenzje

Piłowania ciąg dalszy 7
  • 2008-02-11
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Więcej, lepiej, efektowniej – taka reguła przyświeca powstawaniu większości sequeli zaliczanych do kina typowo komercyjnego. To, że jest więcej i efektowniej na ogół się zgadza. Jednak czy lepiej, to już jest sprawa dyskusyjna. I tak oto w drugiej części traktującej o uroczych gierkach niejakiego Jigsawa (Tobin Bell) widz odnajdzie więcej makabry, efektowniejszą i szybszą akcję, ale niestety już nie tak dobrą całość.

Policja wpada na trop Pana Układanki. Przyłapany w swojej pracowni psychopata jest ciężko chory – podłączony do kroplówki oddycha przez maskę tlenową. Nie zamierza jednak ruszać się z miejsca, co okazuje się wstępem do kolejnej morderczej gry. Na monitorach w sąsiednim pokoju widnieje bowiem przekaz z nieznanego miejsca, w którym znajduje się ośmioro uwięzionych osób. Wśród nich Daniel (Erik Knudsen) – syn detektywa Erica Matthewsa (Donnie Wahlberg). Zasady gry wydają się proste: policjant musi przez dwie godziny rozmawiać z Jigsawem, a po tym czasie otrzyma syna całego i zdrowego. Problem tylko w tym, że z obserwacji miejsca, w którym przebywa Daniel wynika, że chłopak zginie przed upływem 120 minut... Czy detektyw Matthews złamie reguły gry, aby uratować syna...?

Na stołku reżyserskim Jamesa Wana zastąpił Darren Lynn Bousman, który zarazem stworzył scenariusz do spółki ze znanym z części pierwszej Leigh Whannellem. Te zmiany zaowocować musiały nieco innym spojrzeniem na film – nie ma retrospekcji (przynajmniej teoretycznie...), jest za to więcej postaci, pułapek oraz krwi. Scenariusz nie zawiera także dłużyzn, których kilka znalazło się w poprzedniej odsłonie. Czy zatem istotnie jest lepiej? Okazuje się, że nie do końca. Ulotniła się bowiem aura tajemniczości, którą przesiąknięta była pierwsza „Piła”. Tutaj widz może przyjrzeć się Panu Układance z bliska i przekonać się, kim jest oraz jak wygląda. Choć uważam, że rozbudowanie roli Tobina Bella jest dobrym posunięciem, to jego widok nie stanowi już jednak takiego zaskoczenia, jak poprzednim razem. Wtedy czuć było tę niepewność, nie wiadomo było, kim jest psychopata, przez co wytworzony został znakomity klimat. W „Pile II” pod tym względem jest gorzej.

Na szczęście aktorstwo stoi już na nieco wyższym poziomie, na co znaczący wpływ miał wspomniany Bell. Jigsaw jest schorowanym, słabym człowiekiem, chwilami z przenikliwym, a chwilami błędnym spojrzeniem. Momentami widz ma ochotę mu nawet współczuć. Jednak uczucie to mija, gdy giną kolejne ofiary, a z taśmy odtwarzane jest nagranie ze złowieszczym głosem psychopaty. Z pewnością nie będzie zatem wielkiego przekłamania w stwierdzeniu, że Tobin Bell jest najmocniejszym punktem obsady.

Podobnie jak pierwszą część, „Piłę II” oglądałem trzy razy, jednak w tym przypadku wrażenia były odwrotne, gdyż z każdym podejściem film podobał mi się bardziej. Najpierw czułem się zawiedziony, ponieważ sequel nie wytrzymał porównań ze swoim poprzednikiem. Później jednak było lepiej, co pozwoliło mi uznać film Bousmana za niezłą kontynuację. Owszem, można narzekać na zapożyczenia z Cube, można śmiać się z irracjonalnego zachowania bohaterów. Początkowo stawiałem tej produkcji podobne zarzuty, jednak za drugim i trzecim podejściem dostrzegałem różne niuanse, które tłumaczyły wcześniejsze „niedociągnięcia”. Mimo wszystko daleki jestem od wychwalania „Piły II” pod niebiosa. Zakończenie wprawdzie znów zaskakuje, choć już nie z taką siłą jak poprzednio. Klimat nadal jest mroczny i duszny, ale już nie tak przytłaczający. Dobrze chociaż, że ponownie słyszymy świetną ścieżkę dźwiękową (Charlie Clouser), a także podziwiamy „odpychającą” scenografię (David Hackl).

Sukces pierwszej części w zasadzie gwarantował powodzenie następnej. Tak też się stało, gdyż wpływy z biletów wyniosły niemal $150 mln, czyli blisko połowę więcej niż poprzednio. Okazało się, że ogromna rzesza ludzi chce oglądać krew, tortury i cierpienie. Czy w związku z tym należy wyzywać ich od kretynów, których filmowy gust jest godny pożałowania? Pytanie jak najbardziej retoryczne...

1 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Pressbook

O filmie — Kontynuacja wstrząsającego horroru "Piła", który zarobił w zeszłym roku 102 mln dolarów. "Piła II" już w pierwszy weekend zarobiła w USA o 80% więcej niż pierwsza część filmu! Podobny sukces od dawna nie spotkał żadnej kontynuacji filmowego przeboju. Wyjątkowe jest również to, że krytycy znacznie lepiej ocenili drugą część "Piły". Wstrząsający film grozy, w którym... zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 8 powiązanych

Komentarze 29

Garret_Reza_fdb 2015-10-28 5

http://tinyurl.com/p6k6pg7 N, powtórka. Mniej wszystkiego, niewykorzystany potencjał, zaskakujące zakończenie. Wciąż lubię.

Rrouge 2015-06-09 8

Godna kontynuacja, ciekawy pomysł na zamknięcie grupy bohaterów w wypełnionym pułapkami pomieszczeniu (trochę jak cube), świetna postać Amandy i napięcie.

szczotmaster 2010-10-02 9

O wiele lepsza od jednynki. – Bardzo lubię serię "Piła". Jedynka trochę mnie znudziła. W części drugiej coś się w końcu dzieje. Dużo śmierci i strasznych ujęć. Lecz czegoś jeszcze mi brakowało dlatego 9/10.

master602 2009-03-01 7

7/10 – dobry lecz 1 lepsza

sharma 2007-05-01

super filmik – najlepsze jest psychologiczne podejście mordercy do ofiar

Współtworzą