Detektyw 8.2

Detektywi Rust Cohle (Matthew McConaughey) i Martin Hart (Woody Harrelson) od siedemnastu lat tropią seryjnego zabójcę, sprawcę makabrycznych, rytualnych morderstw. W tym czasie ich wzajemne relacje przeszły ewolucję, zarówno na poziomie zawodowym, jak i prywatnym. Losy detektywów są nierozerwalnie związane, a kolejna odsłona najtrudniejszej w ich karierze sprawy ujawni wiele mrocznych tajemnic.

Recenzje

Pierwsza seria to najlepszy serial detektywistyczny, jaki w życiu widziałem. 9
  • 2019-04-26
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Ocena po pierwszej serii

Oceniam ten serial już po pierwszej serii i oceny nie mam zamiaru później zmieniać. Dlaczego? Bo każda seria opowiada nową historię z innymi bohaterami, więc spokojnie można je traktować jako osobne seriale. No i ta pierwsza seria to najlepszy serial detektywistyczny, jaki w życiu widziałem. Niezależnie więc od tego, jaka będzie jakość kolejnych, to tę pierwszą serię koniecznie trzeba zobaczyć. I nie mam zamiaru zaniżać jej oceny, jeśli kolejne będą słabsze.

Serial po prostu kładzie widza na łopatki duszną bagienną atmosferą zatopionej w mokradłach Luizjany, przy której tzw. „Polska B” jawi się jako kwitnąca ostoja cywilizacji. Już za samo pokazanie, że Hameryka wcale nie składa się wyłącznie z Manhattanu i Beverly Hills, jak to roi się rzeszom Polaków wystających w kolejce do ambasady i śniących o lepszym życiu na Greenpoincie, twórcom należą się wielkie brawa. A depresyjny klimat, który udało im się wykreować – do tej pory myślałem, że jest osiągalny wyłącznie przez braci Coen. Historia trzyma w napięciu, prowadzona w kilku planach czasowych narracja to prawdziwy majstersztyk, znakomite dialogi są podawane z maestrią przez wspaniałych aktorów, którym jest o tyle łatwiej, że ich postaci są rewelacyjnie napisane.

Serial ten nie byłby jednak tak perfekcyjny, gdyby nie jeszcze dwa elementy – niesamowite zdjęcia i świetna muzyka, łącznie z idealnie dobranymi piosenkami. Jeśli jeszcze się wahacie, obejrzyjcie sobie urywki na Jutubie, a gwarantuję, że wsiąkniecie z kretesem.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie