Barwy ochronne 1976

Na letnim obozie studenckim młodziutki, pełen ideałów, pracownik naukowy przechodzi przyśpieszony kurs życia, pod kierunkiem makiawelicznego docenta.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Obsada Zobacz pełną obsadę

Piotr Garlicki
jako Mgr Jarosław Kruszyński, sekretarz obozu
Zbigniew Zapasiewicz
jako Doc. Jakub Szelestowski, opiekun obozu
Christine Paul
jako Nelly Livington-Pawluk, uczestniczka obozu
Mariusz Dmochowski
jako Prorektor Bolesław
Wojciech Alaborski
jako Docent Kiszewski z Wrocławia
Mieczysław Banasik
jako Pan Józef, członek kadry obozu
Krystyna Bigelmajer
jako Pani Zofia, członkini kadry obozu
Jadwiga Colonna-Walewska
jako Kierowniczka dziekanatu
Alfred Freudenheim
jako Przedstawiciel władz
Marian Glinka
jako Kierownik ośrodka
Anna Grzeszczak
jako Dziewczyna z kuchni
Iwona Słoczyńska
jako Pani Ania, członkini kadry obozu

Fabuła

Akcja rozgrywa się w ciągu kilku dni, na letnim obozie językoznawców, podczas którego ma być rozstrzygnięty konkurs studenckich referatów. W mikroświatku domków kempingowych toczy się pojedynek na słowa i racje (a w końcu i na pięści) między docentem Szelestowskim a magistrem Kruszyńskim (wyborny duet Zapasiewicza i Garlickiego). Docent, mefistofeliczny cynik z pełną świadomością "ustawiony" w dwuznacznym moralnie świecie, poddaje próbie nieskażonego jeszcze kompromisami magistra - idealistę chcącego pogodzić karierę naukową z moralną niewinnością. W tej konfrontacji jest więcej niejednoznaczności, niż początkowo można się spodziewać. Szyderstwa docenta, z pozoru wymierzone przeciwko Kruszyńskiemu, są w gruncie rzeczy desperacką próbą ocalenia młodszego kolegi od wyborów, jakich on sam niegdyś dokonał, a przez to także sposobem samooczyszczenia. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Obyczajowy
Słowa kluczowe
prl, student, cynizm, plagiat zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1977-01-28 (kino), 2004-11-15 (dvd)
Kraj produkcji
Polska
Inne tytuły
Camouflage (tytuł międzynarodowy)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
96 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 2 wiadomości

Recenzje

Bardzo dobry, skłaniający do przemyśleń dramat psychologiczny. 8
  • 2018-05-24
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Stary cynik kontra młody idealista

Na letnim obozie studenckim młodziutki, pełen ideałów, pracownik naukowy przechodzi przyśpieszony kurs życia, pod kierunkiem makiawelicznego docenta.

Zanudzi ogrywa swój chyba ulubiony, poza Bogiem, temat – starcia cynizmu z idealizmem. Ale tym razem (co nie zawsze mu wychodzi, zwłaszcza w późniejszych latach) zrealizowane jest to mistrzowsko. Starcie dwóch osobowości, koncertowo zagranych przez Piotra Garlickiego i (zwłaszcza!) Zbigniewa Zapasiewicza ogląda się z zapartym tchem, chłonąc rewelacyjne dialogi. Niektórzy twierdzą, że siłą tego filmu jest wyłącznie życiowa rola Zapasiewicza, ale moim zdaniem to niesprawiedliwa ocena tego znakomitego filmu. Nawet gorzej zagrany, to byłby nadal bardzo dobry, skłaniający do przemyśleń dramat psychologiczny. Zgrzyta w tym wszystkim jedynie dziwaczny i przerysowany wątek porytego studenta z Torunia, granego w przeszarżowany sposób przez Eugeniusza Priwieziencewa. Natomiast grę Zapasiewicza oceniam mimo wszystko "tylko" na 9.5, gdyż momentami wkrada się tam fałszywa teatralna nuta, co razi tym bardziej, że reszta roli jest wyczesana w kosmos.

Zanudzi do tematu powrócił ćwierć wieku później w filmie Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową; do tego stopnia, że Zapasiewicz powtarza tam praktycznie tę samą rolę starego (teraz już dużo starszego) cynika. Wyszło to duuuużo gorzej niż w Barwach ochronnych, co tym bardziej pozwala docenić ten drugi – starszy – obraz.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 1

Marac 2018-04-26 8

Do obejrzenia na Jutubie

Film można obejrzeć legalnie i za darmo na Jutubie: http://www.youtube.com/watch?v=ciGr-hi9He4

Współtworzą