Grand Budapest Hotel 2014

The Grand Budapest Hotel

Niezwykłe przygody ekscentrycznego portiera ze słynnego europejskiego hotelu w burzliwym okresie międzywojennym, który uwikłany zostaje w aferę wokół kradzieży bezcennego renesansowego obrazu i walkę o przejęcie ogromnej fortuny rodzinnej.

Reżyseria
Aktorzy
, ,

W telewizji

HBO2, 24 sierpień 2019, sobota 12:40 (Polska) zobacz więcej

Na platformach streamingowych

  • oraz inne 4 nagrody, 25 nominacji i 1 udział w konkursie zobacz więcej

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 42 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Ralph Fiennes
jako Pan Gustave
F. Murray Abraham
jako Pan Moustafa
Edward Norton
jako Henckels
Mathieu Amalric
jako Serge
Saoirse Ronan
jako Agatha
Adrien Brody
jako Dmitri
Willem Dafoe
jako Jopling
Léa Seydoux
jako Clotilde
Jeff Goldblum
jako Kovacs
Jason Schwartzman
jako Pan Jean
Jude Law
jako Młody pisarz
Tilda Swinton
jako Madame D.

Fabuła

Niezwykłe przygody ekscentrycznego portiera ze słynnego europejskiego hotelu w burzliwym okresie międzywojennym, który uwikłany zostaje w aferę wokół kradzieży bezcennego renesansowego obrazu i walkę o przejęcie ogromnej fortuny rodzinnej. opis dystrybutora

Gatunek
Komedia, Dramat

Szczegóły

Premiera
2014-03-28 (kino), 2014-02-06 (świat), 2014-07-24 (dvd)
Dystrybutor
Imperial - CinePix
Wytwórnia
American Empirical Pictures
Indian Paintbrush
Scott Rudin Productions zobacz więcej
Kraj produkcji
USA, Niemcy
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
100 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 18 wiadomości

Recenzje

Recenzja filmu Wesa Andersona "Grand Budapest Hotel" 9
  • 2014-03-26
  • napisana przez Gooosik
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Wes Anderson po raz kolejny zabiera nas w podróż do świata, którego już nie ma i z nostalgią kreśli przejmującą opowieść pełną wątków kryminalnych, jak i humorystycznych. Na bohatera opowieści obiera sobie uroczego bawidamka pana Gustava H. (Ralph Fiennes), który wyznacza klasę i ład panujący w... pokaż więcej

1 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Pierwotnie to Johnny Depp miał wcielić się w główną rolę w filmie, jednak ostatecznie wycofał się z projektu. zobacz więcej

Komentarze 10

Quagmire 8

8/10 – Najdoskonalsza aktorska wersja kreskówki jaką widziałem, to była moja pierwsza myśl po seansie. Dzięki Bogu, że Johnny Depp zrezygnował z roli, zapewne jego sztampowe wykonanie postaci głównego bohatera odebrałoby filmowi połowę uroku. Czaru który objawia się w przepięknie skomponowanych kadrach, aż może trochę szkoda, że Wes Anderson zdecydował się na taki, a nie inny zabieg stylistyczny, z trzema aspect ratio, w końcu jego docelowy widz nie miałby problemu z połapaniem się w miejscu akcji.

Wracając do aktorstwa, Ralph Fiennes jest tutaj niesamowicie świeży, choć można rzeczywiście dostrzec pewne chwyty w których odnalazłby się Depp. W zastępie gwiazd chyba najmocniej brylują Adrien Brody i Willem Dafoe, dużą rolę ma też dość bezbarwny Edward Norton, reszta raczej jedynie pokazuje się widzowi. Trudno nie polubić tego filmu, awanturniczej, niesamowicie absurdalnej opowieści z toną równych gagów. Moim ulubionym jest chyba ten z niekończącym się przełączaniem rozmówców pomiędzy hotelami, oraz wymawianiem nazwiska i pozycji Fiennesa z należnym szacunkiem.

Beznickowy Quagmire 8

Zgadzam się. Mnie najbardziej rozbroiły sceny, w których postacie zaskakują najbardziej, typu: Gustave rzucający się w ucieczkę, kiedy przychodzą go aresztować, czy Jopling wyrzucający kota za okno. Jest wiele takich scenek, w których dzieje się coś nieprzewidywalnego.

Mis_Koralgol Quagmire 9

@Quagmire W pełni się zgodzę. Ba – "aktorska wersja kreskówki" to dokładnie moje odczucie, którego nie udało mi się samemu ubrać w słowa – dziękuję ! :)
Plejada gwiazd, i wszyscy bardzo dobrze zgrani – żeby nie powiedzieć że wszystko grało razem wybornie.
Mnie osobiście (pomijając wcześniej wymienione aspekty) czy może niektóre świetne ujęcia (przywodzące czasami na myśl może Sin City), ale w szczególności ta alternatywna rzeczywistość. Cały świat, który pomimo że IMHO dość polsko-podobny (nie wiem na czym dokładnie się opierali) – ale Zubrowka, czy Lodz – to Żubrówka i Łódź bez polskich znaków jakby nie było :) No i co najważniejsze – o ile historia, która jest tłem perypetii głównych bohaterów jest zrobiona mocno w krzywym zwierciadle, to jednak mnie osobiście setnie ubawiła. Smaczki tu i tam.
Naprawdę to wielkie chaux po bas w stronę późno-XIX i wczesno-XX wiecznej środkowej europy. Coś wspaniałego – kurcze pisząc to zmieniłem zdanie – ma 9 nawet :D

con_desiros 6

Może być ! – Dobrze się ogląda !Jest dosyć zabawny !No i ta obsada !

Bluejohn_26 7

Lekki, zabawny i co najważniejsze nie przekombinowany, co często się zdarza przy tak dużej liczbie gwiazd w rolach od pierwszego planu po epizodyczne.

lorelei 4

Kolejny (może wreszcie już ostatni) film Andersona, po którym utwierdzam się w przekonaniu, że nie jest to kino dla mnie.

bizarre 6

6/10 – Technicznie pięknie, co do treści to już mocno średnio. Niestety wyszła wydmuszka. Całość dzięki pięknym obrazkom i świetnym aktorom oglądało się z przyjemnością, mimo, że fabuła była przewidywalna i efekciarska. Po seansie „Grand Budapest Hotel” będę pamiętał tylko wrażenia estetyczne, nic poza tym.

Współtworzą