Niekończąca się opowieść 1984

Die Unendliche Geschichte

Bastian to chłopiec, który po śmierci matki zamyka się w sobie. Zaczyna mieć problemy w szkole, nie potrafi nawiązać kontaktu ani ze swoim ojcem, ani z równieśnikami. Pewnego razu uciekając przed goniącą go szkolną bandą, przypadkiem wbiega do antykwariatu, gdzie znajduje niesamowitą księgę. Księgę, dzięki której Bastian… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 25 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Noah Hathaway
jako Atreyu
Barret Oliver
jako Bastian Bux
Tami Stronach
jako Dziecięca Cesarzowa
Moses Gunn
jako Cairon
Patricia Hayes
jako Urgl
Sydney Bromley
jako Engywook
Gerald McRaney
jako Barney Bux, ojciec Bastiana
Drum Garrett
jako Łobuz
Darryl Cooksey
jako Łobuz
Nicholas Gilbert
jako Łobuz
Thomas Hill
jako Carl Conrad Coreander
Deep Roy
jako Teeny Weeny

Fabuła

Bastian to chłopiec, który po śmierci matki zamyka się w sobie. Zaczyna mieć problemy w szkole, nie potrafi nawiązać kontaktu ani ze swoim ojcem, ani z równieśnikami. Pewnego razu uciekając przed goniącą go szkolną bandą, przypadkiem wbiega do antykwariatu, gdzie znajduje niesamowitą księgę. Księgę, dzięki której Bastian odwiedza krainę Fantazji. Kraina ta jest w wielkim niebezpieczeństwie, gdzyż pożera ją nicość. Chłopak wraz ze swoim przyjacielem Atreju pomaga zapobiec zniszczeniu Fantazji. Anonimowy

Gatunek
Familijny, Fantasy, Przygodowy
Słowa kluczowe
nadzieja, naukowiec, walka, relacja ojciec-syn zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1984-04-06 (świat), 2009-02-18 (dvd)
Wytwórnia
Warner Bros. Pictures
Producers Sales Organization
Kraj produkcji
USA, RFN
Inne tytuły
The Neverending Story (tytuł międzynarodowy)
The NeverEnding Story (Wielka Brytania) (USA)
Czas trwania
94 minut
Budżet
27 000 000 USD

Recenzje

Sentymentalny powrót do lat dziecinnych 8
  • 2007-01-07
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

„Niekończąca się opowieść” to film oparty na motywach powieści Miechaela Endego „Nie kończąca się historia”.

Choć obraz znacznie odbiega od swojego powieściowego pierwowzoru, na zawsze bardzo pozytywnie wrył się w pamięć szczególnie młodych widzów, którzy licznie widzieli go w kinie, w połowie lat 80-tych. Może gdyby jego twórcom udało się nakręcić kontynuację, opartą na drugiej połowie książki, całość filmowa zyskałaby na tym jeszcze bardziej. Można powiedzieć, że dla zwolenników przynajmniej względnej wierności adaptacji filmowej względem danej powieści, jedyną wadą może być mimo wszystko dość znaczne spłycenie przesłania przekazanego przez pisarza, a także dość duże zubożenie pod względem artystycznym.

Zajmijmy się teraz samym filmem, bez odwołań do powieści. Co w nim takiego jest, że trudno o nim zapomnieć, a tak wielu widzów przez wzgląd na sentyment, pomimo upływu lat, nadal ma go w swojej filmotece? Efekty specjalne z perspektywy czasu mogą się wydawać banalne, ale ze względu na to, że film nakręcono 20 lat temu trzeba na nie spojrzeć nieco łaskawszym okiem. Np. twórcom świetnie udało się odtworzyć Skałojada czy Prastarą Morlę. A takie miejsca jak Bagna Smutku, Południowa Wyrocznia, czy Wieża z Kości Słoniowej mają charakterystyczną dla siebie atmosferę, którą trudno by było powielić. Duże wrażenie, szczególnie na młodym widzu, który ogląda ów film po raz pierwszy, powinna zrobić Nicość „rozszarpująca” i pochłaniająca Fantazję.

Ogromnym plusem jest muzyka. I nie chodzi tylko o znany na całym świecie hit, piosenkę tytułową. Każdy kawałek, towarzyszący konkretnej scenie lub scenom łatwo wpada w ucho, ale nie jest na tyle banalny, aby szybko zostać zapomnianym i być po prostu jednym z wielu motywów, zasłyszanych podczas oglądania filmów. Muzyka jest wspaniałym tłem, ilustracją wydarzeń, wręcz ich dopełnieniem. Także współtworzy klimat filmu i tym bardziej czyni go niezapomnianym.

Trudno też skrytykować grę aktorów. Wprawdzie Bastian nie jest tu wiernym przedstawieniem niezdarnego i raczej brzydkiego chłopca z powieści, ale grający go Barret Oliver dobrze poradził sobie z rolą. Pewnie są role, które stawiają przed bardzo młodym aktorem jeszcze większe wyzwania i wymagania, ale akurat w tym filmie najmłodsi przyczynili się tylko do powstania całkiem udanego obrazu.

Polecam obejrzenie „Niekończącej się opowieści”, ale także przeczytanie książki. Jeśli ktoś lubi filmy i książki tego rodzaju, przeczytanie powieści nie powinno raczej zniszczyć pozytywnego wrażenia, pozostawionego przez film.

1 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Zdjęcia kręcono latem 1983 roku - większość w Niemczech. zobacz więcej

Komentarze 3

simian_raticus 2006-06-26

Byłem na tym w kinie :-) (koniec lat 80-tych:) – Film mi zapadł w pamięć straszliwie a efekty poraziły :-))))))))
Następne części już mi się tak nie podobały jak jedynka :-)))))))))))

srebrny simian_raticus 2007-01-12 8

Zgadzam sie film był swietny wprawdzie nie bylem na nim w kinie ale w TV ogladalem go wiele razy i pewnie gdyby znowu jakas stacja go pokazywala obejrzal bym go ponownie

Sebioslaw simian_raticus 2017-05-22 8

@simian_raticus Też byłem, jako 8-śmio latek z rodzicami :-)
Pamiętam, że byłem oczarowany. Kolejne części jakby nakręcone na siłę.

Współtworzą