Mała księżniczka 1985-1986

Princess Sara

Siedmioletnia Sara Crewe przyjeżdża z Indii do Londynu. Ojciec planuje zostawić ją w szkole z internatem, a sam chce poświęcić sie interesom. Dziewczynka jest zdolną i pilną uczennicą, traktowaną lepiewj od innych z racji bogactwa jej ojca, wspomagającego szkołę dodatkowymi datkami. Jednak pewnego dnia przychodzi wieść, że… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Odcinki zobacz wszystkie 46 odcinki

Sezony
Lata

Obsada Zobacz pełną obsadę

Sumi Shimamoto
jako Sara Crewe (głos)
Mie Suzuki
jako Becky (głos)
Chika Sakamoto
jako Peter (głos)
Maki Yaosaha
jako Ermengarde (głos)
Naoko Watanabe
jako Lottie (głos)
Taeko Nakanishi
jako Panna Minchin (głos)
Yukiko Nawa
jako Panna Amelia (głos)
Eiko Yamada
jako Lavinia Herbert (głos)
Daisuke Gôri
jako James (głos)
Asami Mukaidono
jako Molly (głos)
Yuzuru Fujimoto
jako Pan Barrow (głos)
Banjô Ginga
jako Ralph Crewe (głos)

Fabuła

Siedmioletnia Sara Crewe przyjeżdża z Indii do Londynu. Ojciec planuje zostawić ją w szkole z internatem, a sam chce poświęcić sie interesom. Dziewczynka jest zdolną i pilną uczennicą, traktowaną lepiewj od innych z racji bogactwa jej ojca, wspomagającego szkołę dodatkowymi datkami. Jednak pewnego dnia przychodzi wieść, że ojciec Sary zmarł i nie pozostawił jej nic w spadku. Sara z najlepszej uczennicy staje się posługaczką, ciężko pracującą na swoje utrzymanie. Cierpliwie znosi jednak niedolę, z nadzieją, że kiedyś jej los się odmieni. Anonimowy

Gatunek
Animowany, Dramat
Słowa kluczowe
śmierć, relacja ojciec-córka, choroba, nauka zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1985-01-06 (świat)
Wytwórnia
Nippon Animation Co. Ltd.
Kraj produkcji
Japonia
Inne tytuły
A Little Princess Sara (tytuł międzynarodowy)
Mała księżniczka Sara
Czas trwania
24 minut

Recenzje

"Mała skiężniczki" - zwykła historia niezwykłej dziewczynki 10
  • 2007-08-30
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

"Mała księżniczka" to - obok "Tajemniczego ogrodu" - najbardziej znana książka autorstwa Frances Hodgson Burnett. Na jej podstawie powstało już kilka filmów, z których jednak żaden nie był wierny pierwowzorowi książkowemu. Twórcy częstokroć zmieniali zakończenie, w roli głównej bohaterki obsadzali dziewczynki zupełnie nie przypominające jej wyglądem, a "filmowa" Sara także pod względem charakteru nie przypominała postaci stworzonej przez pisarkę.

Powieść Frances Hodgson Burnett opowiada historię dziewczynki, która do siódmego roku życia mieszka z ojcem w Indiach, a potem zostaje przez rodzica umieszczona na pensji w Londynie. Do pewnego momentu jest traktowana jak księżniczka, aż przychodzi dzień, kiedy niespodziewanie jej ojciec umiera i Sara staje się biedaczką - musi ciężko pracować na swoje utrzymanie. Obserwujemy losy małej dziewczynki, która nagle musiała dorosnąć i niezwykle dojrzale zacząć patrzeć na świat, aby się nie poddać, choć jej życie stało się z dnia na dzień niezwykle ciężkie, a "przyjaznych dusz" jest obok niej jak na lekarstwo.

Serial z 1985 roku wiernie oddaje historię Sary. Zostało wprawdzie dodanych kilka wątków, lecz charakter całej opowieści nie został zmieniony. Nie "udziwniają" one historii, ani nie zmieniają jej atmosfery. W serialowej "małej księżniczce" nadal widzimy postać stworzoną przez Frances Hodgson Burnett przeszło sto lat temu. To sprawia, że serial ma swój czar, a jego wartość tym bardziej wzrasta, że jest wierną ekranizacją powieści, która zdobywała sobie coraz to nowych czytelników, mimo upływu lat i całych dziesięcioleci.

Wiadomo - nie każdy lubi tego typu historie, ale jest to serial w sam raz dla dzieci, jeśli nie chcemy, aby zbyt wcześnie przyzwyczajały się do drastycznych jak dla młodych widzów bajek, których dzisiaj jest tak dużo pośród propozycji telewizji. Z dziećmi mogą oglądać i rodzice albo nawet dziadkowie. Zapewne wiele babć i mam pamięta bowiem tę historię z lektury. Innymi słowy - polecam z czystym sumieniem ten serial jako dobre kino familijne.

3 z 6 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Współtworzą