Mała księżniczka 7.2

Siedmioletnia Sara Crewe przyjeżdża z Indii do Londynu. Ojciec planuje zostawić ją w szkole z internatem, a sam chce poświęcić sie interesom. Dziewczynka jest zdolną i pilną uczennicą, traktowaną lepiewj od innych z racji bogactwa jej ojca, wspomagającego szkołę dodatkowymi datkami. Jednak pewnego dnia przychodzi wieść, że ojciec Sary zmarł i nie pozostawił jej nic w spadku. Sara z najlepszej uczennicy staje się posługaczką, ciężko pracującą na swoje utrzymanie. Cierpliwie znosi jednak niedolę, z nadzieją, że kiedyś jej los się odmieni.

Odcinki

Sezony
Lata

Miss Minchin's Girl's School 1x1

Siedmioletnia Sara Crewe przyjeżdża wraz z ojcem do Londynu. Całe dzieciństwo spędziła w Indiach, jednak to w Anglii ma odebrać wykształcenie. Ojciec decyduje się zostawić ukochaną córeczkę na pensji panny Minchin, która nie przypada dziewczynce do gustu. Jednak siedmiolatka jest posłuszna ojcu i nie mówi mu o swoich wątpliwościach.

In Search of Emily 1x2

Sara spędza z ojcem ostatnie dni przed jego wyjazdem w hotelu. Oboje jeżdżą po Londynie szukając lalki, którą wymarzyła sobie dziewczynka, nazywając ją Emilką. W końcu udaje się ją znaleźć. Teraz nadchodzi czas pożegnania ojca z córką.

The First Day in School 1x3

Sara zostaje oficjalnie przedstawiona wszystkim uczennicom - począwszy od najstarszej i niesympatycznej Lavinii, a na czteroletniej Lotcie kończąc. Pierwsza lekcją, w której uczestniczy Sara, jest język francuski. Panna Minchin jest przekonana, że dziewczynka nie zna ani słowa i nie daje sobie wytłumaczyć, że jest zupełnie inaczej. Kiedy dochodzi do wyjaśnienia sytuacji przy nauczycielu, dyrektorka czuje się upokorzona przy swoich uczennicach i zdecydowanie przestaje darzyć Sarę sympatią.

Good Friend Ermengarde 1x4

Ermengarda jest najgorszą uczennicą w szkole. Najstarsza w szkole Lavinia ciągle jej z tego powodu dokucza, rozkoszując się bezradnością młodszej koleżanki. Sara staje w obronie Ermengardy i obiecuje pomóc jej w nauce - w ten sposób pozyskuje pierwszą prawdziwą przyjaciółkę.

Lottie the Squaller 1x5

Lotta ma cztery lata i jest najmłodszą uczennicą na pensji. Bywa niegrzeczna i wtedy nikt nie może sobie z nią dać rady. Dziewczynka nie ma matki i wykorzystuje ten argument, aby zmusić wychowawczynie do ulgowego traktowania. Pewnego dnia Sara widzi, jak siostra panny Minchin, Melania, nie może uspokoić Lotty. Dziewczynka proponuje swoją pomoc. Obiecuje Lotcie, że zastąpi jej mamę i będzie się nią opiekować.

Cinderella Becky 1x6

Na pensję zgłasza się Becky, która ma zostać posługaczką. Są jej zlecane najcięższe prace - sprzątanie od rana do wieczora, palenie w piecach i wielogodzinna praca w kuchni. Nową służącą wysługują się kucharz James i pomoc kuchenna, Molly. Sara widzi ciężko pracującą dziewczynkę i stara się jej jakoś pomóc.

The Representative of the Class 1x7

Pensję panny Minchin ma odwiedzić żona majora wraz z innymi ważnymi przedstawicielami miasta. Dyrektorka chce jak najlepiej zaprezentować swoją szkołę przed szczególnymi gośćmi, mianuje wiec Sarę nową reprezentantką uczennic. Do tej pory honor ten przysługiwał Lavinii, która teraz zaczyna pałać do Sary jeszcze większą niechęcią.

A Nice Little Lady 1x8

W szkole odbywa się lekcja tańca. Sara przychodzi na nią ubrana w piękną sukienkę; co więcej, okazuje się, że ma talent i zarówno wszystkie uczennice, jak i nauczyciele podziwiają jej wdzięk. To zwiększa tylko zazdrość Lavinii, która do tej pory była najlepszą tancerką. Po lekcji, Sara wraca do swojego apartamentu. Tu z zaskoczeniem, zastaje śpiącą Becky, która zasnęła z wyczerpania.

A Letter from India 1x9

Sara urządza przyjęcie, starając się przy okazji polepszyć stosunki z Lavinią, niestety bez rezultatu. Tymczasem na pensję przychodzi list od ojca dziewczynki. Pan Crewe donosi, że odkrył z przyjacielem kopalnie diamentów, co prognozuje bogactwo, które kiedyś odziedziczy Sara.

Two Presents 1x10

Zbliżają się urodziny Sary. Panna Minchin chce jej dać w prezencie wspaniałą suknię, uszytą na miarę. Tymczasem Becky szyje dla Sary poduszeczkę na igły. W całej szkole trwają przygotowania do przyjęcia.

The Birthday of the Princess 1x11

Przyjęcie urodzinowe Sary trwa w najlepsze. Tymczasem u panny Michin pojawia się prawnik, pan Barrow, który przynosi bardzo złe wieści. Ojcu Sary nie powiodło się w interesach; kopalnie diamentów okazały się pięknym złudzeniem. Pan Crewe tak się tym przejął, że ciężko zachorował i zmarł, osieracając Sarę, nie pozostawiwszy jej ani grosza.

The Dark Attic 1x12

Pan Barrow rekwiruje wszystkie rzeczy Sary na poczet długów jej zmarłego ojca. Dziewczynce pozostawia jedynie zdjęcie rodziców i lalkę, Emilkę. Po rozmowie z prawnikiem, chciwa panna Minchin decyduje się pozwolić Sarze zamieszkać na strychu i pracować na swoje utrzymanie w charakterze służącej. Daje jej stare rzeczy do ubrania i wysyła do pokoiku na poddaszu. Sara mieszka teraz w sąsiedztwie Becky.

A Hard Work Day 1x13

Sara z trudem przeżywa pierwszą noc na poddaszu. Z pomocą przychodzi jej Becky, okazując swoje współczucie. Rano dziewczynki ruszają na dół. Dla Sary nie przywykłej do ciężkiej pracy fizycznej jest to dzień pełen udręki.

A Nightly Visitor 1x14

Nowa sytuacja zmienia Sarę. Dziewczynce nie wolno teraz rozmawiać z uczennicami. Ermengarda nie zna powodu, dlaczego jej przyjaciółka unika teraz spotkań; zaczyna przypuszczać, że Sara przestała ją lubić. Chce z nią o tym porozmawiać, udaje się wiec pod osłoną nocy na strych, by porozmawiać z Sarą.

Peter, a Child of the Populace 1x15

Jednym z obowiązków Sary jest robienie zakupów. Pewnego dnia zostaje wysłana w tym celu na bazar w Coven's Garden. Tu spotyka Petera, który był zatrudniony jako woźnica jej powozu, kiedy była jeszcze bogata. Po utracie pracy, Peter znów jest chłopcem na posyłki. Chłopiec postanawia pomóc Sarze w zakupach.

Lottie's Adventure 1x16

Mała Lotta nie rozumie nowej sytuacji Sary, ale widzi, że jej przybrana mama jest nieszczęśliwa. Dziewczynce udaje się podejrzeć, gdzie teraz Sara mieszka i postanawia ją odwiedzić pewnej nocy. Tu poznaje jeszcze jednego przyjaciela mamy Sary - szczurka Melchisedeca.

Little Melle's Family 1x17

Ermengarda pamięta o tajemnicy Sary - o jej przyjaźni ze szczurem Mellem. Dziewczynka zbiera okruszki z posiłków, by przekazać je Sarze dla szczurzej rodziny. Pewnego dnia przyłapuje ją na tym Lavinia; Ermengarda dostaje się w krzyżowy ogień pytań.

Sad Maypole Celebration 1x18

Pewnego dnia, kiedy Sara idzie po zakupy, zaczepia ją mały, elegancko ubrany chłopiec i chce jej dać jałmużnę. Dziewczynka jest zaskoczona. Odmawia przyjęcia pieniędzy, jednak upór chłopca zwycięża. Sara czuje się jak żebraczka, co godzi w jej wewnętrzną dumę.

Call to India 1x19

Sara otrzymuje paczuszkę z Indii. Zawiera ona jej listy do ojca, których zmarły prawdopodobnie nawet nie zdążył przeczytać. Sara postanawia dowiedzieć się czegoś więcej o okolicznościach śmierci ojca. Pisze w tym celu list do Indii. Peter pomaga dziewczynce go wysłać; problemem jest brak pieniędzy. Pozostaje więc znaleźć kogoś, kto udaje się do Indii, by prosić go o zabranie ze sobą poczty.

Mysterious Visitors 1x20

Lavinię odwiedzają jej rodzice. Dziewczynka mieszka teraz w apartamencie zajmowanym niegdyś przez Sarę. Jednak jej niechęć do byłej koleżanki jest tak duża, że Lavinia chce Sarę jeszcze bardziej poniżyć: prosi rodziców, aby zażądali, żeby Sara była jej osobistą pokojówką.

Bitter Tears 1x21

W ciężkim życiu Sary nic się nie zmienia na lepsze, a wręcz przeciwnie. Dziewczynka pracuje bardzo ciężko za marne utrzymanie. Jest słaba, nie dojada, ale walczy z każdym dniem, ze względu na pamięć swojego ojca. Pewnego mokrego, zimnego dnia, zostaje wysłana na zakupy, mimo, że ma dziurawe buty i tylko jedną sukienkę. Jednak dziewczynka nie poddaje się w dalszym ciagu.

The Party on the Attic 1x22

Sara, aby choć na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości, postanawia urządzić na strychu przyjęcie dla najbliższych przyjaciółek. Niezwykle ważna okaże się tu wyobraźnia, jako że Sara nie dysponuje niczym, co mogłoby posłużyć do organizacji zabawy.

The Friendly Baker 1x23

Dla Sary nastają chude dni. Molly i James ciągle w ramach kary za wyimaginowane przewinienia dziewczynki, zakazują jej jeść obiadu lub kolacji. Pewnego dnia, idąc na zakupy, Sara znajduje na chodniku monetę. Stara się znaleźć jej właściciela, jednak bez rezultatu. W związku z tym postanawia sobie kupić kilka bułek w piekarni. Zakupionym jedzeniem dzieli się jednak z bezdomną dziewczynką, którą spotyka przed sklepem.

Emily's Fate 1x24

Trwają przygotowania do przyjęcia urodzinowego Lavinii. Sara ma mnóstwo pracy. Tymczasem Lavinia zaprasza ją na swoje urodziny. Wkrótce okazuje się, że ma to być nowa okazja do poniżenia byłej uczennicy. Lavinia prosi bowiem Sarę, by w prezencie urodzinowym podarowała jej Emilkę - lalkę, którą kupił Sarze ojciec, kiedy przywiózł ją do Londynu.

Cinderella for one Day 1x25

Majorowa zapowiada ponowną wizytę na pensji panny Minchin. Pisze w liście, że chętnie spotka się ponownie z uczennicą, która tak godnie reprezentowała szkołę podczas jej poprzedniego przyjazdu. Majorowa ma oczywiście na myśli Sarę. Panna Minchin musi jakoś wybrnąć z niezręcznej sytuacji. Na ten jeden dzień Sara znów zajmuje swoje dawne miejsce wśród uczennic.

The Little Teacher 1x26

Panna Minchin postanawia pozwolić Sarze uczyć młodsze dzieci języka francuskiego; kobieta chce w ten sposób zaoszczędzić na wypłacie dla jednego nauczyciela. Wszystko wydaje się iść dobrze, aż do momentu, kiedy ma zostać wystawiona sztuka teatralna i trwają przygotowania do tego wydarzenia.

The Homecoming of Msr. Dufarge 1x27

Pan Dufarge, nauczyciel języka francuskiego, był do tej pory jednym z nielicznych przyjaciół Sary, także w trudnych czasach jej biedy. Pewnego dnia zadaje uczennicom zadanie: maja napisać po francusku listy do swoich rodziców. Lavinia i jej przyjaciółki wyręczają się Sarą, nakazując jej przetłumaczenie listów. Nauczyciel szybko jednak poznaje, kto dokonał tłumaczenia i wprost mówi Lavinii, co o tym sądzi. Niestety rozmowa ta będzie miała przykre konsekwencje dla nauczyciela.

Summer Holidays 1x28

Kończy się rok szkolny i zaczynają wakacje. Rodzice odbierają ze szkoły swoje córki i zabierają je do domów. Panna Minchin decyduje się odesłać Becky do domu na czas wakacji, aby zaoszczędzić na jej wynagrodzeniu.

Becky's Village 1x29

Becky żałuje, że nie może towarzyszyć Sarze w jej obowiązkach podczas lata, jednak jednocześnie cieszy się z wyjazdu do domu. Bardzo tęskniła za swoją rodziną. Sara jest samotna jak nigdy przedtem. Humor poprawia jej jednak list od Becky.

The Indian Gentleman 1x30

Dom sąsiadujący ze szkołą panny Minchin, stał długo pusty. Teraz ktoś ma się do niego wprowadzić. Sara ma nadzieję, że będzie to rodzina z dziećmi. Jednak okazuje się, że obok wprowadza się chory mężczyzna na wózku, otoczony jedynie służbą.

The Monster on the Attic 1x31

Becky musi wracać do Londynu wcześniej, niż to było ustalone. Bieda nie pozwala rodzinie na utrzymanie dziewczynki tak długo bez jej pracy i wynagrodzenia. Panna Minchin niechętnie, ale zgadza się na wcześniejsze przyjecie posługaczki. Kiedy Becky idzie na górę do zajmowanego przez siebie pokoju, z przerażeniem odkrywa, że znajduje się w nim dziwne stworzenie. Sara wyjaśnia jej, że jest to małpka.

The Secret behind the Wall 1x32

Pan Carrisford jest ciężko chory, jednak lekarz twierdzi, że powrót do zdrowia zależy głównie od samego pacjenta. Ten jednak ma wiele zmartwień. Niedawno robił interesy ze swoim przyjacielem, Ralhpem. Jednak w obliczu problemów uciekł. Kiedy zdecydował się wrócić i walczyć o wspólne sprawy, okazało się, że Ralph zmarł na skutek ciężkiej gorączki. Carrisford wie, że przyjaciel osierocił córeczkę; chce ją odnaleźć, jednak nie zna nawet jej imienia. W skutek zmartwień i wyrzutów sumienia, Carrisford sam pada ofiarą choroby. Tymczasem Sara i Becky rozmawiają o nowym sąsiedzie i zastanawiają się, co spowodowało jego chorobę.

The Beginning of School 1x33

Zaczyna się nowy rok szkolny. Uczennice wracają do szkoły. Sara znów widzi się ze swoimi przyjaciółkami. Wraca także Lavinia, która nie przestaje utrudniać Sarze życia. W klasie dochodzi do niemiłej sytuacji, w wyniku której zostaje stłuczone okno.

Redemption in the Middle of the Storm 1x34

Jest deszczowy, zimny dzień. Zmęczona Sara zasypia przy kominku i tak zastaje ją Lavinia. Dziewczyna wykorzystuje sytuację i Sara znajduje się w opałach. W dodatku Sara wylewa atrament na najlepszą sukienkę Lavinii.

At Death's Door 1x35

Pan Carrisford wie o biednych posługaczkach mieszkających na poddaszu sąsiedniego domu. Opowiedział im o nich sługa, Ram Das, który odwiedził owo poddasze w poszukiwaniu małpki. Kiedy pewnej nocy Sara nagle się budzi, widzi niesamowite zmiany w swoim pokoju i myśli, że śni.

The Beginning of the Magic 1x36

Tajemniczy sąsiad podejmuje się niezwykłego zadania: chce umilić życie dwóm małym posługaczkom, mieszkającym na obskurnym strychu w sąsiednim domu. Pomaga mu w tym służący - Ram Das. Sara budzi się w środku nocy i myśli, że śni wspaniały sen: o cieple, kolorach, jedzeniu i wygodnej pościeli.

A Commotion on the Attic 1x37

Sara i Becky budzą się każdego dnia ze strachem, że magia przestanie działać. Codziennie zastają w pokoju Sary jedzenie, ciepłą pościel, dywan i ogień na kominku. Mogą się najeść i ogrzać, zanim ruszą do ciężkiej pracy. Tymczasem Peter nie wie, co się dzieje z Sarą; ostatnie wieści o niej nie były zbyt dobre. Chłopiec postanawia ją wiec odwiedzić i czyni to przez komin.

The End of the Magic 1x38

Ku wielkiemu zdziwieniu pozostałej służby i samej panny Minchin, Sara i Becky wyglądają całkiem dobrze, jak na dzieci, które dostają mało jeść przy ogromnej pracy, jaką wykonują. Panna Minchin postanawia dowiedzieć się, w czym rzecz oraz odpowiednio ukarać Sarę.

A Cold Night in the Stable 1x39

Panna Minchin jest pewna, że Peter nadal pomaga Sarze. Poleca wiec posyłać na zakupy Becky. Dziewczynka spotyka jednak Petera i opowiada mu o wszystkim. Chłopiec udaje się więc do szkoły i próbuje przekonać Sarę, by stamtąd odeszła.

Miss Amelia's Tears 1x40

Podczas wycieczki do parku, panna Amelia upada i doznaje kontuzji. Sara zostaje posłana po doktora. Kiedy lekarz wychodzi, Amelia opowiada dziewczynce o przeszłości swojej oraz siostry - Marii Minchin.

The Halloween Party 1x41

W dniu Halloween, na pensji odbywa się zabawa. Nawet Sara i Becky mogą wziąć w niej udział. Sama panna Minchin kładzie się wcześnie spać. Zabawa trwa w najlepsze, niestety w stajni nieoczekiwanie wybucha pożar.

On the Street 1x42

Panna Minchin oskarża Sarę o wybuch pożaru. Dopiero teraz Sara w pełni zdaje sobie sprawę, jak wielką nienawiścią pała do niej dyrektorka. Jasnym staje się fakt, że dziewczynka nie może już liczyć na mieszkanie w szkole. Błąkając się po ulicach Londynu, spotyka Petera, który pomaga jej znaleźć dach nad głową, a nawet pracę.

A Nice Parcel 1x43

Sara pracuje sprzedając zapałki. Nie spodziewa się odmiany losu. Jednak pewnego wieczoru, kiedy wraca do domu, czeka tam na nią panna Amelia - siostra panny Minchin. Kobieta namawia dziewczynkę do powrotu. Mówi jej, że stało się coś nieoczekiwanego: do Sary przyszła paczka od anonimowego darczyńcy, a środku znajdują się piękne ubrania dla dziewczynki.

It is the Child! 1x44

Pewnego dnia małpka należąca do sąsiada, znów ucieka na poddasze, do Sary. Dziewczynka postanawia odnieść ją osobiście. Przechodząc od słowa, do słowa, mieszkańcy sąsiedniego domu, są coraz bardziej nią zainteresowani. Wychodzi na jaw tajemnica - Sara jest dziewczynką poszukiwaną przez pana Carrisforda, który okazuje się być przyjacielem jej ojca. Co więcej, bogactwo pana Crewe nie zostało stracone, a Sara jest dziedziczką fortuny.

Miss Minchin's Remorse 1x45

Panna Minchin orientuje się, że Sary nie ma na terenie szkoły. Dowiaduje się, że dziewczynka poszła do sąsiedniego domu. Dyrektorka, nie pomna na nici wściekła, biegnie więc, by przeprosić i zażądać od Sary powrotu. Na miejscu dowiaduje się szokujących dla niej rzeczy. Tymczasem przychodzi list z Indii - jest to odpowiedź na zapytanie wysłane przed wieloma miesiącami przez Sarę, w sprawie jej ojca.

Till We Meet Again 1x46

Zbliża się Boże Narodzenie. Sara spędza je w Londynie, otoczona przyjaciółmi i życzliwymi jej ludźmi. Postanawia odwiedzić piekarnię, w której niegdyś, za znalezione pieniądze kupiła bułeczki, których większość oddała bezdomnej dziewczynce. Okazuje się, że właścicielka sklepu przygarnęła ją, zdumiona dobrodziejstwem Sary, która sama wyglądała wtedy na bardzo głodną. Dziewczynka ma na imię Anna i pomaga teraz w piekarni. Sara wie, że niedługo opuści Anglię i pojedzie do Indii.