Tajemnice Sahary 1988

Il segreto del Sahara

Znany amerykański pisarz Desmond Jordan, przybywa do Afryki by odszukać mistyczną mówiąca górę. Legenda przyciąga jednak nie tylko jego, również okrutny szejk i rządny złota oficer Legi Cudzoziemskiej pragną znaleźć górę i rzekomo ukryty w jej wnętrzu skarb. Tylko, że nawet jeśli ją odnajdą będą musieli pokonać jej strażników.

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Odcinki zobacz wszystkie 4 odcinki

Sezony
Lata

Obsada Zobacz pełną obsadę

Michael York
jako Desmond Jordan
Ben Kingsley
jako Sholomon
Andie MacDowell
jako Anthea
David Soul
jako Por. Riker
Miguel Bosé
jako El Hallem
Daniel Olbrychski
jako Hared
Delia Boccardo
jako Yasmine
Radost Bokel
jako Parizade
William McNamara
jako Philip Jordan
Itaco Nardulli
jako Kerim
Romano Puppo
jako Halimi

Fabuła

Znany amerykański pisarz Desmond Jordan, przybywa do Afryki by odszukać mistyczną mówiąca górę. Legenda przyciąga jednak nie tylko jego, również okrutny szejk i rządny złota oficer Legi Cudzoziemskiej pragną znaleźć górę i rzekomo ukryty w jej wnętrzu skarb. Tylko, że nawet jeśli ją odnajdą będą musieli pokonać jej strażników. Asmodeusz

Gatunek
Przygodowy, Fantasy, Kostiumowy
Słowa kluczowe
nadzieja, gwałt, miłość, przyjaźń zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1987-01-03 (świat)
Kraj produkcji
Hiszpania, RFN, Szwajcaria, Włochy, Wielka Brytania
Inne tytuły
The Secret of the Sahara (USA)
Das Geheimnis der Sahara (RFN)
El secreto del Sahara (Hiszpania)
Czas trwania
350 minut

Recenzje

Baśniowy świat dla nieco starszego widza 9
  • 2006-12-12
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Większość z nas marzy czasem o powrocie do bezpiecznego dziecięcego świata. Często taki powrót jest możliwy poprzez książki i filmy znane nam z najmłodszych lat; zazwyczaj są to bajki i baśnie. Ale też z upływem czasu niektóre baśnie przestają nam wystarczać. Jako dorośli, często widzowie, którzy naoglądali się już najrozmaitszych filmów, szukamy czegoś więcej – mamy ochotę na cos baśniowego, ale skierowanego do nieco starszego niż dziecko widza. Takim serialem jest właśnie „Tajemnica Sahary”.

Już tytuł sugeruje pewną przygodę – odkrywanie nieznanego; czegoś, o czym krążą legendy, o czym mówią zapomniane dokumenty. Taki sekret czeka na odkrycie gdzieś na Saharze. Dotarcie do odpowiedniego miejsca nie jest jednak proste; na drodze odkrywców i widzów staje nie tylko niegościnna, wręcz zabójcza pustynia, ale także ludzie – zachłanni, chcący sami dotrzeć do legendarnych skarbów. Ci nie cofną się przed niczym, nie przestrzegają żadnego kodeksu; wszelkie ciosy poniżej pasa są u nich dozwolone, a osiąganie celu po trupach to zwykła metoda działania. Ich siłą jest okrucieństwo, ale takie „paliwo” nie starcza na bardzo długo. Po spotkaniu takich przeciwników, tym większa nagroda czeka wytrwałych i pozytywnych bohaterów, kiedy osiągają cel. Los rzuca ich czasem daleko od szlaku; uczą się pokory i cierpliwości. Pustynia ma też stałych mieszkańców, którzy także lubią czerpać korzyści materialne z tego, co robią, stąd często przyłączają się do tej niewłaściwej strony, byle tylko zgarnąć właściwą zapłatę. Trzeba jednak przyznać, że w nich częściej budzi się coś, co możemy nazwać szacunkiem dla pewnych zasad moralnych; bywają chwile, kiedy postaci te stają i po właściwej stronie, mimo braku pewności co do materialnych korzyści z tym związanych. Mamy więc już dosyć poważny materiał na ciekawy serial dla miłośników przygody. Częste zwroty akcji i różnorodność postaci sprawią, żaden z widzów lubiących takie kino, nie będzie się nudził.

W serialu, obok samego pomysłu, bardzo udana jest także gra aktorów i przede wszystkim muzyka, stanowiąca świetne tło dla wydarzeń. Mamy więc kolejny dowód na kunszt takiego kompozytora jakim jest Ennio Morricone. Muzyka w serialu przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom twórczości tego konkretnego kompozytora, ale też każdemu, kto szczególną uwagę zwraca na muzykę filmową jako element dopełniający film. Zostało stworzonych kilka motywów dla różnego rodzaju wydarzeń – mniej i bardziej gwałtownych. Słuchając poszczególnych kawałków w oderwaniu od serialu, łatwo przypomnieć sobie, jakich momentów dany fragment dotyczył.

Kiedy oglądałam ten serial po raz pierwszy, nie podchodziłam do niego w jakiś szczególny sposób, np. jako miłośniczka kina przygodowego. Nie czułam zmęczenia różnorodnością i mnogością zdarzeń, a wręcz przeciwnie; z niecierpliwością czekałam na kolejny odcinek. Na muzykę samą w sobie zwróciłam uwagę dopiero przy następnym obejrzeniu serialu. Wtedy też uświadomiłam sobie, że jest tak dlatego, że jest ona naprawdę świetnym tłem i tak integralną częścią filmu, że czasem trzeba obejrzeć serial po prostu z nastawieniem na nią samą.

Całość daje ciekawy efekt, obejrzenie serialu nie powinno więc być uważane przez większość widzów za stratę czasu.

2 z 4 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 1

Wodnica79 2015-02-04 9

To powinien być serial – Z tego, co pamiętam, to jak film był nadawany w polskiej telewizji, to było kilka odcinków. IMDB podaje, że całość ma 360 min, czyli spokojnie na ok. 6 odcinków.

Współtworzą