Życie do poprawki 1999-2001

Twice in a Lifetime

Życie do poprawki to serial o drugiej szansie, jaką dostali bohaterowie serialu. W pewnym momencie dosięga ich śmierć - mniej lub bardziej przypadkowa. Stają wtedy przed sędzią i widzą momenty w swoim życiu, których żałują lub powinni żałować. Chodzi np. o niewłaściwe decyzje, które wpłynęły na ich życie oraz życie ich bliskich… zobacz więcej

Reżyseria
,
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Odcinki zobacz wszystkie 44 odcinki

Sezony
Lata

Obsada Zobacz pełną obsadę

Al Waxman
jako Sędzia Othniel
Gordie Brown
jako Pan Jones
Paul Popowich
jako Pan Smith
Janaya Stephens
jako Młoda Kat Lopez
Jezebel Farias
jako Anielskie dziecko
Thomas Ian Nicholas
jako Jordan Curtis
Maria Conchita Alonso
jako Gloria Rodriguez
Corbin Bernsen
jako Bill Water
Gwynyth Walsh
jako Madeline Strong
Elisabeth Rosen
jako Małoda Madeline Flynn
Torri Higginson
jako Rebecca Curtis
Hardee T. Lineham
jako Robby Turner

Fabuła

Życie do poprawki to serial o drugiej szansie, jaką dostali bohaterowie serialu. W pewnym momencie dosięga ich śmierć - mniej lub bardziej przypadkowa. Stają wtedy przed sędzią i widzą momenty w swoim życiu, których żałują lub powinni żałować. Chodzi np. o niewłaściwe decyzje, które wpłynęły na ich życie oraz życie ich bliskich itp. Każdy, kto stanął przed sędzią, ma obrońcę, który pomaga mu w zdobyciu drugiej szansy. Osoba ta ma wrócić na ziemię na kilka dni przed podjęciem niewłaściwej decyzji lub w innym momencie istonym dla swojego życia i przekonać siebie z przeszłości do podjęcia innych - właściwszych działań. Powracającego nikt nie rozpozna, nawet on sam z przeszłości, lecz wiedza, jaką już posiada o samym sobie w mniejszym lub większym stopniu pomoże mu w wykonaniu misji. Anonimowy

Gatunek
Familijny, Dramat
Słowa kluczowe
śmierć, druga szansa, alternatywna rzeczywistość, podróż w czasie zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1999-08-25 (świat)
Kraj produkcji
Kanada
Czas trwania
odc.: 60 minut

Recenzje

Szansa na drugie życie. 9
  • 2007-01-25
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Możliwe spoilery Serial Życie do poprawki porusza tematykę, która pozostaje w sferze marzeń niemal każdego człowieka. Rzadko kto jest zadowolony ze wszystkich swoich czynów oraz ich rezultatów i niewiele osób nie powiedziało nigdy „Gdybym mógł cofnąć czas, postąpiłbym inaczej”. Niektórzy nie zawsze są świadomi swojego wejścia na niewłaściwą ścieżkę postępowania; nie zdają sobie sprawy, że z jakiegoś powodu niszczą życie swoje i bliskich. Takie właśnie historie poruszyli twórcy serialu.

Każdy odcinek Życia do poprawki do osobna opowieść dotycząca innego człowieka. Mamy tu historie trudniejsze i prostsze. Każda opowieść zaczyna się śmiercią głównego bohatera. Staje on przed sędzią, który pokazuje mu przełomową chwilę w jego życiu, kiedy to został popełniony błąd wpływający na dalsze losy postaci i jego rodziny. Czasem zdarza się, że umarły jako jedyny może zmienić losy swoich bliskich, choć nie on jest „sprawcą” wydarzenia, które negatywnie wpływa na przyszłość drogich mu ludzi.

Podstawowy chwyt użyty w serialu to możliwość patrzenia na siebie samego „z boku”, mimo że pozostało się sobą. Każdemu pozostawione zostają jego pamięć i doświadczenia. To one po latach sprawiają, że pod wpływem bodźców, jakimi była nagła śmierć i możliwość naprawy błędów, bohater każdego odcinka zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i potrzeby podjęcia próby wpłynięcia na „siebie samego” w przeszłości. Często okazuje się to trudniejsze, niż się to wydawało na początku. Jest to ciekawe rozwiązanie i często przynosi niespodziewane dla widza rezultaty.

Serial, pomimo swojej prostoty trafia do widza. Twórcy nie gmatwają dodatkowo i tak często skomplikowanych sytuacji i relacji międzyludzkich. Pokazują konkretnego człowieka w bardzo konkretnej sytuacji i jego próby działań. Trud, czasem z pozoru sytuacja bez wyjścia, ale i nadzieja – to wszystko towarzyszy każdemu odcinkowi.

Właściwie serial nie dawał aktorom szans na jakieś specjalnie wyszukane i wzniosłe role, których odegranie wymagało ogromnego kunsztu zawodowego. Jednak każda rola i sytuacja została tak opracowana, że żaden odcinek nie męczy, nie irytuje, a pomimo często powagi sytuacji, ogląda się go "łatwo, prosto i przyjemnie".

Życie do poprawki bez niepotrzebnego moralizatorstwa zmusza jednak do pewnych przemyśleń, a może nawet tego i owego wyczula jeśli chodzi o podejmowanie decyzji, czy na własne relacje z innymi.

Zaryzykuję stwierdzenie, że jest to serial w sam raz na weekendowe popołudnie i chwilę wytchnienia przed telewizorem.

3 z 7 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Współtworzą