Smoleńsk 2016

10 kwietnia 2010 roku rządowy samolot Tupolew 154 z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i towarzyszącymi mu 95 osobami – członkami oficjalnej delegacji zmierzającej do Katynia – ulega katastrofie w Smoleńsku. Wszyscy pasażerowie giną na miejscu. Tragedia wywołuje ogromne poruszenie w Polsce i na świecie. Nina (Beata Fido) –… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 5 zwiastunów

Zdjęcia Zobacz wszystkie 19 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Beata Fido
jako Nina, dziennnikarka
Lech Łotocki
jako Lech Kaczyński
Ewa Dałkowska
jako Maria Kaczyńska
Aldona Struzik
jako Ewa Błasik, żona gen. Andrzeja Błasika
Maciej Półtorak
jako Mateusz, operator
Halina Łabonarska
jako Matka Niny
Jerzy Zelnik
jako Dyplomata
Dominika Figurska
jako Wdowa smoleńska
Tomasz Radawiec
jako Chor. Remigiusz Muś, technik pokładowy samolotu Jak-40
Mirosława Marcheluk
jako Matka dowódcy tupolewa
Ilja Zmiejew
jako Kontroler z wieży w Smoleńsku

Fabuła

10 kwietnia 2010 roku rządowy samolot Tupolew 154 z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i towarzyszącymi mu 95 osobami – członkami oficjalnej delegacji zmierzającej do Katynia – ulega katastrofie w Smoleńsku. Wszyscy pasażerowie giną na miejscu. Tragedia wywołuje ogromne poruszenie w Polsce i na świecie. Nina (Beata Fido) – dziennikarka pracująca dla dużej, komercyjnej stacji telewizyjnej – próbuje dowiedzieć się, jakie były powody katastrofy. Tropy prowadzą między innymi do dramatycznej wyprawy Lecha Kaczyńskiego do ogarniętej wojną Gruzji, której celem było powstrzymanie inwazji wojsk rosyjskich na Tbilisi w sierpniu 2008 roku. Z każdą kolejną godziną dziennikarskiego śledztwa Nina przekonuje się, że prawda jest o wiele bardziej złożona, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać… opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Thriller
Słowa kluczowe
katastrofa, dziennikarka, smoleńsk

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2016-09-09 (kino), 2016-09-05 (świat), 2017-01-19 (dvd)
Dystrybutor
Kino Świat
Wytwórnia
Fundacja Smoleńsk 2010
Fresh Coast Production (koprodukcja)
Non Stop Film Service (koprodukcja) zobacz więcej
Kraj produkcji
Polska
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
120 minut
Budżet
10 000 000 PLN

Wiadomości zobacz wszystkie 14 wiadomości

Recenzje

Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną 1
  • 2016-09-12
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Smoleńsk to współczesne kino propagandowe, nastawione na łopatologiczną i subiektywną prezentację faktów. Twórcy nie silą się nawet na krztę obiektywizmu, a mentalny wydźwięk filmu spowity jest w płonącą flagę Polski, skropioną krwią i splamioną łzami. Romantyzm wiecznie żywy, choć od strony warsztatu Antoniemu Krauze brakuje bardzo wiele, by stać się kolejnym pamiętnym wieszczem narodowym.

Ramy dziennikarskiego thrillera, w jakich osadzona jest historia "prawdy o Smoleńsku" stają się jedynie pretekstem ukazania szeregu sekwencji wyrwanych z ogólnej linearności fabuły. Każda scena dobitnie podkreśla, że były Prezydent RP zginął w zamachu, a winę za to ponoszą Rosjanie w kooperacji z opozycją rządzącej wtedy partii Jarosława Kaczyńskiego. Zbyt wiele nierozwiniętych wątków zaburza oś fabularną filmu, wtrącając ją w potok proPiSowskiej indoktrynacji, a dwugodzinna propaganda szybko nuży swoją sztywnością i brakiem jakiegokolwiek kompromisu z obiektywną rzeczywistością.

Krauze nie uznaje neutralności – dla niego bohaterowie filmu są albo biali, albo czarni, a każda teoria spiskowa związana z jedną z największych tragedii w historii Polski sprowadza się do klarownego obarczenia winą Rosjan. Nieudolne powiązanie śmierci ks. Jerzego Popiełuszki i tragedii katyńskiej budzi niesmak widza. Reżyser śmiało wprowadza Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (Lech Łotocki) wraz z małżonką (Ewa Dałkowska) i resztą załogi Tupolewa w poczet ofiar zgładzonych ręką Rosjan, zachłystując się tym samym motywem zamordowanych w Katyniu oficerów. U Krauzego, jak na prawdziwego romantyka przystało, rany zadane ćwierć wieku temu nadal krwawią. Niestety, swoje ksenofobiczne poglądy przekłada na cały polski naród.

Infantylna pretensjonalność popada w napuszoną krytykę każdego aspektu życia i działalności potencjalny "wrogów" Polski i PiS-u. Wytknięty zostaje nawet służący w Wermachcie dziadek Donalda Tuska, a przytyk pada z ust samej Marii Kaczyńskiej. Natomiast finalna scena to czysta kwintesencja artystycznego i propagandowego kiczu.

Smoleńsk cierpi na najgorszy warsztat wśród tegorocznych produkcji spod flagi biało-czerwonej. Jałowe dialogi, zakorzenione w patetycznych postawach oraz nadętych stereotypach dopełniają płaskie postacie, których jedynymi epitetami mogą być słowa "proPiSowski" i "prorosyjski". Infantylna pretensjonalność uwypuklona zostaje poprzez marne kreacje większości obsady filmu. Nadmiernie ekspresyjna Beata Fido tworzy swoją grą najbardziej antypatyczną protagonistkę polskiego kina, a jej szef (Redbad Klynstra) to iście kreskówkowy czarny charakter.

Technicznie film przypomina produkcje trafiające bezpośrednio na mały ekran. Fatalna animacja CGI odtwarzająca wybuch Tupolewa czy tworzenie własnych marek produktów spożywczych i nowych stacji telewizyjnych to zabieg czysto serialowy. Brak logiki między poszczególnymi sekwencjami i kiepskie przejścia degraduje poziom montażu na etap wczesnoszkolny. Wydaje się, jakoby nie obraz i aktorstwo było dla Antoniego Krauze szczególnie ważnym aspektem filmu - jego fundamentalnym priorytetem staje się ideologia.

Polscy twórcy jak nikt inny potrafią wystawić największe tragedie swojej ojczyzny na pośmiewisko mas i mediów. Karkołomna Historia Roja była, o dziwo, przedsmakiem prawdziwej wojny polsko-ruskiej, jaka wybrzmiewa w każdym jadowitym kontekście filmu Smoleńsk.

6 z 8 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Marian Opania odrzucił możliwość zagrania w filmie roli Lecha Kaczyńskiego. Swoją decyzję Opania argumentował, że angaż byłby sprzeczny z jego przekonaniami politycznymi. zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 11

i_darek1x 2017-01-20 1

Próbowałem to obejrzeć ? …próbowałem z góry nie zakładać tak czy owak ? Ale niestety ten film to kompletna amatorszczyzna ! A co to treści to widzę ciemność ! ;)
Ogólnie darowałem sobie oglądanie po 30 min . Szkoda czasu !

Redox 2016-09-10 2

Paranoiczny, niezdrowy i fanatyczny. Wszystko jest tu złe aż do kości, może oprócz znośnej muzyki Michała Lorenca. Aktorstwo jest tutaj tak okropne, że osiąga miejscami komiczny wydźwięk. Montaż podobnie, leży i kwiczy. Wątki i sceny w filmie są porozrzucane, chaotyczne i widać wyraźnie to jaką drogę przeszła produkcja. Nie dziwię się, że niedawno reżyser filmu, Antoni Krauze zapowiedział, że więcej nie będzie kręcił. 2/10

FatShopen Redox 2016-09-10 1

@Redox Antoni Krauze był tylko podwykonawcą, prawdziwym duetem reżyserskim byli jarek kaczyński i antek 'psychol' macierewicz.

Hessus666 2017-04-01 1

Węże 2017: oto "zwycięzcy". Siedem statuetek dla "Smoleńska" – najgorszy film roku. Ja się pod tym podpisuje obiemia rękami.
http://film.onet.pl/weze-2017-oto-zwyciezcy-siedem-statuetek-dla-smolenska/56ylxq

Hessus666 2017-02-05 1

Ten film to propagandowa manipulacja – aż kipi nienawiścią kierowaną przez "Maciorę" i żyjącą "Kaczkę" wobec narodu polskiego. Żenujący poziom aktorski i reżyserski. Ciekawe czemu nie pokazano jak Kaczka wsadza na swoje miejsce Wasermana, który przez niego ginie? Przykre, że na tą szmirę wydano pieniądze podatników. Ocena 1/10

Marac 2018-08-10 1

Łubu dubu, niech nam żyje prezes naszego klubu [1/10] |||

Zabrakło mi zimnego Lecha, żeby obejrzeć do końca.

Współtworzą