Smażone zielone pomidory 1991

Fried Green Tomatoes

Evelyn Couch przechodzi trudny okres, ma problemy w małżeństwie. Spotkanie z wiekową już Ninny Theadgoode zmienia jej życie. Ninny opowiada Evelyn historię życia młodej kobiety z Alabamy - Idigie Theadgoode. Idgie i Ninny były w młodości najlepszymi przyjaciółkami, wspierały się w codziennym życiu, kłopotach z mężczyznami, w… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zdjęcia Zobacz wszystkie 20 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Kathy Bates
jako Evelyn Couch
Mary Stuart Masterson
jako Idgie Threadgoode
Mary-Louise Parker
jako Ruth Jamison
Jessica Tandy
jako Ninny Threadgoode
Cicely Tyson
jako Sipsey
Stan Shaw
jako Duży George
Chris O'Donnell
jako Buddy Threadgoode
Timothy Scott
jako Smokey Lonesome
Gailard Sartain
jako Ed Couch
Gary Basaraba
jako Grady Kilgore
Lois Smith
jako Mama Threadgoode
Macon McCalman
jako Oskarżyciel

Fabuła

Evelyn Couch przechodzi trudny okres, ma problemy w małżeństwie. Spotkanie z wiekową już Ninny Theadgoode zmienia jej życie. Ninny opowiada Evelyn historię życia młodej kobiety z Alabamy - Idigie Theadgoode. Idgie i Ninny były w młodości najlepszymi przyjaciółkami, wspierały się w codziennym życiu, kłopotach z mężczyznami, w prowadzeniu knajpki a nawet w zbrodni. Historia przyjaciółek a także Evelyn to odkrywanie świata przez kobiety szukające niezależności, szacunku i miłości. Anonimowy

Gatunek
Dramat, Komedia
Słowa kluczowe
zemsta, morderstwo, kawa, miłość zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1991-12-31 (kino), 1991-12-27 (świat), 2003-09-09 (dvd)
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Fried Green Tomatoes at the Whistle Stop Cafe (Wielka Brytania)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
130 minut

Recenzje

Potęga przyjaźni 8
  • 2006-09-14
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Film Jona Avneta to piękna, pełna ciepła opowieść o przyjaźni kobiet na przestrzeni dwóch pokoleń. Pierwsze z nich to Evelyn i Ninny, opowiadająca wzruszającą historię, której była świadkiem. Ninny przedstawia swojej przyjaciółce życie dwóch innych przyjaciółek: Idgie i Ruth, które rozłączyła dopiero śmierć. Avnet nadaje temu filmowi bardzo ciepły, delikatny ton, a w pewnym momencie sprawia, że na pierwszym planie staje opowiadana historia.

"Smażone zielone pomidory" są filmem skierowanym głównie do kobiet. Nie tylko z tego względu, że jego bohaterkami są przedstawicielki płci pięknej, ale także dzięki jego ciepłej stylistyce, którą docenią tylko wrażliwe dusze. Film dostarcza wielu okazji do wzruszeń, zwłaszcza, gdy Ruth zaczyna chorować. Mimo wszystko można by nazwać ten obraz przesłodzoną bajką ku pokrzepieniu kobiecych serc, jednak ja tego nie uczynię. Jest coś w obrazie Avneta, co nie pozwala powiedzieć o nim złego słowa. Jego ton jest taki, jaki powinien być, a sama historia tak słodka jak było to potrzebne. Czasem właśnie potrzeba takich filmów (nie tylko kobietom) i "Smażone zielone pomidory" doskonale zaspokajają to pragnienie. Zresztą doskonałym przykładem tego dowodzącym jest fakt, jak duży sukces odniosły one w Stanach Zjednoczonych.

Struktura filmu, w której dwie opowieści nachodzą na siebie, nie wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Sprawia to, że historia jest nieco nierówna. Wszystko to jednak niweluje wspaniała obsada, która odwróciłaby uwagę nawet od największych błędów. W obrazie Avneta znalazło się wiele znanych twarzy, ale przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na cztery główne bohaterki, bo zdecydowanie słaba płeć rządzi tą opowieścią. Najlepsza (jak zwykle, chciałoby się powiedzieć) jest Kathy Bates. Kreacja w "Smażonych zielonych pomidorach" to kolejny dowód jej wielkiego talentu. Wrażenie robi zwłaszcza jej przemiana, która dokonuje się na oczach widza. Z żałosnej, niepotrzebnej nikomu grubaski, w pełną radości życia kobietę. To wszystko dzięki starszej pani, granej przez Jessikę Tandy, która dopiero pod koniec swojego życia stała się uznaną aktorką, o czym również świadczy nominacja do Oscara za rolę w tym obrazie. Szkoda, że jej wcześniejsza kariera nie układała się tak różowo. W obrazie występują także Mary Stuart Masterson i niedoceniana Mary-Louise Parker, która w ostatnich latach robi telewizyjną karierę (w 2003 roku "Anioły w Ameryce", a ostatnio rewelacyjna "Trawka").

Czasem przyjemnie jest sięgnąć po taki przesłodzony i pełen melancholii obraz. Chociaż nie do końca, bo moim zdaniem motyw z "gotowaniem świni" jest naprawdę niesmaczny, jednak nie psuje to pogodnej i ciepłej konwencji filmu. Jest to historia, do której obowiązkowo trzeba wrócić. Nieważne czy w formie książki (obraz Avneta jest ekranizacją powieści pod tym samym tytułem) lub filmu. Piękna opowieść o opowieści.

1 z 3 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Film został nakręcony w okresie od 10 czerwca do 23 sierpnia 1991 roku. zobacz więcej

Komentarze 2

Avatar square 200x200

ZoolanDerek 2008-11-13 10

Przepiękna historia… – … trochę smutna, ale i rozśmieszała mnie w pewnych momentach. Ładnie przedstawione życie w stanie Orlean (chyba) w połowie XX wieku. Oglądając nie było ani chwili na nudę. Polecam! 10/10

Redox ZoolanDerek 2009-12-26 8

Lubię takie filmy. Bez chamstwa, bez wysilonego humoru i tandety. Złożony z wielu wręcz baśniowych opowieści, połączonych spójna narracją, film niesamowicie wciąga, a nawet momentami sprawia, że czuć tutaj napięcie. Do tego ciekawe rozwiązanie filmu, częściowo "otwarte", nie wyjaśniające wszystkich sytuacji ukazanych w filmie.

Obejrzyjcie koniecznie. Wrażliwe osoby zapewne popłaczą się na końcu :)

Współtworzą