Życie na podsłuchu 2006

Das Leben der Anderen

Listopad 1984 r., Izba Zatrzymań Hohenschönhausen. Kapitan Gerd Wiesler (Ulrich Mühe) skutecznie i bezlitośnie przesłuchuje więźnia podejrzanego o pomoc przyjacielowi w ucieczce z kraju. Wiesler nagrywa przesłuchanie, żeby zaprezentować metody używane dla pozyskania zeznań jako przykład swoim uczniom w Wyższej Szkole Stasi. Na… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 11 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Ulrich Tukur
jako Ppłk Anton Grubitz
Thomas Thieme
jako Minister Bruno Hempf
Hans-Uwe Bauer
jako Paul Hauser
Volkmar Kleinert
jako Albert Jerska
Matthias Brenner
jako Karl Wallner
Martina Gedeck
jako Christa-Maria Sieland
Sebastian Koch
jako Georg Dreyman
Ulrich Mühe
jako Kpt. Gerd Wiesler
Thomas Arnold
jako Nowack
Ludwig Blochberger
jako Benedikt Lehmann
Werner Daehn
jako Stasi
Marie Gruber
jako Pani Meineke

Fabuła

Listopad 1984 r., Izba Zatrzymań Hohenschönhausen. Kapitan Gerd Wiesler (Ulrich Mühe) skutecznie i bezlitośnie przesłuchuje więźnia podejrzanego o pomoc przyjacielowi w ucieczce z kraju. Wiesler nagrywa przesłuchanie, żeby zaprezentować metody używane dla pozyskania zeznań jako przykład swoim uczniom w Wyższej Szkole Stasi. Na premierze sztuki Georga Dreymana (Sebastian Koch), Wiesler ma okazję obserwować autora i odtwórczynię głównej roli, piękną aktorkę Christę-Marie Sieland. Wkrótce Anton Grubitz (Ulrich Tukur), zarządzający Departamentem Kultury w Stasi, wyda Wieslerowi rozkaz prowadzenia stałego nadzoru nad pisarzem, którego minister Hempf (Thomas Thieme) podejrzewa o nielojalność wobec Niemieckiej Socjalistycznej Partii Jedności. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Thriller
Słowa kluczowe
krew, morderstwo, policja, pogrzeb zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2007-01-26 (kino), 2006-03-15 (świat), 2007-09-19 (dvd)
Dystrybutor
Monolith Films
Kraj produkcji
Niemcy
Inne tytuły
The Lives of Others (Wielka Brytania) (USA)
Das Leben der Anderen - Die Sonate vom guten Menschen (Niemcy) (tytuł roboczy)
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
137 minut
Budżet
2 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Życie pod kontrolą 7
  • 2008-11-11
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Ciągłe podsłuchiwanie, podglądanie, obserwacja to czynności, które potocznie można nazwać inwigilacją. Każdy z nas doświadcza tego codziennie, może nie na dużą skalę, ale w pewnym stopniu na pewno, mowa tutaj o wścibskim sąsiedzie, pracodawcy lub innych ciekawskich. Ludzie mają to do siebie, że lubią wchodzić z butami w cudze życie, a w swoim własnym mają bałagan. Tego już, niestety, nie zmienimy, taka jest ludzka natura.

Inwigilacją na masową skalę trudniły się przede wszystkim państwa o ustroju totalitarnym, gdzie nad wszystkim czujne oko trzymał wielki brat. Śledzono w ZSRR, NRD, a nawet w Polsce Ludowej, a w niektórych państwach jak USA, do dziś jest to praktykowane, czego przykładem jest film Wróg publiczny z Willem Smithem i Genem Hackmanem. W większości krajów po upadku komunizmu zaprzestano prześladowania, jednak pamięć o tym pozostała, dzięki czemu powstają filmy, takie jak Życie na podsłuchu.

Niemiecki film opowiada historię życia w dawnym NRD lat osiemdziesiątych, gdzie wszystko i wszyscy byli kontrolowani przez agentów STASI (niem. Staatssicherheit – Służba Bezpieczeństwa). Wolność słowa nie istniała, to, co zostało napisane, czy nawet pokazane na teatralnej scenie było przefiltrowywane, aby zataić prawdę o życiu wschodnich Niemiec. Agent Gerd Wissler (Ulrich Mühe) dostaje zadanie, ciągłego obserwowania jednego z reżyserów teatralnych, Georga Dreymana (Sebastian Koch), który według STASI pracuje na niekorzyść państwa. Całe jego mieszkanie zostaje okablowane najnowszymi dostępnymi w tamtych czasach urządzeniami, pozwalającymi na podsłuchiwanie, nagrywanie a nawet podglądanie, tylko po to, żeby udowodnić zdradę. Wissler godzinami siedzi w tajnym pomieszczeniu, pisze raport z każdej chwili życia obserwowanego, staje się jego cieniem, prześladowcą, a jednocześnie wybawicielem. Georg po samobójstwie swojego przyjaciela reżysera Alberta Jerska, który za swoją dosłowność i prawdziwość zostaje skazany przez władze na przymusowe bezrobocie, postanawia wraz z przyjaciółmi pokazać światu życie w reżimie NRD. Cały plan byłby idealny, gdyby nie ciągła obserwacja STASI, lecz okazuje się, że nawet agenci Służb Bezpieczeństwa mają uczucia i mogą zrobić coś wbrew panującym prawom.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1984 roku, a kończy się gdzieś w połowie lat dziewięćdziesiątych, dawno po upadku muru berlińskiego i wielkim powrocie do normalnego życia. Film ukazuje smutne i szare życie tamtych Niemiec, gdzie ludzie naprawdę żyli w strachu. Człowiekowi zawsze udowodniono winę, bo po wielogodzinnych, morderczych przesłuchaniach i tak każdy by się przyznał. Dla ludzi STASI nie było rzeczy niemożliwych, panowała surowa dyscyplina, a wszelkie sprzeciwianie lub nawet wyśmiewanie się z systemu lub z Ericha Honeckera (Przewodniczący Rady państwa NRD) było bezwzględnie tłumione. Nawet ci najbardziej zasłużeni jak agent Wissler (kryptonim HGW XX/7) musieli cierpieć za swoje człowieczeństwo i próby zmian istniejącej rzeczywistości.

Film zdobył wielkie uznanie na świecie. Otrzymał między innymi Oskara za najlepszy film obcojęzyczny, Nagrodę Publiczności Warszawskiego Festiwalu Filmowego czy też Europejską Nagrodę Filmową. Obraz doceniony, jednak muszę powiedzieć, że bardzo trudny i trzeba mieć dużo samozaparcia, aby zdecydować się na jego obejrzenie. Często wydaje się, że dana scena nie ma końca, że wszystko gdzieś zatrzymało się w czasie, a my zaraz uśniemy. Taki jest styl tego filmu i po prostu trzeba lubić taki typ kina, ale pomimo pewnych niuansów polecam gorąco. Najważniejszy wniosek z filmu to, że mimo upadku wielkich, totalitarnych państw, nadal każdy z nas jest w jakiś sposób inwigilowany. Technika pozwala zlokalizować każdego w każdym miejscu globu i dokładnie zarejestrować jego poczynania. Wszyscy o tym wiedzą, ale nikt nie mówi głośno, bo jest to sprawa oczywista. Twoja anonimowość już dawno nie istnieje i może właśnie Ty jesteś teraz podsłuchiwany.

2 z 4 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Pressbook

Możliwe spoilery Wywiad z reżyserem filmu — Skąd wziął się pomysł podjęcia tego tematu? Czy były jakieś powody osobiste? Florian Henckel von Donnersmarck: Dwie rzeczy wpłynęły na moją decyzję. Pierwszą były niezatarte wspomnienia z ważnych wizyt w Berlinie Wschodnim i NRD. Jako 9-letnie dziecko byłem zaciekawiony, co wzbudzało strach dorosłych. A naprawdę się bali. Wyczuwałem to, gdy moi rodzice przekraczali... zobacz więcej

Komentarze 6

Avatar square 200x200

Czechu 2009-05-16 5

Film może i o ciekawej tematyce – i niezłą realizacją, ale powiem, że trochę się wynudziłem. Jednak mimo wielkiej chęci ciężko mi było dotrzymać do końca. Fajnie pokazane sposoby inwigilacji, oraz przesłuchania społeczności, co było zdecydowanie na plus. Jak dla mnie 5/10

livias 2007-03-26 10

Świetny film!!! – Na początku lekko wiało nudą,ale później okazało się że film jest genialny.Naprawdę dobry,ciekawy,realistycznie oddana rzeczywistość tamtych czasów.Godny polecenia.

majr_gruszka 2007-03-04

Film jak najbardziej godny POLECENIA – Film godny uwagi poświęcony ważnemu tematowi chyba nie do końca rozliczonemu w Zadnym kraju byłego bloku Wschodniego. Film jak najbardziej pokazuje nam jakim chorym ustrojem był komunizm. Pewnie metody Stasi nie wiele różnił się od metod naszej SB czas najwyższy by rozłiczyc naszą służbe i ludzi w niej pracujących. Polecam warto oglądnąć.

DrOOcik 2007-03-02 6

Totalna inwigilacja – Skąd my to znamy? Stasi? SB? Jakoś znajomo…

Samotny, zgorzkniały, do bólu precyzyjny, dokładny i służbowy agent Stasi nagle zaczyna być ludzki. Czy to możliwe? Czyżby wieloletnia indoktrynacja, dokładny przesiew agentów był nieskuteczny? Dziwne… Mówi się, że jak SB, KGB, może i była dobra, ale Stasi po niemiecku była nie do zdarcia. Tutaj pokazują, że jednak nie.
Bzdury, nie wierzę. Prusakowi powiesz, że czarne jest białe, to stanie na baczność i potwierdzi.
Taki filmik mamy, co by pokazać, że w NRD było jakieś podziemie. Podobnie można by udowadniać, że w III Rzeszy również. Może i było, ale…

Tyle gwoli treści, ale reszta jest bardzo dobra. Polecam film, bo dobrze zrealizowany. Przynajmniej, żeby zobaczyć i samemu ocenić.

m13czu 2007-01-01 8

Warto zobaczyć – dobry. – Na pewno nie spodoba sie naszemu rządowi;)

Yasha m13czu 2007-02-01

haha, a któremu się spodoba?
Istnieje taki, który nienawidzi inwigilować swoich obywateli?

BTW
ponoć świetny.

Współtworzą