Medicus 2013

The Physician

Anglia, XI wiek. Rob Cole (Tom Payne) jako dziecko po śmierci rodziców przygarnięty został przez wędrownego balwierza (Stellan Skarsgård). Pod jego okiem uczył się reguł rządzących światem, a także opanował podstawy medycznej wiedzy. Życie chłopca odmienia spotkanie z wędrownym lekarzem, który, dostrzegając młodzieńczy talent i… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 32 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Ben Kingsley
jako Ibn Sina
Stellan Skarsgård
jako Golibroda
Olivier Martinez
jako Shah Ala ad-Daula
Elyas M'Barek
jako Karim
Tom Payne
jako Rob Cole
Michael Jibson
jako Mnich z Stratford
Emma Rigby
jako Rebecca
Makram Khoury
jako Imam
Dominique Moore
jako Despina
Michael Marcus
jako Mirdin
Mourad Zaoui
jako Posłaniec
Adam Thomas Wright
jako Młody Rob Cole

Fabuła

Anglia, XI wiek. Rob Cole (Tom Payne) jako dziecko po śmierci rodziców przygarnięty został przez wędrownego balwierza (Stellan Skarsgård). Pod jego okiem uczył się reguł rządzących światem, a także opanował podstawy medycznej wiedzy. Życie chłopca odmienia spotkanie z wędrownym lekarzem, który, dostrzegając młodzieńczy talent i zapał, zaszczepia w nim marzenie o medycznych studiach pod kierunkiem sławnego na cały świat lekarza perskich królów Ibn Siny (Ben Kingsley). Podejmując decyzję o wyprawie do arabskiego Isfahanu, Cole nie zdaje sobie sprawy z czekających go przygód i niebezpieczeństw. opis dystrybutora

Gatunek
Akcja, Dramat, Historyczny, Przygodowy
Słowa kluczowe
persja, medycyna, na podstawie powieści, podróż zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2014-04-25 (kino), 2013-12-25 (świat), 2014-08-21 (dvd)
Dystrybutor
Monolith Films
Wytwórnia
UFA Cinema
ARD Degeto Film (koprodukcja)
Filmförderungsanstalt (FFA) (sponsoring) zobacz więcej
Kraj produkcji
Niemcy
Inne tytuły
Der Medicus (Niemcy)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
150 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Recenzja filmu Philippa Stölzl "Medicus" 6
  • 2014-04-22
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Medicus to wizualna podróż ze średniowiecznej Anglii do arabskiego świata Isfahanu, pełna poszukiwań odpowiedzi na pytania dotyczące tajemnic ludzkiego ciała. Rob Cole (Tom Payne) jest obdarzony intuicją oraz ciekawością, która pozwala mu stawiać trafne diagnozy i szybko przyswajać nową wiedzę. Posiada wszystkie cechy charakteru, które mogą z niego uczynić bohatera godnego uwagi. Mimo wszystko staje się niewyraźny, ginie w nadmiarze wydarzeń oraz przepychu wschodniej krainy. Płascy i jednowymiarowi bohaterowie to jedna z bolączek obrazu niemieckiego reżysera.

Philipp Stölzl dobrze odrobił lekcję z tego, jak przekonać do oglądania widzów. Medicus w niczym nie ustępuje wysokobudżetowym hollywoodzkim produkcjom. W tej długiej opowieści znalazło się miejsce na kino drogi, romans, dramat i thriller. Mamy pozytywnych bohaterów, którym nieustannie kibicujemy oraz kilka czarnych charakterów. Komercyjna produkcja przygotowana dla masowego widza, gdzie wszystko jest oczywiste, przez co razi brakiem odcieni szarości.

Roba poznajemy jako małego chłopca, kiedy umiera jego matka, zostaje rozdzielony z rodzeństwem i pozostawiony sam sobie. Jest upartym dzieckiem i zafascynowany poczynaniami cyrulika (Stellan Skarsgård) zaczyna podążać jego tropem. Chce nauczyć się pomagać ludziom, leczyć ich dolegliwości. Takie podejście jest niekonwencjonalne w chrześcijańskiej Anglii, gdzie cyrulicy są uznawani za heretyków działających w imieniu szatana. Rob wchodzi do świat rodzącej się medycyny i wiedziony ciekawością wyrusza do Isfahanu, aby kształcić się u sławnego Ibn Sina (Ben Kingsley).

p=. !http://k6.i1.fdbimg.pl/697hb8s1_n4fnh0.jpg!

Podróż do dalekiego kraju mogłaby być doskonałą pretekstem do przemian i dojrzewania bohatera, ale Rob jest już ukształtowanym i zdecydowanym człowiekiem. Choć wyrusza w nieznane nie wydaje się zdenerwowany. Wyrzeka się swojej wiary i przystępuje do grupy Żydów, którzy mają gwarantowane bezpieczeństwo w arabskim świecie. Mimo wszystko nie odrabia lekcji z religii i porusza się po omacku, grając z góry obraną rolę. Gdzieś tam po drodze pojawia się śliczna i mądra kobieta, Rebecca (Emma Rigby), której rola ogranicza się do uśmiechów i westchnień oraz przyjaciele z różnych kultur – nieco wycofany Żyd oraz pewny siebie i bezczelny Pers.

Medicus został opatrzony zapierającymi dech w piersiach obrazami. Przeraża brud i ogrom Londynu, pochłania potęga pustyni (nieco wspomagana komputerową grafiką) oraz przepych i wielobarwność arabskiego świata. Intensywne kolory i współgrające dźwięki budują spójny wizualnie obraz rzeczywistości, który niestety głównie opiera się na stereotypach. Reżyser wykonuje swoją pracę poprawnie, rozsiewając kilka różnych wątków, a Rob stanowi ich łącznik i trzon.

Rozczarowuje oczywistość i przewidywalność fabuły oraz nie do końca przekonujące portrety psychologiczne. Rob Cole jawi się jako średniowieczny superbohater, który przetrwa każdą burzę. To nieustraszony uzdrowiciel oraz kochanek. Jego mistrz, Ibn Sina, staje się chodzącą mądrością i oazą spokoju. Duży potencjał tkwił w postaci szacha (Olivier Martinez), jednak wielki władca dość szybko zostaje wepchnięty w ramy „tyrana” i nie może się z nich uwolnić.

Medicus jest filmem w pełni komercyjnym, który przyciąga przepychem i prostotą języka. Reżyser buduje napięcie i dostarcza pełnego wachlarza emocji: śmiejemy się i płaczemy, wzruszamy i cierpimy z Robem oraz Rebeccą. Niemcy oferują wszystko to, czego widz oczekuje od porywającego kina, lecz nie zostawiają żadnego pola do intelektualnej eksploracji.

0 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Film został nakręcony w okresie od czerwca do 28 września 2012 roku. zobacz więcej

Komentarze 2

Elizabeth_Linton 2016-05-11 7

Film z powieścią Gordona ma niewiele wspólnego, mimo to podoba mi się, szczególnie od strony wizualnej.

con_desiros 2014-05-02 4

Dostateczny ! – Przereklamowany !Obejrzeć da się ale szału nie ma !!!

Współtworzą