Wielki Mur 2016/I

The Great Wall

William uwięziony w Wielkim Murze dołącza do armii, która ma ocalić ludzkość przed krwiożerczymi bestiami.

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 3 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 19 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Matt Damon
jako William Garin
Tian Jing
jako Dowódca Lin Mei
Pedro Pascal
jako Pero Tovar
Andy Lau
jako Strateg Wang
Willem Dafoe
jako Ballard
Han Lu
jako Peng Yong
Hanyu Zhang
jako Gen. Shao
Kenny Lin
jako Dowódca Chen
Eddie Peng
jako Dowódca Wu
Huang Xuan
jako Dowódca Deng
Karry Wang
jako Cesarz
Numan Acar
jako Najid

Fabuła

Wielki Mur opowiada o doborowej grupie wojowników, walczącej za całą ludzkość na jednej z najbardziej znanych budowli świata. opis dystrybutora

Gatunek
Thriller, Fantasy, Akcja, Przygodowy

Szczegóły

Premiera
2017-01-13 (kino), 2016-12-16 (świat)
Dystrybutor
UIP - United International Pictures
Wytwórnia
Atlas Entertainment
Kava Productions
Legendary East zobacz więcej
Kraj produkcji
USA, Chiny, Australia, Hongkong, Kanada
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
103 minut
Budżet
150 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 8 wiadomości

Recenzje

Wielki Mur o mieszanka wybuchowa folkloru, klisz, schematów i nadmiaru efektów specjalnych. 3
  • 2017-01-16
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Biały człowiek przybył z odsieczą. Zaprawiony w boju, z wieloma pomysłami stanął do pomocy chińskiej armii, która na Wielkim Murze walczy z jaszczuropodobnymi stworami. Yimou Zhang czerpie z mitów wschodniej kultury, inspiruje się krążącymi legendami, ale wybujała wyobraźnia zostawia w tyle logikę, konsekwencje, umiar i przede wszystkim spójne opowiadanie. Wielki Mur to mieszanka wybuchowa folkloru, klisz, schematów i nadmiaru efektów specjalnych.

William Garin (Matt Damon) i Pero Tovar (Pedro Pascal) są przybyszami z zewnątrz. Z odległego Zachodu przywiodła ich misja odnalezienia słynnego prochu. Przemierzając Chiny, docierają w końcu do Wielkiego Muru, na którym stacjonuje oddział generała Shao. Żołnierze przygotowują się do obrony przed kolejną inwazją przedziwnych jaszczurek, które pojawią się w tym rejonie raz na 60 lat. Przybysze, początkowo uznani za szpiegów, odegrają znaczną rolę w walce z krwiożerczą armią potworów.

Patrząc na przygotowaną z rozmachem produkcję, chciałoby się zachwycić wizualną precyzją – nawet jeśli nie można już liczyć na fabularną lotność – i aktorską maestrią. Tymczasem Damon wygłasza drętwe dialogu, tonąc w nadmiarze efektów specjalnych. Choć konwencja kina fantasy pozwala na przerysowanie i umowność przedstawionego świata, nie sposób pozbyć się wrażenia niedopasowania efekciarskich rozwiązań i banalnego przesłania. Zhang puentuje widowiskową walkę podkreśleniem znaczenia zaufania i otwarcia na innych, co niestety trąci naiwnością rozumowania.

Wielki Mur rozczarowuje nudną opowieścią, z której przyjemność czerpią tylko azjatyccy aktorzy. Doskonale odnajdują się w konwencji i klimacie wielkiej tajemnicy. Jednak o wiele ciekawiej wypadała obrona muru w Grze o tron, gdzie fantastyczne wyobrażenia stawały się rzeczywistością i ucieleśnieniem największych lęków. Serial potrafił trzymać w napięciu, kiedy reżyser Powrotu do domu tonie w powinnościach hollywoodzkiego opowiadania.

Pradawne legendy mieszają się z chińskim folklorem, który zostaje wtłoczony w ramy amerykańskich schematów opowiadania. Fabularne rozwiązania ocierają się o śmieszność, a finalna walka z potworem przypomina groteskowe pojednanie i połączenie dwóch odmiennych światów. Wzajemna pomoc doprowadza do szczęśliwego zakończenia, tylko piękne widoki i radość zwycięstwa nie są w stanie zatrzeć złego wrażenia. Widowiskowa produkcja staje się niestrawna przez banalny miks źle zrealizowanych pomysłów.

0 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Alexander Skarsgard miał zagrać jedną z ról. Zastąpił go Benjamin Walker, który też później zrezygnował. zobacz więcej

Komentarze 8

i_darek1x 2017-03-19 7

Mi się podobał ! Interesujący scenariusz,świetne efekty i obsada która nie zawiodła ! Film ogląda się z zainteresowaniem od początku do końca ! Ja jestem na tak !!! ;)

Ikcolbaz 2019-01-14 6

Trochę się rozczarowałem. Mogło być ambitniej. Ale też nie najgorsze połączenie chińsko amerykańskie. Raczej lekka rozrywka bez wymagań i fajerwerków.

Khaosth 2017-12-09 7

Ładnie wykonany przygodowy blockbuster w odświeżających realiach. Plus ładna komandor w ładnej zbroi.

Camizi 2017-05-19 6

Nawet strawne kino rozrywkowe, choć nic poza tym. Film chciano wypromować Damonem w roli głównej, a okazało się to największą wadą tego widowiska. Najogólniej mówiąc – w orientalne fantasy niepotrzebnie wmieszano smród hamburgera, co kompletnie zarżnęło klimat. Ale mimo wszystko ogląda się całkiem nieźle. Tempo jest dobre, sceny efektowne (choć efekty miejscami kuleją), ot odmóżdżacz do piwka. Swoją drogą bungee jumping z włóczniami to chyba najgłupsza metoda walki, jaką widziałem od dawna.

Asmodeusz 2017-03-22 6

Pierwsza połowa filmu interesująca dalej niestety glupawe pomysły i przefantazjowane zakończenie matt tym razem nie pasuje do swojej roli

Współtworzą