Ten paradokument jest jednym wielkim wykładem na temat efektu cieplarnianego i globalnego ocieplenia klimatu na Ziemi. Al Gore, entuzjasta, naukowiec i zarazem kandydat na prezydenta USA przedstawia w nim, w sposób łopatologiczny i dla wszystkich zrozumiały a do tego bardzo interesująco wpływ człowieka, wpływ nauki i postępu technologicznego na matkę Ziemię. Wszystko to podpiera faktami, snując przed nami katastrofalne wizje. Stwierdza też, że wielkie korporacje nie interesuje nic poza zyskiem, że gotowe są na zniszczenie Ziemi i ludzi, którzy tak jak on próbują o tym problemie mówić.

Fakty dotyczące globalnego ocieplenia

CZYM JEST GLOBALNE OCIEPLENIE?

Globalne ocieplenie jest spowodowane uwalnianiem się dwutlenku węgla i innych zatrzymujących ciepło gazów w atmosferę ziemską. Gazy te działają jak gruby koc, zatrzymujący ciepło słoneczne i powodujący ocieplenie. Gazy te powstają na skutek spalania paliwa przez samochody i elektrownie, a także zmniejszającą się powierzchnię lasów i rolnictwo.

Naukowcy wpadli na trop globalnego ocieplenia studiując pozostałości z przeszłości w lodzie, osadach dna oceanicznego, a także w słojach pni drzew.

Globalne ocieplenie jest problemem dla cywilizacji powoduje bowiem poważne sztormy i susze, topnienie lodowców, podnoszenie się poziomu wód w morzach i oceanach, zmianę wzorców pogodowych, rozprzestrzenianie się chorób.

Pojazdy i spalające węgiel elektrownie są dwoma największymi źródłami dwutlenku węgla w Stanach Zjednoczonych. Poważnym źródłem zwiększania się ilości tego gazu w atmosferze jest także wycinanie lasów.

Naukowcy twierdzą, że jeśli nie ograniczymy emisji dwutlenku węgla, średnia temperatura może do końca stulecia wzrosnąć od 3 do 9 stopni.

ZADZIWIAJĄCE STATYSTYKI DOTYCZĄCE GLOBALNEGO OCIEPLENIA

Ostatnie dane pochodzące z lodowców Antarktyki dowodzą, że koncentracja dwutlenku węgla jest tam teraz wyższa niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 650 000 lat.

Rok 2005 był najgorętszym rokiem od czasów, kiedy zaczęto mierzyć temperaturę atmosfery. Ostatnie dziesięć najgorętszych lat, to lata począwszy od 1990 roku. Latem 2005 roku przekroczone zostały rekordy ciepła w setkach amerykańskich miast.

W ciągu ostatnich 50 lat, średnia światowa temperatura rosła w najszybszym tempie, jakie odnotowano w historii.

W 2003 roku, fale ciepła spowodowały śmierć ponad 30 000 osób w Europie i 1 500 w Indiach.

Od 1978 roku, powierzchnia lodu arktycznego zmniejsza się o 9% co dziesięć lat.

Po raz pierwszy zauważono mewy na Biegunie Północnym w roku 2000.

Śniegi Kilimandżaro, przy obecnym tempie topnienia mogą zniknąć zupełnie do 2020 roku.

PRZEWIDYWANE SKUTKI WZROSTU TEMPERATURY

Przewiduje się, że globalne ocieplenie zwiększy intensywność występowania huraganów. W ciągu ostatnich kilku dekad, występowanie huraganów kategorii 4 i 5 prawie się podwoiło. Ponieważ woda w oceanach staje się coraz cieplejsza, tropikalne sztormy mogą pobierać więcej energii i stawać się dużo mocniejsze.

Zwiększy się także liczba poważnych sztormów powodujących zalanie poszczególnych obszarów, a także liczba suszy i pożarów lasów.

Niżej położone wyspy na skutek podnoszenia się poziomu morza nie będą mogły być dłużej zamieszkiwane.

Lasy, farmy i miasta będą musiały borykać się z nowymi szkodnikami i liczniejszymi chorobami przenoszonymi przez komary.

Zakłócenie środowiska naturalnego raf koralowych czy alpejskich łąk, może spowodować, że wiele gatunków roślin i zwierząt wyginie.

CO MOŻNA ZROBIĆ?

Częściowym rozwiązaniem problemu może być zwiększenie wydajności źródeł energii, ochrona przyrody, odnawialne źródła energii czy nowa polityka poszczególnych państw. Technologia, która mogłaby odwrócić skutki globalnego ocieplenia już istnieje. Należy podjąć natychmiastowe kroki, aby konstruować mniej zanieczyszczające powietrze pojazdy, produkować bardziej wydajne urządzenia elektryczne i oszczędzać energię w skali międzynarodowej.

Każda osoba może mieć wpływ na ograniczenie skutków ocieplenia emitując mniej gazów cieplarnianych.

Duże korporacje już szukają sposobów na zmniejszenie emisji gazów i jednoczesne zaoszczędzenie pieniędzy - istnieje jednak spora możliwość co do większej liczby innowacji.

Kluczem do kontroli globalnego ocieplenia może być rozwój nowych technologii związanych z czystą energią - elektrownie wiatrowe i słoneczne, hybrydowe silniki elektryczne, i inne alternatywne źródła energii.

ABY DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ LUB PODJĄĆ DZIAŁANIE:

www.climatecrisis.net

Problemy związane z globalnym ociepleniem

Ważnym elementem prezentacji Ala Gore dotyczącej globalnego ocieplenia oraz filmu NIEWYGODNA PRAWDA jest kilka szokujących obrazów: zdjęcia Kilimandżaro i innych szczytów w Himalajach, które pokazują, że największe lodowce na ziemi topią się w dramatycznym tempie. Takie zjawiska mają także miejsce bliżej nas: Gore informuje, że w samych Stanach Zjednoczonych, w Narodowym Parku Lodowcowym pozostało alarmująco mało lodowców.

Jeśli wcześniej mogło nam się wydawać, że zmiany w przyrodzie zachodzą zbyt wolno, żeby je zauważyć, lub, że ziemia jest zbyt rozległa, a jej naturalne siły zbyt potężne, abyśmy mogli poczynić jakiś uszczerbek na jej kondycji - wiemy teraz, jak bardzo się myliliśmy. Gore jasno nam uświadamia, że ziemia zmienia się teraz dosłownie z minuty na minutę i przedstawia kolejne niepodważalne dowody.

Dziesięć najgorętszych lat wystąpiło w ciągu ostatnich 14 lat. Woda w oceanach gwałtownie się ociepla, przyczyniając się do coraz bardziej niebezpiecznych tropikalnych burz i huraganów, takich jak huragan Katrina czy inne niemniej groźne, jakie wystąpiły w ostatnim okresie. Zmieniające się pory deszczowe powodują powodzie i susze, a wyższe temperatury są odpowiedzialne za rozprzestrzeniające się epidemie. Także związane z temperaturą zmiany w ich naturalnym środowisku mogą prowadzić do wyginięcia najbardziej majestatycznych gatunków dzikich zwierząt. Chodzi tu między innymi o niedźwiedzie polarne, które po raz pierwszy w historii, jak raportuje Gore, toną w desperackim poszukiwaniu dryfujących kawałków lodu, na których mogłyby polować.

Mimo tych wszystkich potwierdzonych naukowo informacji, Gore przerażony jest tym, iż ciągle zbyt wielu Amerykanów i ich przywódców nie wierzy w globalne ocieplenie. Przytacza tutaj liczne statystyki: podczas, gdy ostatnie badanie (Science Magazine, grudzień 2004) dotyczące zmian klimatycznych pokazało, że 928 pism wsparło globalne ocieplenie, podobne informacje dotyczące mass mediów, pokazują, że 53% z nich sugeruje, że problem globalnego ocieplenia pozostaje nie potwierdzony. Innymi słowami, okazuje się, że informacje, jakie są przekazywane ludziom nie są zgodne z faktami.

Gore uważa, że naszym największym problemem jest błędne przekonanie - a największym błędnym przekonaniem jest takie, że jeśli nasza planeta jest w olbrzymim niebezpieczeństwie nic nie możemy w związku z tym zrobić. Nie mając zamiaru poddać się bez pełnej pasji walki, Gore wskazuje na to, że Amerykanie poradzili sobie z wieloma rodzajami przytłaczających problemów - od zniesienie niewolnictwa, poprzez lądowanie człowieka na księżycu czy powstrzymanie powiększania się dziury ozonowej - i wierzy, że globalne ocieplenie powinno dołączyć do chlubnej tradycji zajmowania się pozornie wydawałoby się niemożliwymi do zwalczenia problemami.

Sukces można jednak odnieść tylko wtedy, kiedy Amerykanie zjednoczą się w walce z tym problemem, troszcząc się o problem środowiska w codziennym życiu i wywierając nacisk na polityków, aby ci starali się robić więcej w tym celu. Al Gore wierzy, że pewne zmiany już zachodzą. Widzi organizujących się obywateli różnych stanów i należących do różnych partii politycznych. Zarówno Gore, jak i autorzy filmu mają nadzieję, że NIEWYGODNA PRAWDA będzie swego rodzaju inspirującym katalizatorem.

Sylwetka Ala Gore

Były Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, Al Gore jest Prezesem mającej siedzibę w Londynie firmy Generation Investment Management, która skupia swoje działania na nowym podejściu do zrównoważonego inwestowania. Pełni także funkcję Prezesa Current TV, niezależnej telewizji kablowej i satelitarnej przeznaczonej dla młodych ludzi i opierającej swój program na tworzonych przez widzów treściach i dziennikarstwie. Al Gore jest członkiem Rady Nadzorczej Apple Computer, Inc. oraz doradcą Google, Inc. Wykłada także gościnnie na Uniwersytecie Stanowym w Murfreesboro, Tennessee.

Al Gore został wybrany do Izby Reprezentantów w 1976 roku i pełnił tę funkcję przez cztery kadencje. W latach 1984 i 1990 został wybierany do Senatu, a 20 stycznia 1993 roku został 45. Wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych. W trakcie trwania jego administracji, Al Gore było czołowym członkiem zespołu ds. ekonomicznych Prezydenta Clintona. Pełnił funkcje członka Gabinetu, członka Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Al Gore za czasów administracji Prezydenta Billa Clintona czynił liczne wysiłki, aby chronić naturalne środowisko - wydał między innymi bestseller na ten właśnie temat Earth in the Balance: Ecology and the Human Spirit (1992).

Al Gore i jego żona Tipper rezydują w Nashville, Tennessee.

Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…