Niewygodna prawda 7.3

Film jest wykładem na temat katastrofy ekologicznej naszej planety. Prowadzi go Al Gore. Obraz ukazuje dramatyczną sytuację efektu cieplarnianego na naszej Ziemi. Al Gore uważa jednak, że istnieje możliwość ocalenia naszej planety, i że możemy zapobiec jeszcze katastrofie.

Recenzje

Czy ludzie szkodzą matce Ziemi? Obejrzyj i się przekonaj. 9
  • 2007-03-18
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Z obejrzanych przeze mnie zapowiedzi filmu wynikało, iż będzie to film dokumentalny. Dokument o matce Ziemi, o pogodzie, w którym narratorem jest Al Gore - kandydat na prezydenta USA, który przegrał wybory z Georgem Bushem. Nastawiłem się więc, iż będzie to coś, co dotyczy USA i w dodatku nudne. I to był mój błąd.

Już po pierwszych minutach filmu zorientowałem się, że coś jest nie tak jak sobie wyobrażałem. Film jest zrobiony po mistrzowsku. Problem, stanowiący esencję i oś filmu, jest przedstawiony bardzo atrakcyjnie i dość łopatologicznie, by każdy mógł go zrozumieć. A problem ten dotyczy nas wszystkich, wszystkich ludzi zamieszkujących dom zwany Ziemią. I jest to dość brutalna rzeczywistość, w której narrator ujawnia, jak jesteśmy manipulowani, jak zastraszani, a wszystko to w imię zysku wielkich korporacji.

Wplecione w treść filmu wspomnienia Ala Gore z dzieciństwa a potem z jego prywatnego życia dodają uroku filmowi. A także wyjaśniają, czemu zajął się tym problemem. Ten paradokument ogląda się naprawdę jak niezły thriller. Nie należy tylko zapominać, że nie jest to fikcja, tylko prawda. Niewygodna prawda-jak mówi nam tytuł filmu.

Polecam szczerze obejrzeć ten film wszystkim, nie tylko ekologom, tak walczącym o Dolinę Rospudy. To, o czym mówi ten film zawiera dużo ważniejsze przesłanie i dotyczy wszystkich ludzi na Ziemi. Do strony audiowizualnej filmu nie mam żadnych zastrzeżeń. Al Gore zaś jawi nam się jako naprawdę niezłej klasy pedagog, lub jak dosadniej ująć właśnie ekolog, z tym że ekolog całej planety. Po obejrzeniu filmu w domu u mnie rozgorzała dyskusja. Dyskusja właśnie o tym, o czym był film. Stwierdzam więc, że film wywołuje takie reakcje wśród widzów, jakie były zamierzone. Warto się zastanowić nad tym wszystkim, warto również zacząć coś robić w tym kierunku. I żeby było jasne-film ten mówi o tym, że KAŻDY Z NAS może wnieść swój wkład w dobro planety. A co i jak to już sami zobaczycie oglądając ten film, czego życzy wam naprawdę pilatom. Polecam.

5 z 8 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie