Po raz pierwszy spotkali się prawie dwadzieścia lat temu przed wschodem słońca w pociągu do Wiednia. Spędzili ze sobą noc, by rozstać się i znów na siebie trafić po dziewięciu latach przed zachodem słońca w Paryżu. Od tamtego lata minęło kolejnych dziewięć lat. Gdzie są teraz? Czy uczucie, które ich połączyło przetrwało do dziś?
Fan seriali i amerykańskiego kina niezależnego.

Tak się powinno kręcić sequele 9

Po kolejnej 9-letniej przerwie Richard Linklater znowu powraca do relacji Jesse'ego i Celine. Przed północą to jednak nieco zmodyfikowany format. Tym razem główni bohaterowie nie spotykają się przelotnie i pozornie nie ogranicza ich przemijający czas. Są ze sobą w związku od kilku dobrych lat, wychowują dwie córki i obecnie spędzają ostatnie dni wakacji na Grecji. Przyjaciele, z którymi wspólnie odpoczywają, postanawiają wynająć im pokój w hotelu oraz zaopiekować się dziećmi, aby Jesse i Celine mogli pobyć w tę noc tylko we dwoje.

Przed północą (2013) - Ariane Labed

Film można podzielić na trzy części. Pierwsza to kiedy głównie bohaterowie wracają z lotniska, na które podrzucili nastoletniego syna Jesse'ego z rozpadłego małżeństwa. Celine wysłuchuje w samochodzie żalów swojego partnera, który nie może pogodzić się z tym, że tak rzadko widuje syna. Gdy rozmowa powoli przeistacza się w kłótnię, para szybko zmienia temat. Widz otrzymuje sygnał, że pomiędzy dwojgiem zakochanych ludzi istnieje pewien skrywany konflikt.

W drugiej części Jesse i Celine spożywają posiłek wraz ze swoimi przyjaciółmi. Jest to dobra okazja dla osób, które nie miały styczności z poprzednimi filmami trylogii "Przed...". Można zapoznać się tutaj ze skróconą wersją rodzenia się miłości pomiędzy dwojgiem bohaterów. Przy stole pada także wiele słów odnośnie idealnej wizji związku pomiędzy kobietą a mężczyzną, zarówno z ust przedstawicieli młodego pokolenia, jak również starszych ludzi, którzy przygotowują się do zejścia z tego świata.

Przed północą (2013) - Ethan Hawke

Ostatnia część rozpoczyna się, gdy Jesse i Celine wyruszają do pokoju hotelowego. Prowadzona po drodze rozmowa jest tym, czym raczyły nas poprzednie filmy - okraszone bystrym żartem intelektualne konwersacje o mniej lub bardziej ważnych sprawach. Szybko dowiadujemy się, że para miała okazję tak spokojnie we dwoje porozmawiać przed narodzinami córek. Jak widać, obojgu tego bardzo brakowało. Ta część filmu jest zapełniona sentymentem, ale do pewnego momentu... Nieroztropnym byłoby, gdybym coś jeszcze tutaj zdradził.

Siłą nowego filmu Linklatera jest to, co poprzednich części cyklu: bystre, często żartobliwe, dialogi, długie ujęcia i sceneria, która doskonale odzwierciedla stan emocjonalny głównych postaci - widzimy ich szczęśliwych w pięknych plenerach; natomiast w zamkniętej przestrzeni dochodzi między nimi do spięć. Dlatego wybranie Grecji, symbolu współczesnego kryzysu, jako miejsca osadzenia historii wydaje się być naturalną decyzją. Jesse i Celine, tak samo jak ten piękny kraj, raczą nas urokliwymi widokówkami, które kryją coraz bardziej narastający problem. Jak go rozwiążą? Mam nadzieję, że pojawi się czwarta część przygód tej dwójki osób, która nas zapozna z tym kolejnym etapem ludzkiej miłości. Ethan Hawke i Julie Delpy są tak naturalni w swoich rolach, że można ich oglądać bez końca.

Przed północą (2013) - Julie Delpy

Przed północą to słodko-gorzki podgląd związków damsko-męskich. Jednak w przeciwieństwie do poprzednich części cyklu nowy film Richarda Linklatera skupia się na zupełnie innych aspektach. Głównym pytaniem już nie jest: "Co ludzi do siebie zbliża?", lecz "Co sprawia, że ludzie ciągle przy sobie trwają?". W Przed północą nie poznamy na to klarownej odpowiedzi, ale reżyser sprowokuje nas do myślenia. Czy miłość nie przemija? Czy można, niezależnie od lat stażu, dalej okazywać uczucia drugiej osobie z taką pasją jak na początku związku?

2 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 4

karojuu 9

Świetnie przedstawiono wzmocnienie niektórych cech charakteru bohaterów wraz z ich wiekiem.Ta odwrotnie proporcjonalna wizja romantyzmu u kobiet i mężczyzn..;>

Justyna007 6

[6/10] Może być – Cały film to około 6 dialogów baaardzo długich. Scenarzysta musiał być w długim związku bo dobrze przedstawił relacje damsko-męskie.

con_desiros 4

Dostateczny! – Gatka szmatka i nic po za tym … Mieli się tego tam tego ale wystarczyło im ble,bla,ble …
Ogólnie nic ciekawego ! Może jak by tak sobie po drinkowali byli by bardziej wiarygodni …
Ethan Hawke i Julie Delpy jak stare małżeństwo … nuda !

Quagmire 8

8/10 – Kolejny etap związku, życia człowieka i fascynacji przemijaniem w wykonaniu Richarda Linklatera. Świetnie napisane, fenomenalnie zagrane pierwsze i ostatnie 20-30 minut, reszta a szczególnie sceny z Grekami to taki trochę zapychacz obniżający poziom filmu. Bardzo dobry, wspinający się z niezwykłym luzem na szczyty swoich aktorskich możliwości Ethan Hawke i nieco słabsza, jakby lekko zmanierowana Julie Delpy (ale w sumie taką ma postać).

Proszę czekać…