Piąta władza 2013

The Fifth Estate

Julian Assange (Cumberbatch) i Daniel Domscheit-Berg (Brühl) rozpoczynają działalność w internetowym podziemiu jako obserwatorzy światowego establishmentu. Projektują serwis, który umożliwia użytkownikom publikację ściśle tajnych danych, rzucając światło na pilnie strzeżone tajemnice rządów i międzynarodowych korporacji. W… zobacz więcej

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 31 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Benedict Cumberbatch
jako Julian Assange
Daniel Brühl
jako Daniel Domcheit-Berg
Anthony Mackie
jako Sam Coulson
David Thewlis
jako Nick Davies
Alicia Vikander
jako Anke Domscheit
Stanley Tucci
jako James Boswell
Laura Linney
jako Sarah Shaw
Dan Stevens
jako Ian Katz
Carice van Houten
jako Birgitta Jonsdottir
Egill Helgason
jako On sam
Ahmad Zarabi
jako Hinduski dziennikarz
Moritz Bleibtreu
jako Marcus

Fabuła

Julian Assange (Cumberbatch) i Daniel Domscheit-Berg (Brühl) rozpoczynają działalność w internetowym podziemiu jako obserwatorzy światowego establishmentu. Projektują serwis, który umożliwia użytkownikom publikację ściśle tajnych danych, rzucając światło na pilnie strzeżone tajemnice rządów i międzynarodowych korporacji. W krótkim czasie ujawniają więcej szokujących faktów, niż tradycyjne media w ciągu wielu lat. Sytuacja zagęszcza się, gdy Assange i Berg zyskują dostęp do największego zbioru tajnych informacji w historii USA. Stają się najbardziej poszukiwanymi ludźmi na Ziemi. Rozpoczyna się dramatyczna walka i rodzi się jeden z największych dylematów naszych czasów. Jakie konsekwencje niesie za sobą utrzymywanie tajemnic w wolnym społeczeństwie ery Google, i jaką cenę płacimy za ich ujawnienie? opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Biograficzny, Thriller
Słowa kluczowe
dziennikarstwo, internet, wikileaks, nawiązanie do oscara wilde'a

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2013-10-25 (kino), 2013-09-05 (świat), 2014-02-20 (dvd)
Dystrybutor
Forum Film Poland
Wytwórnia
DreamWorks SKG (również) (sponsoring)
Participant Media (współpraca produkcyjna) (sponsoring)
Reliance Entertainment zobacz więcej
Kraj produkcji
USA, Belgia
Inne tytuły
The Boy Who Kicked the Hornet's Nest (USA) (tytuł roboczy)
Untitled WikiLeaks/DreamWorks Project (tytuł niezdefiniowany)
The Man Who Sold the World (USA) (tytuł roboczy)
Czas trwania
128 minut
Budżet
28 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 4 wiadomości

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

James McAvoy miał wcielić się w postać Daniela Domcheita-Berga, jednak musiał zrezygnować z projektu ze względu na konflikt z filmem X-Men: Days of Future Past. Zastąpił go Daniel Brühl. zobacz więcej

Komentarze 2

con_desiros 2014-02-03 3

Kiepski ! – Już tyle było gatki na ten temat że film jest mało interesujący ! Punkt widzenia od punktu siedzenia !Najbardziej zainteresowanymi filmem chyba są ci o których jest mowa ! Czyli nie ja !

Mis_Koralgol con_desiros 2014-08-10 8

A mi się podobał. Cumberbach świetnie zagrał według mnie, bo o ile nie śledzę mocno newsów/poczynań WikiLeaks to jednak tyle co widziałem Julian Assange-a to świetnie był oddany.

Tak jak pisałem – nie śledziłem co tam się działo, książek nie czytałem – film fajnie przedstawia jakiś punk widzenia. Na pewno znajdą się tacy którym ten punk się nie spodoba i ich święte prawo do tego. :)

Oprócz tego podobały mi się:
- to że to nie Assange "opowiada" a bardziej o nim opowiadają, jakkolwiek nie całkiem przychylnie (nobody’s perfect). Trochę może zmniejsza stronniczość (w porównaniu gdyby to była ekranizacja książki Assangea). Chociaż oczywiście, że oparte na personalnej opnie (AFAIK) będzie subiektywne – nie ma wyjście.
- Fajnie, że pokazane są nie do końca w czerni i bieli wszystkie "strony konfliktu" – rządy, stara prasa, "whistleblowers" no i ekipa WikiLeaks. Nikt nie jest do końca czysty, ale też nie ma (IMHO) całkiem "czarnych kapeluszów" – najwyżej ciemno-szare ;)
- Kolejną rzeczą (chociaż to może być użyte jako negatyw) to momentami szaleńcze tempo filmu – często musiałem cofać i zatrzymywać, żeby wszystko złapać (nie tyle wątki, ale niuansiki). Tempo oczywiście nie jest ciągle takie, ale kiedy zaczyna się dziać to tempo jest … no na skale dzisiejszych internetowych mediów :) Przypomina nam jak szybko dziś świat się kręci (a ponoć Ziemia zwalnia :P )

Suma summarum – przyjemnie się trochę zaznajomić z tematem, parę eventów, miejsc czy twarzy rozpoznać (ale to akurat tylko moje i pierdoły). Dałem 8/10, chociaż może i tylko 7 jest wart :? Ale 6 czy 5,9 to na pewno nie. Chociaż film pewno nie dla każdego, a szkoda.

Współtworzą