Gdzie jest Dory? 2016

Finding Dory

Dory pomimo problemów z pamięcią, wraz z grupą swoich wiernych przyjaciół postanawia odnaleźć rodzinę.

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 8 zwiastunów

Zdjęcia Zobacz wszystkie 19 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Ellen DeGeneres
jako Dory
Albert Brooks
jako Marlin
Diane Keaton
jako Jenny
Eugene Levy
jako Charlie
Ty Burrell
jako Bailey
Willem Dafoe
jako Gill
Vicki Lewis
jako Deb
Ed O'Neill
jako Hank
Kaitlin Olson
jako Destiny
Hayden Rolence
jako Nemo
Sloane Murray
jako Młoda Dory
Idris Elba
jako Fluke

Fabuła

Gdy cierpiąca na zanik pamięci krótkotrwałej rybka Dory nagle przypomina sobie, że ma rodzinę, która być może jej szuka, wraz z Marlinem i Nemo wyrusza w niesamowitą podróż, by odnaleźć bliskich… Z pomocą przyjdą jej również zrzędliwa ośmiornica Hank, wątpiący w swoje zdolności echolokacyjne waleń biały Bailey oraz krótkowzroczny rekin wielorybi imieniem Nadzieja! opis dystrybutora

Gatunek
Animowany, Familijny, Komedia, Przygodowy
Słowa kluczowe
przyjaciel, ryba, rekin, ośmiornica zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2016-06-17 (kino), 2016-06-08 (świat), 2016-11-23 (dvd)
Dystrybutor
Disney
Wytwórnia
Pixar Animation Studios
Walt Disney Pictures
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Finding Nemo 2 (USA) (tytuł roboczy)
Untitled Pixar Animation Project (tytuł niezdefiniowany)
Czas trwania
103 minut
Budżet
200 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 23 wiadomości

Recenzje

Gdzie jest Dory? jest jak główna bohaterka – gna do przodu, czasami się potyka, ale nie przejmuje się przeciwnościami. Rozczula niczym urocze, przytulające się wydry i koi jak głos Krystyny Czubówny 7
  • 2016-06-20
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Gdzie jest Dory? jest jak dobry przyjaciel. Znacie go dobrze. Wiecie, czego się po nim spodziewać, a mimo wszystko zaskakuje, rozśmiesza i intryguje. To film przygoda, który nie upada na kolana przed pierwowzorem. Choć momentami ugina się pod legendą Nemo, wciąż zostaje fenomenalną animacją Pixara i nikt nie odbierze mu siły czarowania i rozbawiania. Andrew Stanton sprawdza się w kinie familijnym i po raz kolejny udowodnił, że jest w dobrej formie.

Dory, Marlin i Nemo po ostatniej przygodzie zwolnili nieco tempa i prowadzą stabilne życie wśród przyjaciół. Niestety względny spokój nie może trwać zbyt długo, a Dory ożywiona przebłyskami pamięci i wspomnieniami z dzieciństwa, postanawia odnaleźć swoją rodzinę. Rybia ferajna wyrusza do Kalifornii i dopiero wtedy rozpoczyna się prawdziwa walka o przetrwanie. Stanton mnoży komplikacje, zalewa rybki wodą, aby po chwili dość brutalnie wyrwać je na powierzchnię. Gwarantuje im zawirowania i komplikacje, ale pozostaje wierny równowadze między śmiechem i grozą, porażką i sukcesem.

Gdzie jest Dory? eksponuje wątek poszukiwania do upadłego. Dory szuka swoich rodziców, a przy okazji odkrywa karty przeszłości oraz miejsce swojego pochodzenia (mała Dory jest przeuroczą rybką o ogromnych oczach, która roztapia serca). Marlin z Nemo szukają Dory, a nowy bohater, Hank pragnie odnaleźć zapomnienie i spokój. Dla każdego szczęście oznacza coś innego, choć wspólnie walczą o osiągnięcie celu. Stanton zaprzęga mechanizmy heist movie, planuje i skrupulatnie wypełnia swoje założenia, chociaż momentami zbyt mocno przywiązuje się do swoich pomysłów. Zafascynowany rozwiązaniami powtarza je wielokrotnie, sprawiając, że tracą na sile i oryginalności. Poszukiwania Dory stają się zabawą w kotka i myszkę. Bohaterowie znajdują się w Wielkim Oceanarium w Kalifornii, po którym wirtualnie, swym głosem, oprowadza Krystyna Czubówna i z pomocą napotkanych mieszkańców przemieszczają się z ekspozycji na ekspozycję. Mijają się przy tym nieustannie i gubią ścieżki, co, na szczęście, dzięki komediowemu sznytowi nie nuży. Dialogi stają się świetną rozrywką, pełną zniuansowanego humoru, nie tylko sytuacyjnego.

Film twórców Gdzie jest Nemo? nie jest wolny od wad. Szczególnie w powtarzaniu sprawdzonych rozwiązań. Mimo wszystko całość zyskuje dzięki fantastycznym bohaterom. Stanton ponownie opowiada o przyjaźni, zaufaniu i wzajemnej pomocy. Podkreśla, że w grupie można osiągnąć o wiele więcej niż samodzielnie. W kulturze indywidualistycznej pokazuje, że siła tkwi w rodzinie i znajomych, a na każdy sukces składa się wiele czynników, dzięki czemu film staje się nie tylko rozrywką, ale ciekawą lekcją dla najmłodszych. Dory jest pełnokrwistą, kobiecą bohaterką, która niczego się nie boi. Choć można jej zarzucić naiwność i ułomność przez brak pamięci krótkotrwałej, wciąż pozostaje wyjątkowo zaradna i odważna w stawianiu czoła przeciwnościom. Gdzie jest Dory? jest jak główna bohaterka – gna do przodu, czasami się potyka, ale nie przejmuje się przeciwnościami. Rozczula niczym urocze, przytulające się wydry, koi jak głos Krystyny Czubówny i zaskakuje jak nieprzewidywalna ośmiornica Hank. Prawdziwa morska przygoda z ciepłymi (za)wirowaniami.

0 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Ten film miał pierwotnie ukazać się w dniu 25 listopada 2015 roku. Jednakże Dobry dinozaur Pixar (2015) został przesunięty na ten dzień, a premierę tego filmu przeniesiono na inny termin. zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 3

i_darek1x 2016-10-29 6

Animacja jest świetna ! Dory pomimo słabej pamięci dobrze sobie radzi ! A Krystyna Czubówna ze swoim głosem jest niezastąpiona ! A tak po za tym to sympatyczna bajeczka !

Garret_Reza_fdb 2016-12-21 6

http://garretreza.pl/krotko-20 16/ Jak na produkcję, która nie ma powodu by istnieć, jest całkiem przyjemna.

Camizi 2016-10-30 7

Trochę powtórka z rozrywki, ale mimo wszystko dobra bajka. Fajnie, że fabułę oparto o najsympatyczniejszą postać z Gdzie jest Nemo?. Głosu Dory w wersji polskiej ponownie użyczyła Trzepiecińska i znowu wyszło świetnie. Przygoda tytułowej rybki jest całkiem zabawna, ale i momentami wzrusza. Zaskakująco rzadko zwraca się uwagę na fakt, że obie części (ale przede wszystkim sequel) na swój wesoły sposób podejmują kwestie niepełnosprawności, co w animacjach nie jest zbyt częste. Może i do zachwytu mi daleko, ale mimo wszystko polecam.

Współtworzą