Plac Zbawiciela 2006

Z pozoru zwyczajna rodzina… Mąż żona, dzieci i teściowa - w mieszkaniu z oknami wychodzącymi na słoneczny Plac Zbawiciela - ludzie tacy, jak my i ich prawdziwa historia, w której złośliwość losu splata się z przypadkami i chybionymi intencjami i kruchą naturą człowieka. Przejmujący obraz ludzkich pragnień, marzeń,… zobacz więcej

Reżyseria
,
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,
Jowita Budnik
jako Beata Zielińska
Arkadiusz Janiczek
jako Bartek Zieliński, mąż Beaty
Ewa Wencel
jako Teresa Zielińska, matka Bartka
Dawid Gudejko
jako Dawid Zieliński, syn Beaty i Bartka
Natan Gudejko
jako Adrian Zieliński, syn Beaty i Bartka
Beata Tyszkiewicz
jako Ona sama, aktorka w ogródku na Placu Zbawiciela
Beata Fudalej
jako Edyta, sąsiadka Zielińskich
Małgorzata Rudzka
jako Ola, kochanka Bartka
Zina Kerste
jako Hania, przyjaciółka Beaty
Aleksander Mikołajczak
jako Andrzej, przyjaciel Teresy
Zuzanna Lipiec
jako Irena, siostra Beaty
Krzysztof Bochenek
jako Wiktor, szwagier Beaty

Z pozoru zwyczajna rodzina… Mąż żona, dzieci i teściowa - w mieszkaniu z oknami wychodzącymi na słoneczny Plac Zbawiciela - ludzie tacy, jak my i ich prawdziwa historia, w której złośliwość losu splata się z przypadkami i chybionymi intencjami i kruchą naturą człowieka. Przejmujący obraz ludzkich pragnień, marzeń, opowieść o człowieku, jego samotności pośród innych i potrzebie bliskości. To także opowieść o miłości we wszystkich jej przejawach. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat
Słowa kluczowe
przemoc, zdrada, miłość, samobójstwo zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
2006-07-29 (kino), 2007-07-03 (świat), 2007-01-25 (dvd)
Dystrybutor
Best Film
Wytwórnia
Studio Filmowe Zebra
Telewizja Polska
Canal+ Polska zobacz więcej
Kraj produkcji
Polska
Inne tytuły
Saviour Square (tytuł międzynarodowy)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
94 minut
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Grzegorz Drąg użytkownik
  • 10

"Plac Zbawiciela" to film z pogranicza kina obyczajowego i dokumentu. Dlaczego? Taka historia może rozegrać się gdzieś obok nas i to niejednokrotnie. przeczytaj recenzję

m. użytkownik
  • 8

Historia tak blisko, że nie da się być wobec niej obojętnym przeczytaj recenzję

Czy wiesz, że? dodaj informacje
Pressbook

Możliwe spoilery Twórcy — Joanna Kos-Krauze - reżyseria, scenariusz Urodzona w 1972 roku w Olsztynie; Studiowała polonistykę i hebraistykę. Pracowała jako scenarzystka i reżyserka przy programach telewizyjnych (dla 2 TVP, TVN, Endemol Neovision). Autorka filmów dokumentalnych i reklamowych. Współpracowała z K. Krauze przy filmie Mój Nikifor jako współautorka scenariusza i drugi reżyser. ... zobacz więcej

Komentarze do filmu 14
bizarre 8

Ciężko napisać o tym filmie coś konstruktywnego, bo wywiera bardzo duże wrażenie. Moim najpoważniejszym (i póki co właściwie jedynym) zarzutem jest przesadzenie z dramatem. Pech spotyka bohaterów gdzie tylko to możliwe, wszystkie ich decyzje i zachowania okazują się być złe, przez co w scenariuszu nie ma choćby cienia nadziei i już tylko biernie możemy obserwować kolejne bardzo bolesne wydarzenia.
Wielkim plusem jest aktorskie trio w rolach głównych. Wencel, Janiczek i Budnik to zdecydowanie aktorzy "niecharakterystyczni", zwykle przypadały im role drugo- a nawet trzecioplanowe, tu jednak sprawdzili się idealnie i rewelacyjnie odegrali (z pozoru) typową polską rodzinę.
To co jeszcze w "Placu Zbawiciela" jest genialne to zmiany w tym jak postrzegamy członków rodziny na przestrzeni filmu. Na początku mamy powody by sympatyzować z każdym z nich (i to z różnych powodów). Później coraz bardziej okazuje się, że każdy z nich jest zupełnie inny niż myśleliśmy i zaczynają nas irytować (z czasem też przerażać). Co więcej jesteśmy w stanie znaleźć racjonalne przyczyny (najczęściej siedzące w zachowaniu pozostałych członków rodziny) tego co robią.
Pierwsza część filmu jest bardzo realistyczna, niesłychanie naturalistyczna, jednak w dalszej części zabrakło mi choćby momentu oddechu, jakiegoś minimalnego zróżnicowania nastroju. Jednak jednoo jest pewne – Krauze (wraz z żoną) jak nikt w Polsce potrafił konstruować dramaty.

PS Film dostępny jest na VOD za darmo.

Krzyk_Sowy 10

Wstrząsający…

Justyna007 8

[8/10] Bardzo dobry – Polska rzeczywistość…

justangel 8

wreszcie dobre polskie kino – Jest to film naprawdę ciężki, który trudno się ogląda, bo podobna historia może się zdarzyć każdemu z nas, a szczególnie teraz w okresie kryzysu. Film o rzeczy bardzo przyziemnej: o pieniądzach, i o tym co może się zdarzyć, gdy oszczędności całego życia przepadają, bo ktoś (w tym przypadku developer) zbankrutował. Film o przegranych marzeniach, straconej nadziei.
Pieniądze szczęścia może i nie dają, ale gdy ich nie ma tym o szczęście trudniej.

Ramonesss 10

10 – chyba najlepszy polski film jaki widzialam.
bardzo naturalistyczny.
trzymal w napieciu bardziej niz niejeden dreszczowiec.

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

Lewis
160 punktów
tompawel
145 punktów
nathalie
75 punktów
Hsi_Nao
19 punktów
leprechan
12 punktów
anika1983
11 punktów
jacks
10 punktów
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dzwiękowa

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…