Ruchome słowa 2003

Um Filme Falado

Rosa Maria (Leonor Silveira), wykładowca historii na lizbońskim uniwersytecie wyrusza wraz z ośmioletnią córką, Marią Joaną (Filipa de Almeida) w rejs z Lizbony do Bombaju, gdzie oczekuje na nie mąż i ojciec, pilot samolotów pasażerskich. Bohaterka korzysta ze sposobności odwiedzenia najważniejszych dla rozwoju zachodniej… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Obsada Zobacz pełną obsadę

Júlia Buisel
jako Przyjaciółka Delfiny
Ilias Logothetis
jako Prawosławny ksiądz
François Da Silva
jako Klient Pescadora
Nikos Hatzopoulos
jako Ojciec Ortodoxo
John Malkovich
jako John Walesa
Antonio Ferraiolo
jako Cicerone Pompeia
Irene Papas
jako Helena
Alparslan Salt
jako Cicerone Museu de Santa Sophia
Ricardo Trepa
jako Urzędnik
Stefania Sandrelli
jako Francesca
David Cardoso
jako Urzędnik

Fabuła

Rosa Maria (Leonor Silveira), wykładowca historii na lizbońskim uniwersytecie wyrusza wraz z ośmioletnią córką, Marią Joaną (Filipa de Almeida) w rejs z Lizbony do Bombaju, gdzie oczekuje na nie mąż i ojciec, pilot samolotów pasażerskich. Bohaterka korzysta ze sposobności odwiedzenia najważniejszych dla rozwoju zachodniej cywilizacji miejsc, o których opowiada na wykładach, ale których nigdy wcześniej nie widziała. Pokazując córce Ceutę, Marsylię, Neapol, Ateny, Kair czy Istambuł snuje opowieści, w których fakty historyczne przeplatają się z mitami. Na pokładzie statku nawiązuje znajomość z kapitanem Johnem Walesa (John Malkovich), Amerykaninem polskiego pochodzenia i trzema kobietami o światowej sławie: Francuzką Delphine (Catherine Deneuve) – znaną buissness woman, Greczynką Heleną (Irene Papas) – pieśniarką i aktorką oraz Włoszką Francescą (Stefania Sandrelli) – byłą top modelką. Podczas wspólnej kolacji, rozmawiają – każdy w swoim własnym języku – o kulturze i cywilizacji. Spotkanie przerywa nieoczekiwane zdarzenie... opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Komedia

Szczegóły

Premiera
2004-06-25 (kino), 2003-08-31 (świat), 2004-10-18 (dvd)
Dystrybutor
Best Film
Kraj produkcji
Francja, Portugalia, Włochy
Inne tytuły
A Talking Picture
Un film parlato
Un film parlé
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
96 minut

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Komentarze 2

Maciek_Przybyszewski 2010-12-23 7

To nie jest film dla każdego – "Ruchome słowa" to bardzo specyficzny film. Monotonny, wysublimowany i troszkę przegadany. Polski tytuł trochę myli, bo tak naprawdę film to zbiór pojedynczych scen (obrazków – pictures), które mówią do widza (A talking picture). Mówią do widza scenerią, mówią do widza historią, mówią do widza głosami bohaterów.

Historia jest nie odłącznym elementem naszego życia, a w tym filmie pełni szczególną rolę. Rolę tłumaczki współczesności.

nathalie 2007-02-23 1

nuda – Czułam się jak na jednej z lekcji historii których bardzo nie lubię.. Wytrzymałam 30min co i tak uważam za niezłe osiągnięcie… Więc film chyba tylko dla entuzjastów historii :) Ja osobiście nie polecam.

Współtworzą