Dziwne rzeczy mają miejsce od momentu, gdy rodzina Grace (Jared, jego bliźniak Simon, siostra Mallory oraz ich mama) z Nowego Jorku przeprowadza się do starego domu ich wujka - Artura Spiderwicka. Rodzina obwinia Jareda za wszystkie niewytłumaczalne zniknięcia i wypadki w domu. Tymczasem dzieci starają się odkryć prawdziwy powód zdarzeń, prawdę o domie i istotach go zamieszkujących.

Aktorzy

Zaledwie piętnastoletni FREDDIE HIGHMORE (SIMON/JARED) miał już okazję współpracować z jednymi z największych nazwisk świata filmu i zgromadzić na swoim koncie kilka znakomitych tytułów.

Ostatnio widzowie mogli podziwiać go w tytułowej roli Charliego w obrazie Tima Burtona “Charlie i fabryka czekolady” /Charlie and the Chocolate Factory/. Na ekranie towarzyszył między innymi Johnny’emu Deppowi, z którym wcześniej współpracował przy uznanym, nominowanym do Oscara® obrazie Marca Forstera „Marzyciel” /Finding Neverland/ z udziałem Kate Winslet, Dustina Hoffmana i Julie Christie.

“Charlie i fabryka czekolady” przyniósł młodemu aktorowi ogromną popularność, a także tytuł Najlepszego Młodego Aktora przyznany mu po raz kolejny przez stowarzyszenie krytyków - Broadcast Film Critics. W filmie Freddie po raz kolejny grał także syna Heleny Bonham Carter, wcześniej miało to miejsce przy kreceniu obrazu “Women Talking Dirty.”

W 2005 roku Highmore zagrał u boku Russella Crowe’a w filmie Ridley’a Scotta “Dobry rok” /A Good Year/, wystąpił także w obrazie Luca Bessona “Artur i Minimki” /Arthur and the Invisibles/ z udziałem Mii Farrow.

Młody aktor ma na swoim koncie również takie tytuły jak: “August Rush”, „Dwaj bracie” /Two Brothers/ Jean-Jacquesa Annauda oraz „Pięcioro dziecie i coś” /Five Children and It/.

MARY-LOUISE PARKER (HELEN) jest utalentowaną i utytułowaną aktorką, dwukrotną laureatką Złotego Globu, nagród Emmy i Tony. Od lat związana jest z filmem, telewizją i sceną teatralną.

Parker pracuje obecnie nad trzecią serią przebojowej komedii stacji Showtime “Trawka” /Weeds/ na podstawie scenariusza laureata Emmy - Jenji Kohana.

W ostatnim czasie aktorka nakręciła “Romance & Cigarettes,” w reżyserii Johna Turturro, komedię „Wszyscy święci!” /Saved!/, „Wzgórze Vinegar” /Vinegar Hil/ oraz „Zabójstwo Jesse’go Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda” /The Assasination of Jesse James by the Coward Robert Ford/.

Parker rozpoczynała karierę filmową rolami w filmach “Zielone smażone pomidory” /Fried Green Tomatoes/ oraz “Wielki kanion” /Grand Canyon/ Lawrence’a Kasdana. Od tamtej pory jej filmografia wzbogaciła się o takie tytuły jak: “Feralna Gwiazdka” /Reckless/, “Chłopaki na bok” /Boys on the Side/, “Klient” /The Client/, “Nagi w Nowym Yorku” /Naked in New York/, “Strzały na Broadway’u” /Bullets Over Broadway/, “Najlepszy złodziej świata” /The Best Thief in the World/, “Długoletni przyjaciele” /Longtime Companion/, “Amator kwaśnych jabłek” /Pipe Dream/ i “Czerwony smok” /Red Dragon/.

Od wielu lat aktorka związana jest również ze sceną teatralną. Grywa w repertuarze klasycznym i sztukach współczesnych. Współpracowała ze scenami Ensemble Studio Theatre, Circle Repertory Company, Hartford Stage, Old Globe, Syracuse Stage oraz Studio Arena. Wraz z Joe Mantello i Peterem Hedgesem jest współzałożycielką The Edge Theater, w którym zagrała między innymi w inscenizacjach “The Age of Pie” oraz “The Girl in Pink”.

Niedawno aktorka zagrała rolę Harper Pitt, u boku Ala Pacino, Meryl Streep i Emmy Thompson w produkcji Mike’a Nicholsa "Anioły w Ameryce” /Angels in America/ dla HBO. Za swoją kreację nagrodzona została w 2003 roku Złotym Globem.

NICK NOLTE (MULGARATH). Nazwisko aktora od wielu lat znane jest miłośnikom kina. Do gwiazdorskiej pozycji w Hollywood i międzynarodowej sławy wyniósł go serial telewizyjny z połowy lat 70-tych “Pogoda dla bogaczy” /Rich Man, Poor Man/. Od tamtego czasu zgromadził w swoim dorobku imponującą liczbę ról filmowych, telewizyjnych i dramatycznych. W ostatnich latach jego filmografia wzbogaciła się o takie tytuły jak: “Prywatne piekło” /Affliction/ Paula Schradera (nominacje do Oscara®, Złotego Globu” i Independent Spirit), “Droga przez piekło” /U-Turn/ Olivera Stone’a, “Miłość po zmierzchu” /Afterglow/, remake thrillera w reżyserii Martina Scorsese “Przylądek strachu” /Cape Fear/ oraz “Książe przypływów” /The Prince of Tides/, w którym zagrał z Barbrą Streisand i po raz kolejny otrzymał nominacje do Oscara® i Złotego Globu. Razem z Julią Roberts wystąpił w „Uwielbiam kłopoty” /I Love Trouble/, a jako trener drużyny koszykówki w filmie reżysera Williama Friedkina „Blue Chips”. Poza tym, Nolte zagrał w obrazie „I’ll Do Anything” scenarzysty/reżysera Jamesa Brooksa oraz w znakomicie przyjętym przez krytykę „Oleju Lorenza” /Lorenzo’s Oi/l, z udziałem Susan Sarandon.

Jego firma producencka Kingsgate obecnie zajmuje się kilkoma projektami, w tym między innymi: „White Jazz” Jamesa Ellroy’a, na podstawie scenariusza autorstwa reżysera. Tekst powstał w oparciu o bestsellerową powieść Ellroy’a z gatunku ‘noir’. Inne tytuły to „The Last Magic Summer”, adaptacja powieści Petera Genta pod tym samym tytułem „Best of Enemies”, film osnuty na prawdziwej historii relacji pomiędzy członkiem Klu Klux Klanu i Afro-Amerykanki walczącej o prawa czarnych w Południowej Karolinie we wczesnych latach 1960-tych.

SARAH BOLGER (MALLORY) urodzona w 1991 roku w Dublinie. Kariekę na scenie zaczynała już w wieku pięciu lat, kiedy to dołączyła do zespołu Young Peoples Theatre Company. Później zaczęła grywać w filmach. Nakręciła między innymi: “A Love Divided,” w reżyserii Sida McCartney’a, “Tajemny romans” /A Secret Affair/, “Nasza Ameryka” /In America/, a ostatnio “Tara Road” i “Alex Rider: misja Strombreaker” /Stormbreaker/ z udziałem Mickey Rourke i Billa Nighy.

O filmie

Na podstawie ukochanych, cieszących się ogromną popularnością książek dla dzieci nakręcony został film "Kroniki Spiderwick" /"The Spiderwick Chronicles"/, przygodowa opowieść w konwencji fantasy, która zachwyci każdego z widzów, także dorosłych, w których ciągle drzemią dziecięce marzenia o przygodzie.

Przedziwne rzeczy zaczynają się dziać w momencie przeprowadzki rodziny Grace’ów (Jareda, jego brata bliźniaka - Simona, ich siostry Mallory i mamy całej trójki) z Nowego Jorku do oddalonego od miasta, starego wiktoriańskiego domu, którego właścicielem jest spokrewniony wujek Arthur Spiderwick.

Nie będąc w stanie wytłumaczyć dziejących się coraz to nowych nadprzyrodzonych zjawisk, rodzina z czasem zaczyna podejrzewać o różne sztuczki Jareda, który znany jest z wpadania w tarapaty. Kiedy chłopiec wraz z bratem i Mallory próbują rozwikłać tajemnicę i dowiedzieć się co tak naprawdę dzieje się w tajemniczym domu, odkrywają prawdę o posiadłości Spiderwicka i wszystkich jego mieszkańcach, w tym przeróżnej maści stworach.

Paramount Pictures i Nickelodeon Movies mają przyjemność zaprezentować Państwu najnowszą produkcję Kennedy/Marshall i Mark Canton, film w reżyserii Marka Watersa “Kroniki Spiderwick” /The Spiderwick Chronicles/ z udziałem Freddiego Highmore’a, Mary-Louise Parker, Nicka Nolte, Joan Plowright i Davida Strathairna oraz głosów Setha Rogena i Martina Shorta. Obraz powstał na podstawie scenariusza Karey’a Kirkpatricka, Davida Berenbauma i Johna Saylesa, w oparciu o książki autorstwa Tony’ego DiTerlizzi i Holly Black. Producentami filmu są Mark Canton, Larry Franco, Ellen Goldsmith-Vein i Karey Kirkpatrick. W roli producentów wykonawczych wystąpili Julia Pistor, Tony DiTerlizzi i Holly Black. Autorem zdjęć jest Caleb Deschanel, ASC, scenografii James Bissell, kostiumów Joanna Johnston i Odette Gadoury. Muzykę do filmu skomponował James Horner. Efekty specjalne są dziełem Industrial Light & Magic. Stroną efektów wizualnych zajęło się Tippett Studio.

O produkcji

W tym niezwykłym, trzymającym w napięciu familijnym obrazie fantasy, trójka dzieciaków – wpadający zwykle w tarapaty Jared, jego brat bliźniak Simon (obydwaj grani przez Freddiego Highmore’a), i ich specjalizująca się we florecie siostra, Mallory (Sarah Bolger) – a wraz z nimi niedawno rozwiedziona mama Helen (Mary-Louise Parker) przeprowadzają się do domu ciotki Lucindy (Joan Plowright) – opuszczonego, wiktoriańskiego i dość zaniedbanego, zwanego Posiadłością Spiderwicka. Na pierwszy rzut oka miejsce wydaje się ciekawe, chociaż nieco przygnębiające. Z czasem dzieciaki odkrywają, że rodzina Grace’ów to nie jedyni lokatorzy tej ‘rezydencji’. W ścianach domu żyje zaczarowany stwór – Brownie. Dzieci wkrótce docierają również do tajemnej księgi - Przewodnika Arthura Spiderwicka po Fantastycznym Świecie, który Znajdziesz Wokół Siebie, który ma im otworzyć oczy na fantastyczny, niewidzialny, magiczny i czasem niebezpieczny świat goblinów, strachów, wróżek i duchów. Na ich drodze staje również monstrualny ogr Mulgarath (Nick Nolte) i widać jasno, że nie cofnie się on przed niczym, żeby tylko dostać w swoje ręce Przewodnik.

Pełen bogatej wyobraźni, realistycznych emocji i dramatycznych zwrotów akcji film rejestruje perypetie trójki młodych bohaterów, ich przygody i tarapaty na drodze do osiągnięcia założonego celu – oddania Przewodnika jego prawowitemu właścicielowi. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ na swojej drodze dzieci napotykają na fantastyczne stwory Niewidzialnego Świata, z wieloma z nich będą musiały walczyć.

Freddie Highmore, który gra w filmie podwójną rolę braci bliźniaków, Jareda i Simona, wcześniej zebrał bardzo pochlebne recenzje za role w filmach “Marzyciel” /Finding Neverland/ oraz “Charlie i fabryka czekolady” /Charlie and the Chocolate Factory/. Niedawno wystąpił także w filmie “Dobry rok” w reżyserii Ridley’a Scotta z udziałem Russella Crowe’a oraz „Artur i Minimki” /Arthur and the Invisibles/ Luca Bessona.

Mary-Louise Parker, nominowana niedawno do Nagrody Złotego Globu za role w filmie “Trawka” /Weeds/ gra rolę Helen Grace, matki Jareda, Simona i Mallory. Ostatnio można ją było również zobaczyć w filmach: “Romance & Cigarettes” oraz „Wszyscy święci” /Saved!/. W rolę filmowej ekscentrycznej ciocia Lucindy wcieliła się Joan Plowright, laureatka nagrody Tony oraz Drama Theatre Award, która ma na swoim koncie również takie tytuły jak: “Goose on the Loose” oraz “Ciekawski George” /Curious George/. Ojca cioci Lucindy gra David Strathairn, nominowany do Oscara za rolę Edwarda R. Murrowa w filmie “Good Night, and Good Luck”, a ostatnio występujący w obrazie “Ultimatum Bourne’a” /The Bourne Ultimatum/. Nick Nolte, filmowy ogr Mulgarath, ostatnio użyczył swojego głosu jednemu z bohaterów “Skoku przez płot” /Over the Hedge/ oraz wystąpił w filmie “Hotel Rwanda”.

Sarah Bolger gra w filmie Mallory. Sarah zachwyciła wcześniej widzów rolą w nominowanym do Oscara® filmie Jima Sheridana “Nasza Ameryka” /In America/, w którym zagrała razem ze swoją młodszą siostrą Emmą Bolger. Młoda aktorka wystąpiła niedawno w wyreżyserowanym przez Geoffrey’a Saxa „Alex Rider: misja Stormbreaker” /Stormbreaker/.

Filmowym magicznym stworom głosów użyczyli Martin Short i Seth Rogen.

Film “Kroniki Spiderwick” powstawał na ogromnym terenie Mel’s Technoparc Studios oraz w plenerach Quebecu, w tym: St-Cesaire, w którego wnętrzach kręcono sceny z Sanatorium; Rougemont, jako filmowe leśne otoczenie wokół cukrowej chatki; Ormstown’s Promutuel Assurance - filmowe wnętrze banku, a także Cap Ste-Jacques, parku, na którego terenie władze miejskie zezwoliły na wzniesienie niezwykłej Posiadłości Spiderwicka.

Legendarny pionier sztuki animacji i efektów wizualnych Phil Tippett pełnił przy tworzeniu filmu rolę specjalisty nadzorującego tworzenie filmowych stworów. Sprawował pieczę nad projektowaniem, opracowaniem i wykonaniem filmowych postaci Thimbletacka, Hogsqueala, Trola, oraz całej armii goblinów i strachów. Opracowywanie elementów, ruchów i gry całkowicie cyfrowych postaci było częścią procesu projektowania. Już na planie filmowym, podczas kręcenia zdjęć Tippett pracował razem z Pablem Helmanem oraz ekipą Industrial Light & Magic, co miało zapewnić, że wszystkie rekwizyty i materiały były dostępne i gotowe do użycia w konkretnych scenach z udziałem aktorów, w sposób umożliwiający całkowitą integrację postaci za pomocą efektów wizualnych na etapie postprodukcji. Ekipa Tippett Studio w Berkeley, w Kalifornii odpowiedzialna była za ostateczna animacje postaci Hogsqueala, Trola, Red Capa oraz goblinów, przy czym współpracowała blisko ze specjalistami z ILM.

Na początku etapu postprodukcji, Tim Alexander przyjął rolę specjalisty nadzorującego prace zespołu efektów wizualnych ILM. Mogący się pochwalić sporymi osiągnięciami w dziedzinie filmowego gatunku fantasy, Alexander, wielokrotnie nagradzany mistrz efektów specjalnych, kierował opracowaniem, animacją i integracją przerażającego ogra Mulgaratha i porywczego Bogarta. Zespół Alexandra stworzył również inne postaci straszydeł wszelkiej maści, w tym majestatycznego Griffina, Węża oraz całej plejady duchów. Alexander odpowiedzialny był także za efekt połączenia na ekranie w tym samym czasie postaci dwóch braci bliźniaków Jareda i Simona, granych przez jednego aktora - Freddiego Highmore’a.

Twórcy

MARK WATERS (Reżyseria) jest absolwentem reżyserskiego programu AFI (1994 rok). Po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę Hollywood adaptacją scenariusza i reżyserią jednego z faworytów Festiwalu Filmowego w Sundance (1997), obrazu “Upiorne święto” /The House of Yes/, z udziałem Parkera Posey’a. Później Waters nakręcił komedię “Bez pamięci” /Head Over Heels/ oraz film fabularny “Uwaga: Ocenzurowane przez rodziców” /Warning: Parental Advisory/. W 2003 roku nakręcił “Zakręcony piątek” /Freaky Friday/ z udziałem Jamie Lee Curtis (nominacja do Zlotego Globu) i Lindsay Lohan. Kolejne jego tytuły to “Wredne dziewczyny” /Mean Girls/ i “Jak w niebie” /Just Like Heaven/ z Reese Witherspoon i Markiem Ruffalo.

KAREY KIRKPATRICK (Scenariusz/Producent) na początku swojej kariery napisał scenariusze do filmów “Kochanie zmniejszyliśmy siebie” /Honey, We Shrunk Ourselves/, “Jakubek i brzoskwinia olbrzymka” /James and the Giant Peach/ oraz “Mały wampirek” /The Little Vampire/.

W 1997 roku Kirkpatrick wraz z producentem wykonawczym filmu o “Jakubku” połączyli siły i stworzyli przebojową produkcję “Uciekające kurczaki” /Chicken Run/ dla Aardman Animations i DreamWorks SKG. Kirkpatrick ma na swoim koncie również scenariusze do filmowej adaptacji “Autostopem przez Galaktykę” /The Hitchhikers Guide to the Galaxy/ i “Pajęczyna Charlotty” /Charlotte’s Web/.

Kirkpatrick od lat współpracuje z DreamWorks Animation, gdzie uczestniczył jako konsultant w tworzeniu takich przebojowych produkcji jak: “Droga do El Dorado” /The Road to El Dorado/, „Mustang z Dzikiej Doliny” /Spirit: Stallion of the Cimaron/ i “Madagascar.” W maju 2006 roku na ekrany kin weszła produkcja DreamWorks Animation “Skok przez płot” /Over the Hedge/, która była debiutem reżyserskim Kirkpatricka (razem z Timem Johnsonem).

Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dźwiękowa

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…