Południe-Północ 2006

Jakub w wieku 29 lat opuszcza klasztor. Po drodze spotyka Julię, atrakcyjną, trochę znerwicowaną 21-latkę. Julia nie chce przyznać, że była prostytutką w Warszawie. Jakub ma marzenie: zobaczyć morze, którego nigdy nie widział. Julia postanawia mu towarzyszyć. Nie mają pieniędzy i podróżują piechotą. Dzięki temu mają więcej… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 3 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Borys Szyc
jako Jakub
Robert Więckiewicz
jako Grzybiarz
Stanisława Celińska
jako Baba z krowami
Bożena Kluska
jako Sklepowa
Michał Czaja
jako Syn Mańka
Anna Kluska
jako Córka Mańka
Kamil Krawczyk
jako Syn Mańka
Tomasz Krawczyk
jako Syn Mańka
Filip Zając
jako Syn Mańka
Julia Zając
jako Córka Mańka

Fabuła

Jakub w wieku 29 lat opuszcza klasztor. Po drodze spotyka Julię, atrakcyjną, trochę znerwicowaną 21-latkę. Julia nie chce przyznać, że była prostytutką w Warszawie. Jakub ma marzenie: zobaczyć morze, którego nigdy nie widział. Julia postanawia mu towarzyszyć. Nie mają pieniędzy i podróżują piechotą. Dzięki temu mają więcej czasu na poznawanie siebie. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat

Szczegóły

Premiera
2007-01-26 (kino), 2006-10-06 (świat)
Dystrybutor
UIP - United International Pictures
Kraj produkcji
Polska
Inne tytuły
South by North (tytuł międzynarodowy)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
93 minut

Recenzje

Film o miłości, ze znakomitymi kreacjami, które potrafiły wypaczyć błędy scenariuszowe. 7
  • 2007-01-30
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Karwowskiego Polska poznała po raz pierwszy w 1992 roku. Nakręcony przez niego Listopad otrzymał nagrodę Fundacji Kultury Polskiej w Gdyni. Mimo nagrody, uznania wśród recenzentów, którzy nazywali go pięknym i undergroundowym obrazem - słuch o reżyserze na kilkanaście lat zaginął.

Południe-Północ mówi o wielkiej przyjaźni dwóch, zupełnie innych charakterów. Jakub był zamknięty w zakonie przez ponad 10 lat, zaś Julia przez rok była prostytutką w Warszawie. Spotkali się przypadkowo na przystanku autobusowym. Julia postanowiła pomóc spełnić marzenie Jakubowi i podróżować z nim nad morzem. Bez pieniędzy powoli przesuwają się o kolejne kilometry - autostopem, furmanką, rowerami, łódką i przede wszystkim piechotą. Oboje początkowo nie chcą się przyznać do swojej przeszłości. Jednak z czasem powoli poznają się, ośmielają się przed sobą i są bardziej szczerzy.

Reżyser chciał stworzyć szybko cokolwiek, żeby nie zmarnować talentu Grochowskiej i Szyca. Wcześniej spotkali się przy pracy nad innym projektem, który ostatecznie nie wypalił. Napisał scenariusz w 3 tygodnie, co niestety w niektórych miejscach widać. Jednak wszelkie luki scenariuszowe reżyser załatał poprzez charyzmatycznych bohaterów, których w niebanalny sposób naznaczył. Za pomocą kilku aktorów stworzył prostą opowiastkę, z toposem wędrówki ukrytym w oddali. Scenariusz mimo wielu wad wykreował dwie ciekawe psychologicznie sylwetki głównych bohaterów, a także dwie znakomite kreacje drugoplanowe. Główna aktorka - Grochowska - zszokowała mnie. Jeżeli popatrzeć na jej poprzednie role (Warszawa, Tylko mnie kochaj) jest zupełnie nie do poznania. Widać, że jest kobietą uczuciową, bardzo dobrze ukazała przemianę głównej bohaterki, jej cierpienia. Jeżeli chodzi o drugoplanowych... bohaterka z krową na łące i tutaj znakomita Stanisława Celińska, a także Robert Więckiewicz w pięciu, zapadających w pamięć małych rolach.

Od początku wiemy jak się film zakończy. Kiedy to na "pace" samochodu, Jakub zwierza się ze swojej choroby. Mimo swojej przewidywalności i schematyczności film ogląda się z zaciekawieniem, ponieważ ta schematyczność nie jest próżnią. Jest pełna wszelakich przemian, zwierzeń, miłości i tego, co ona potrafi zrobić.

Jak sam reżyser powiedział: "Jest to film o miłości. O tym, że miłość po pierwsze potrafi zmienić ludzi, po drugie potrafi pokazać wyjścia z sytuacji". Jest to prosty, a zarazem piękny film o tym uczuciu. Historia ukazana w niebanalny sposób, przy pięknej scenografii i doskonałych kreacjach aktorskich.

4 z 6 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Pressbook

Realizatorzy — Łukasz Karwowski Reżyser, scenarzysta, producent. Urodził się w Toruniu. Studiował w National Film and Television School w Londynie. Absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Jego studencki film "Wstęga Mobiusa" był nagradzany na wielu festiwalach. Na początku lat 90-tych mieszkał we Francji. Zadebiutował mrocznym thrillerem Novembre ("Listopad") w koprodukcji... zobacz więcej

Komentarze 2

Avatar square 200x200

dariom 2012-03-10 8

A to Polska właśnie, a to człowiek właśnie, a to my właśnie… – Film obejrzałem wczoraj. Chodzi za mną, drąży… Dobry, potrzebny, wartościowy. Daje oddech pośród wielu płytkich produkcji. Można się w nim przejrzeć, zobaczyć cząstkę siebie. Oby więcej takich filmów. Polecam! 8/10

juskowiak 2008-10-09

Zanim Szyc pojawił się w zaprzęgu komercji występując – chciażby w idiotycznych programach telewizyjnych, potrafił stworzyć interesujące kreacje aktorskie.
Dobre, polskie kino. warto zobaczyć.

6/10.

Współtworzą