Jak we śnie 2006

La science des rêves

Już od najmłodszych lat Stephane Miroux miał problem z odróżnieniem snów od rzeczywistości. Kiedy miał lat dwadzieścia, ten stan rzeczy nie uległ zmianie. Wręcz przeciwnie, jego sny zyskały na intensywności przesłaniając rzeczywistość. Codzienne życie stało się intruzem w sennym krajobrazie, w którym szybuje wyobraźnia… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 10 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Gael García Bernal
jako Stéphane Miroux
Charlotte Gainsbourg
jako Stéphanie
Alain Chabat
jako Facet
Miou-Miou
jako Christine Miroux
Pierre Vaneck
jako Pan Pouchet
Emma de Caunes
jako Zoé
Aurélia Petit
jako Martine
Sacha Bourdo
jako Serge
Stéphane Metzger
jako Sylvain
Alain de Moyencourt
jako Gérard
Inigo Lezzi
jako Pan Persinnet
Jean-Michel Bernard
jako Policjant grający na pianinie

Fabuła

Już od najmłodszych lat Stephane Miroux miał problem z odróżnieniem snów od rzeczywistości. Kiedy miał lat dwadzieścia, ten stan rzeczy nie uległ zmianie. Wręcz przeciwnie, jego sny zyskały na intensywności przesłaniając rzeczywistość. Codzienne życie stało się intruzem w sennym krajobrazie, w którym szybuje wyobraźnia Stephane'a. opis dystrybutora

Gatunek
Komedia, Dramat, Fantasy, Romans
Słowa kluczowe
sen, krew, sztuka, pornografia zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2006-11-17 (kino), 2006-02-11 (świat), 2007-05-25 (dvd)
Dystrybutor
SPI International Polska
Kraj produkcji
Francja, Włochy
Inne tytuły
The Science of Sleep (Wielka Brytania) (USA)
L'arte del sogno (Włochy)
Czas trwania
105 minut
Budżet
6 000 000 USD

Recenzje

Komedia romantycznie artystyczna. Oczaruje każdego. 10

Przepis na sen? - trochę wspomnień - piosenka, która wpadła ci w ucho - kilka słów od znajomego - i garść wspomnień (przepis na dwie osoby)

Stephane – główny bohater, jest artystą plastykiem. Poznajemy go, gdy przyjeżdża do Francji. Ma zacząć pracować w drukarni kalendarzy. Z teczką pełną projektów na kartki z miesiącami (tytuł: Katastrofologia) przychodzi pod wskazany adres. Na miejscu okazuje się, że nikt tam nie potrzebuje artysty, tylko zwykłej osoby do pracy.

Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Do mieszkania obok wprowadza się Stephanie (Charlotte Gainsbourg21 gramów), która pracuje w sklepie, lecz uwielbia szyć, rzeźbić i malować. Oczywiście Stephane (Gael Garcia BernalAmores Perros) zakochuje się w niej. Problem leży w tym, że ten uroczy artysta, a wraz z nim widz, ma małe problemy z odróżnieniem snu od rzeczywistości. I czasem we śnie robi różne, dziwne rzeczy, które na jawie musi odkręcać. A wszystko w słodkim, komediowym, nie do końca romantycznym sosie.

Oglądając filmy szukam tej kinowej magii, tego czegoś, co przyciąga. Kilku wyróżniających się ujęć, ciekawych wnętrz. Tu jest tego cała masa. Dzięki wspaniałej wyobraźni Stephane'a (choć przede wszystkim reżysera), widzimy tyle dziwnych i uroczych przedmiotów, że wystarczy na tydzień, a w pamięci zostają na długi czas. Jako ciekawostkę można dodać, że dialogi są w połowie mówione po francusku, a w połowie po angielsku.

Kto oglądał wcześniejszy film tego reżysera – Zakochany bez pamięci, może sobie pomyśleć, że ten będzie w tym samym stylu, z podobnymi efektami. I nawet gdyby był, nie narzekałabym. Reżyser miło mnie rozczarował sięgając po coś innego. Pozostając w klimacie dziwnych, odrealnionych ujęć z „Zakochanego...”, poszedł w całkiem inną stronę, gdzie szeleszczące papierki udają wodę.

Podsumowując, film mi się bardzo podobał i polecam go wszystkim, nawet jeśli forma wam się nie spodoba, to warto go zobaczyć. Reżyser pięknie czaruje widza, nie używając przy tym komputera. I przedstawia nam cała galerię ciekawych postaci.

3 z 7 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Dom przedstawiony jako główne miejsce akcji w tym filmie, przed 15 laty był domem reżysera filmu Michela Gondry. zobacz więcej

Pressbook

Możliwe spoilery Jak we śnie — Już od najmłodszych lat Stephane Miroux miał problem z odróżnieniem snów od rzeczywistości. Kiedy miał lat dwadzieścia, ten stan rzeczy nie uległ zmianie. Wręcz przeciwnie, jego sny zyskały na intensywności osłabiając poczucie realności otaczającego go świata. Codzienne życie stało się intruzem w sennym krajobrazie, w którym szybuje wyobraźnia Stephana. W swoich... zobacz więcej

Komentarze 1

Avatar square 200x200

Anita_Nowakowska 2008-03-05

Zakręcony – Film maksymalnie zakręcony… Podobał mi się :>

Współtworzą