Człowiek widmo 2000

Hollow Man

Naukowiec Sebastian Caine wbrew zakazom zwierzchników wypróbowuje na sobie substancję zapewniającą niewidzialność. Dzięki temu staje się człowiekiem bez ciała. Okazuje się jednak, że jest to efekt nieodwracalny. Caine zyskuje ogromną siłę, ale pozbywa się moralnych skrupułów. Swoich kolegów zaczyna uważać za najgorszych wrogów.… zobacz więcej

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 23 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Elisabeth Shue
jako Linda McKay
Kevin Bacon
jako Sebastian Caine
Josh Brolin
jako Matthew Kensington
Kim Dickens
jako Sarah Kennedy
Greg Grunberg
jako Carter Abbey
Joey Slotnick
jako Frank Chase
Mary Randle
jako Janice Walton
William Devane
jako Dr Howard Kramer
Rhona Mitra
jako Sąsiadka Sebastiana
Pablo Espinosa
jako Ed, strażnik w magazynie
Margot Rose
jako Pani Martha Kramer

Fabuła

Naukowiec Sebastian Caine wbrew zakazom zwierzchników wypróbowuje na sobie substancję zapewniającą niewidzialność. Dzięki temu staje się człowiekiem bez ciała. Okazuje się jednak, że jest to efekt nieodwracalny. Caine zyskuje ogromną siłę, ale pozbywa się moralnych skrupułów. Swoich kolegów zaczyna uważać za najgorszych wrogów. Zazdrosny o swoją byłą dziewczynę, wypowiada przyjaciołom wojnę. Trikster

Gatunek
Horror, Sci-Fi
Słowa kluczowe
dym, naukowiec, upadek z wysokości, nagość zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2000-09-08 (kino), 2000-08-02 (świat), 2001-03-09 (dvd)
Dystrybutor
Syrena Films
Kraj produkcji
Niemcy, USA
Inne tytuły
Hollow Man - Unsichtbare Gefahr (Niemcy)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
112 minut
Budżet
95 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Horror próbujący udawać coś więcej 5
  • 2006-08-08
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Możliwe spoilery „Hollow Man” to film z pogranicza horroru i fantastyki naukowej. Chociaż sam pomysł jest dość ciekawy, to całość jest trudna w odbiorze i ostatecznie pozostawia pewien niesmak.

Jeśli spodziewacie się wyłącznie hollywoodzkiego horroru lub thrillera, to raczej zawód was nie czeka. Jednak, jeżeli widz zacznie się doszukiwać jakiś głębszych znaczeń, to odczuje tu tragiczną niekonsekwencję i amerykańskość tej produkcji.

Przedstawiona w „Hollow Man” sytuacja dała twórcom szerokie pole do snucia rozważań o potędze, jaką zyskuje ktoś, kto staje się niewidzialny. A raczej mogła dać. Na początku filmu widać, jak głównego bohatera kuszą nowo zdobyte możliwości. Mimo nienajlepszej gry aktorskiej Kevina Bacona, łatwo dostrzec, że mieszają się w nim najróżniejsze uczucia i że waha się on przed podjęciem kluczowej decyzji – czy wykorzystać swą potęgę do zaspokojenia osobistych potrzeb, czy też nie.

I nie chodzi tu o to, że bohater w końcu ulega swoim rządzom. Gdyby tak się nie stało, nie było by filmu. Jednak w pewnym momencie wyraźnie czuje się, że nastąpił koniec wszelkich rozważań i dywagacji. Całkiem przyzwoity podtekst filozoficzny i etyczny zostaje brutalnie urwany i fabuła filmu schodzi całkowicie na konwencję horroru, w którym krew i wnętrzności walają się po podłodze, a myślą przewodnią filmu staje się odpowiedź na pytanie: jak uciec przed niewidzialnym psychopatą?

I w ten oto sposób widz, nastawiony na choćby odrobinę intelektualnego przekazu, zostaje zarzucony scenami bezmyślnej przemocy… Niestety psuje to cały odbiór filmu i nie naprawią tego nawet całkiem przyzwoite efekty specjalne.

Film mogę ostatecznie polecić tym, którzy lubują się w zamerykanizowanych horrorach, gdyż klimat grozy jest tu utrzymywany na wysokim poziomie. Tym, którzy od filmu wymagają czegoś więcej, niż tylko brutalnych scen mordowania, a chcą odczuć dreszczyk strachu, zalecam raczej „Piłę”.

0 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 2

Avatar square 200x200

kosol 2006-11-22 10

Kosol – Dobre!!!!!!!!!, film naprawde ciekawy i watr oobejrzenia, jak dla mnie wypas, polecam!!!!!!!!!!!!!!!

Asmodeusz kosol 2012-11-22 7

Zarówno temat jak i sam film nie są nowatorskie ale podejśćie do tematu jest na miare naszych czasów i wciąga widza 7/10

Współtworzą