Wiek niewinności 1993

The Age of Innocence

Bogaty prawnik Newland Archer (Daniel Day-Lewis) jest zaręczony z równie majętną, lecz naiwną May Welland (Winona Ryder). Dzięki temu mają połączyć się dwie najbardziej wpływowe rodziny z Nowego Jorku. Gdy do miasta przyjeżdza hrabina Oleńska (Michelle Pfeiffer) - kuzynka narzeczonej, zakochuje się w niej bez pamięci. Hrabina… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zdjęcia Zobacz wszystkie 13 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Daniel Day-Lewis
jako Newland Archer
Michelle Pfeiffer
jako Ellen Olenska
Winona Ryder
jako May Welland
Alexis Smith
jako Louisa van der Luyden
Geraldine Chaplin
jako Pani Welland
Mary Beth Hurt
jako Regina Beaufort
Alec McCowen
jako Sillerton Jackson
Richard E. Grant
jako Larry Lefferts
Miriam Margolyes
jako Pani Mingott
Robert Sean Leonard
jako Ted Archer
Siân Phillips
jako Pani Archer
Jonathan Pryce
jako Rivière

Fabuła

Bogaty prawnik Newland Archer (Daniel Day-Lewis) jest zaręczony z równie majętną, lecz naiwną May Welland (Winona Ryder). Dzięki temu mają połączyć się dwie najbardziej wpływowe rodziny z Nowego Jorku. Gdy do miasta przyjeżdza hrabina Oleńska (Michelle Pfeiffer) - kuzynka narzeczonej, zakochuje się w niej bez pamięci. Hrabina zamierza rozwieść się z mężem, polskim arystokratą, przez co nowojorskie kręgi potępiają jej osobę. Zarówno ona jak i Archer zdają sobie sprawę, że ich związek w nowojorskim środowisku konserwatywnej elity byłby traktowany jako skandal. Właśnie z tego względu ale także przez uczucia do kuzynki kończy związek z Archerem. margarita

Gatunek
Dramat, Romans
Słowa kluczowe
miłość, palenie papierosa, retrospekcja, ciąża zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1993-11 (kino), 1993-08-31 (świat)
Dystrybutor
Syrena Films
Wytwórnia
Columbia Pictures Corporation
Cappa Production
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
139 minut
Budżet
30 000 000 USD

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Kiefer Sutherland odrzucił rolę Newlanda. zobacz więcej

Komentarze 2

Avatar square 200x200

Iqqa 2008-02-07 7

Film nie dla wszystkich – Zacząłem zdaniem, które jest nadużywane przez "poważnych", forumowych "znawców" filmowych. Opisuje jednak najcelniej wrażenia po filmie.

Obraz jednoczy wszystkich krytyków, zdobywa wysokie oceny… Faktem jest, że scenografia dopieszczona dla granic możliwości. Faktem jest, że fabuła celnie portretuje środowisko wyższych sfer ówczesnego Nowego Jorku. Faktem jest, że film skupia się na uczuciach, które nie mogą wyjść na zewnątrz, uginając się pod ciężarem ówczesnej netykiety i obyczajów.

To niewątpliwe atuty filmu. Obiektywnie rzecz biorąc, film zasługuje na wysoką ocenę. Subiektywnie już nie. Jakkolwiek zabrzmi to banalnie, fabuła nie prezentuje nic odkrywczego. To znana już historia o uczuciach, na które nie można sobie pozwolić. Książki nie znam, a sama historia, odwołując się do prawdziwej historii wydaje się nierealna. Film wybitnie nie dla każdego. Osoby, które lubią klimaty i tenże gatunek rzemiosła filmowego będą mieć prawdziwą ucztę filmową. Dla mnie nie było uczty.

Wypada jeszcze wspomnieć o znakomitych dialogach, wartych spisania do zeszytu. Celnie opisują hipokryzję środowiska wyższych sfer. Ciekawym zabiegiem są też niektóre ujęcia podczas ważnych momentów w filmie, jak podczas czytania listu przez Newlanda Archera, który podała mu May Welland. Dla mnie 7/10, dla innych 9/10 ;)

caryca84 Iqqa 2010-08-21 7

Dla mnie 7/10. Nic zaskakującego w tym filmie nie ma, ale kreacje aktorskie i kostiumy dobre i za to 7. Końcówka dosyć rozczarowująca. Amerykanie mają tendencję do zachwycania się banałami lub "dziełami" o niczym, typu "Wielki Gatsby" i "Buszujący w zbożu". Ja wolę jednak tematy wciągające, nagłe zwroty w fabule i ciekawe zakończenia.

Współtworzą