W imię ojca 1993

In the Name of the Father

W imię ojca to opowieść o Gerrym Conlonie - drobnym złodziejaszku w targanym zamachami bombowymi Belfaście, którego bardziej interesują puby i dobra zabawa, niż walka o niepodległość. Mimo że jest niewinny, zostaje skazany na dożywocie, a wraz z nim jego ojciec.

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,
Daniel Day-Lewis
jako Gerry Conlon
Emma Thompson
jako Gareth Peirce
Pete Postlethwaite
jako Giuseppe Conlon
John Lynch
jako Paul Hill
Mark Sheppard
jako Paddy Armstrong
Anthony Brophy
jako Danny
Marie Jones
jako Sarah Conlon
Joanna Irvine
jako Ann Conlon
Saffron Burrows
jako Dziewczyna we wspólnocie
Jamie Harris
jako Jim z Deptford
Don Baker
jako Joe McAndrew
Gerard McSorley
jako Det. Pavis

W imię ojca to opowieść o Gerrym Conlonie - drobnym złodziejaszku w targanym zamachami bombowymi Belfaście, którego bardziej interesują puby i dobra zabawa, niż walka o niepodległość. Mimo że jest niewinny, zostaje skazany na dożywocie, a wraz z nim jego ojciec. opis dystrybutora

Gatunek
Biograficzny, Dramat, Thriller
Słowa kluczowe
więzienie, terroryzm, przemoc, anglia zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
1994-03-25 (kino), 1993-12-12 (świat), 2001-09-10 (dvd)
Dystrybutor
ITI Cinema
Wytwórnia
Hell's Kitchen Films
Universal Pictures
Kraj produkcji
Irlandia, Wielka Brytania
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
133 minut
Budżet
13 000 000 USD
Gracjan Mikitin krytyk
  • 8
  • FDB

W imię ojca przeczytaj recenzję

Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Komentarze do filmu 6
pajki_filmaniak 9

Daniel Day-Lewis co za rola a film świetny nikt nie chciałby coś takiego doznać w swoim życiu

toolmajster 10

zajebisty film – lubie takie kino wzruszajace szczere i prawdziwe

mysza_007 toolmajster 9

jak ktoś się zastanawia nad biograficznym to proponuję nad tym tytułem się też zastanowić….

Film IMO nabiera w dzisiejszych realiach nowej mocy. Opowiada o nadużyciu władzy kiedy po zamachu publika jest rządna krwi, a policja nowe narzędzie do zwalczanie przestępczości/terrorystów.
Trzeba pamiętać, że film ma ponad 20 lat – znaczy przed 11 września. A pokazuje mechanizm i realia, które możliwe (nie znam się, nie śledzę), że można odnieść kropka w kropę do jakiegoś araba w USA. Chociaż tam nawet teraz nie mają procesu – jesteś Enemy Combatant i już – zero procesu, zero wysłuchania o co cię oskarżają – to takie staromodne :|
A no, że o sankcjonowanych torturach, czy nawet po prostu zabijaniu ludzi (AFAIK prezes USA ma taką możliwość teraz).

No ale dobra – nie chcę rozprawki o systemie/zepsuciu systemu pisać.
Może to banał i czarnowidztwo, ale to co 20 lat temu oburzało, dziś może interesuje – za następne 20 to może będzie norma :? – oby nie :|
Poza tym to, że film jest oparty na faktach bardzo fajne postacie tworzy, z bardzo prawdopodobnymi motywacjami, wadami i wszystkim innym – bardzo "ludzkie" kreacje. Brytole (włączając policje) chcieli krwi, w strachu, głupocie dali się ponieść żądzy krwi i nienawiści. Później jeden krył dupę drugiego – system/biurokracja ma niesłychaną inercje.
Przypomina mi się cytat:
Never doubt that a small group of thoughtful, committed, citizens can change the world. Indeed, it is the only thing that ever has.

Jedno co mnie zdziwiło to że po tym wszystkim 2 z tej 4 zostało w Anglii. Ja bym ich chyba znienawidził :| Chociaż nienawiść jest jednak uczuciem … "płonącym", gorącym – przez piętnaście lat każdy płomień może się wypalić.
Never doubt that a small group of thoughtful, committed, citizens can change the world. Indeed, it is the only thing that ever has.

dawidek98 9

Jeden z najwspanialszych filmów biograficznych, lub opartych na faktach (jak kto woli zresztą nazywać). Uważam osobiście, że jest to najlepsza rola Daniela Day-Lewisa, zaraz po "Ostatnim Mohikaninie". Na trzecim miejscu jest u mnie "Mała lewa stopa". Jak ktoś za tym aktorem nie przepada, to zachęcam by obejrzeć te trzy filmy, by zobaczyć i przekonać się na własne oczy, że potrafi brawurowo zagrać. Konflikt w Irlandii Północnej pokazano w niezbyt brutalny sposób, przesłuchiwanie i wsadzanie do więzienia też zostało pokazane niedosłownie. A najbardziej mi się podobało, jak więźniowie oglądali największe arcydzieło w historii kina na sali projekcyjnej. Co ciekawsze, szczęśliwie się kończy i głównych bohaterów zwolniono z zarzutów i wyrzutów sumienia, a zarazem z więzienia. Bo zdecydowanie nie zasłużyli na te kilkanaście lat w zakładzie karnym. Polecam każdemu, by przekonać się, że nawet mając krystalicznie czyste serce możesz mieć problemy w życiu za nic. Jestem pod wrażeniem. Trochę wulgaryzmów co prawda uświadczymy, ale one dopełniły klimatu i bez nich film nie byłby wcale taki sam. 9/10 i do ulubionych.

simonperch 6

Wszystko prawidłowo, ale nie bardzo dobrze. Brakuje odpowiedniego budowania napięcia i wyczekiwania na zbawienny finał; zwycięstwa sprawiedliwości ;)

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
kaskader
249 pkt.
2
Movieman
160 pkt.
3
Hsi_Nao
60 pkt.
4
jacks
56 pkt.
5
piotrek681
18 pkt.
6
KozelOlo
13 pkt.
8
blesav
4 pkt.
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dzwiękowa

Pozostałe

Proszę czekać…