Wielkie piękno 2013

La grande bellezza

Starzejący się dziennikarz Jep Gambardella (Toni Servillo) od dziesięcioleci w pełni korzysta z wystawnego życia nocnego w Rzymie. Jest zapraszany na wystawne przyjęcia i kolacje, na których jest mile widziany z powodu dobrego, wyszukanego dowcipu. Teraz, przy okazji kolejnego jubileuszu urodzin wspomina swoją pełną namiętności… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

  • oraz innych 9 nagród, 4 nominacje i 1 udział w konkursie zobacz więcej

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 7 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Toni Servillo
jako Jep Gambardella
Carlo Verdone
jako Romano
Sabrina Ferilli
jako Ramona
Carlo Buccirosso
jako Lello Cava
Iaia Forte
jako Trumeau
Pamela Villoresi
jako Viola
Galatea Ranzi
jako Stefania
Franco Graziosi
jako Conte Colonna
Giorgio Pasotti
jako Stefano
Massimo Popolizio
jako Alfio Bracco
Sonia Gessner
jako Hrabina Colonna
Anna Della Rosa
jako Blada dziewczyna

Fabuła

Starzejący się dziennikarz Jep Gambardella (Toni Servillo) od dziesięcioleci w pełni korzysta z wystawnego życia nocnego w Rzymie. Jest zapraszany na wystawne przyjęcia i kolacje, na których jest mile widziany z powodu dobrego, wyszukanego dowcipu. Teraz, przy okazji kolejnego jubileuszu urodzin wspomina swoją pełną namiętności młodość. Kristo

Gatunek
Komedia, Dramat
Słowa kluczowe
sztuka, pogrzeb, szaleństwo, ksiądz zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2014-02-07 (kino), 2013-05-21 (świat), 2014-05-08 (dvd)
Dystrybutor
Film Point Group
Wytwórnia
Indigo Film
Babe Film (koprodukcja)
Pathé (koprodukcja) zobacz więcej
Kraj produkcji
Włochy, Francja
Inne tytuły
Apparato umano (Włochy) (tytuł roboczy)
The Great Beauty (tytuł międzynarodowy)
Czas trwania
142 minut
Budżet
9 200 000 EUR

Wiadomości zobacz wszystkie 15 wiadomości

Recenzje

W poszukiwaniu piękna 8
  • 2015-09-21
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Malownicza włoska sceneria, piękne kobiety, lejący się strumieniami alkohol i zagubiony starzejący się człowiek. Nie jest to jednak dickensowska opowieść o rozważaniach nad dotychczasowym życiem, Wielkie Piękno Paolo Sorrentino to przedstawienie życia wyższych sfer, bez zbędnego moralizatorstwa czy idealizacji.

Paolo Sorrentino znany jest już widzom z takich filmów, jak: Wszystkie odloty Cheyenne'a (Nagroda Jury Ekumenicznego), Boski (Nagroda Jury w Cannes), O jednego więcej (nominacja do nagrody David di Donatello), Skutki miłości (nagroda David di Donatello) czy "Przyjaciel rodziny" (nominacja do Złotej Palmy). Scenariusze do większości filmów napisał sam, przy trzech (La Partita lenta, Wszystkie odloty Cheyenne'a i Wielkie Piękno) współpracował z Umbertem Contarello.

Jep Gamberdella już dawno przeżył swoją młodość. Cały czas jednak żyje jak młody kawaler - urządza wielkie imprezy na swoim tarasie, jest zapraszany na przyjęcia i wciąż poznaje nowe piękne kobiety. Jest pisarzem, który przez całe swoje życie napisał jedną książkę, a do napisania kolejnych nie ma ani czasu, ani motywacji. Cyniczny, trochę zgorzkniały, ale wciąż jeszcze czarujący, Jep żyje chwilą, korzysta w pełni ze swojego życia, chociaż wciąż próbuje odnaleźć w nim "coś więcej".

Największym atutem filmu są zdjęcia, to one oddają najlepiej poszukiwane przez bohatera Wielkie Piękno. Większość scen kręcona była w Rzymie, pozostałe na włoskiej wyspie Isola del Giglio. Świetną kreację swojego bohatera, starzejącego się mężczyzny, który mimo poczucia zagubienia nie chce rezygnować z dotychczasowego życia, stworzył Toni Servillo - dostał za nią nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej. Paolo Sorrentino otrzymał za film nagrodę BAFTA, Złotego Globa i nominację do Oscara.

Bohater jak był cynikiem i hedonistą, tak nim został. Można odnieść wrażenie, że scenarzysta na siłę próbował jak największą gamę nieszczęść, żeby uniknąć ewentualnej zmiany w jego postawie. Jest moment, w którym zastanawiamy się, czy nie będzie przełomowy - nowopoznana kobieta, plany napisania kolejnej książki. Nie to było jednak założeniem twórców - człowiek się nie może zmienić, dotychczasowy styl życia jest dla Jepa zbyt wygodny i atrakcyjny, a poszukiwanie tytułowego wielkiego piękna nie ma sensu, bo nic nie jest wystarczająco dobre, żeby mogło dać szczęście.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Film jest dedykowany słynnemu włoskiemu graczowi rugby i dziennikarzowi Giuseppe D'Avanzo, znajomemu reżysera Paolo Sorrentiniego, który zmarł w trakcie produkcji filmu. zobacz więcej

Komentarze 5

Murmure 2018-02-14 8

Satyra na elity, które są niczym tworzone przez nie pociągi taneczne na imprezach – najlepsze w całym Rzymie. Najlepsze, bo zmierzające donikąd. Będę wracać.

Beznickowy 2014-11-09 7

O dziwo, dobry – Nie lubię kina włoskiego i w sumie Wielkie piękno przypomniało mi dlaczego. Poza typowo włoskim klimatem, film ma nieznośny styl imitujący zbiór nowelek. Fabuła jest pozbawiona narracji przyczynowo-skutkowej. Kolejne sceny, mimo że posiadają tego samego bohatera, to niestety (?) żyją własnym życiem. I dalej film bym krytykował, gdyby nie:
1. Niezliczona ilość genialnych scen. Aż trudno wszystkie wymienić: każda z siostrą Marie, pogrzeb, malująca dziewczynka…
2. Końcówka, która tym wszystkim nowelkom nadaje wspólną wymowę.

Mis_Koralgol Beznickowy 2015-06-02 9

Zgodzę się.
Bardzo ciekawy film. Za pierwszym razem wyłączyłem po 5-10 min – i dobrze, za drugim razem nastrój lepiej mi utrafił. Film bardzo fajny. Coś jak połączenie Dnia świra i Inwazji barbarzyńców – co nie znaczy że nie jest oryginalny. Dałem mu 9 bo nie wiem co, ale coś w sobie ma – pomijając piękne zdjęcia i świetną grę, czy dialogi.
Jak się dowiem co, to może i 10 mu wpadnie :)
Narazie się idę przespać

con_desiros 2014-03-08 3

Kiepski ! – Stary pryk i jego filozofie ;( Komu może się to podobać ? chyba emerytom ! Bzdety i nuda !

Mrozikos667 2014-02-10 8

Fellini is strong with this one. Łatwo ogląda się filmy, których bohaterów doskonale się rozumie. Nawet gdy dopowiadają dwie, trzy rzeczy za dużo.

Współtworzą